Algı Yönetimi Nedir?

Algı Yönetimi Nedir?
10.09.201510:34

Amerika ordusu tarafında ortaya konulan bir tanımlama olan algı yönetimi nedir? Algı kavramını tanımlayarak algıya ne şekilde yön verildiğini ele alacağız. İşte, algı yönetimi ile ilgili bilinmesi gereken ilginç bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 11:59

Algı yönetimi ilk kez Amerika Savunma Departmanı tarafından tanımlanmıştır. Tanımlama şu şekilde yapılmıştır: İstihbarat sistemlerinin ve liderlerin resmi tahminleri, dış ilişkileri ve resmi eylemlerini etkilemenin yanında, toplumların duygularını, motivasyonlarını etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgileri göstergeleri inkar etme eylemidir.

Algı; bireyler tarafında hisleri sayesinde edindikleri bilgileri anlamak ve içinde bulundukları dünyaya düzen sokmak, organize etmek ve yorumlama işlemidir. Yani insanın dünyaya açılan penceresidir, insanın çevresini görebilme şeklidir. Algı elamanlarını algılamasını sağlayan ve bu algının oluşmasında etkili olan belli başlı faktörler vardır.

insanın düşüncesi

Algımızı etkileyen bu unsurları şu şekilde açıklama getirebiliriz;

Bilgilerimizin önceki tecrübelere bağlı olarak organizasyonu ve yorumlaması

İnsanın motivasyon durumu da yani algılama ihtiyacı, değeri ve arzusunu tetikler.

İnsanın ruh hali her zaman aynı değildir bundan dolayı algılama oranı da her zaman aynı değildir. Kimi zaman insan algılarını tüm dünyaya kapatır ve kendi kabuğuna çekilir bu durumda önemli bilgileri bile almaktan güçlük çeker. Bazen de gereksiz bilgileri olduğu gibi algılar.

algı


 

Algılamamızı Etkileyen Faktörler

Anlaşılmazlık: Diğer bir adıyla belirsizlikler insanın algılamasını zorlaştırır. Belirsizlik artıyorsa insanın algılama zorluğu da artıyordur.

Sosyal Statü: Bir kişinin, toplumda ya da topluluklardaki gerçek algılama pozisyonudur. Herkes her şeyi aynı seviyede algılamaz. Bu tecrübe, okumuşluk, araştırma gibi faktörlerle alakalı olarak artar ya da azalır.

İzlenim Yöntemi:  Başkalarını izlenimini algılama ya da kontrol etme teşebbüsüdür. Hedefler, algılayanın onlardan fazla gücü olduğu durumlarda, etkilemek için etkilenme taktikleri kullanırlar. Hedef ile algılayan arasındaki eşleşme, destekleme, ayak uydurma, olanı olduğu gibi alma, taktir etme algısını yaratır.

algılamak

Algı yönetimi; Algı yönetiminin etkileyen faktörlere değindik. Bu faktörlerin kişinin algılanmasında yani düşüncelerinden ne denli önemli olduğunu anlatacağım. İnsanlar önce algılar, sonra algıladıklarını da kendi içinde bir düşünce oluşturur. İnsanın algılaması sadece işitsel değil, görsel, dokunsal ve hisseldir.

Tecrübelerinde, yaşanmışlıklarında, anlatılanlardan yola çıkarak bir algı sahibi olmaktan ziyade algıların esiri olabilmektedir çünkü bu algılar kişinin düşüncesini oluşturur verilen bilgiler, yaşatılanlar, söylenenler çoğu insanın dışarıdan aldığı başkalarının bilgisi yönünde işleyecektir. Kişi kendi algısını yaratamıyorsa kendi düşüncesini de var edemeyeceği bir gerçektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
242
7
2
7
1
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.