Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
08.02.201609:12

Çocuklarda sıkça görülen biberon çürüğü, diş kayıplarına neden olabilen ciddi bir durumdur.

Haber güncelleme tarihi 14.12.2017 09:21

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR?

Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen ve halk arasında “biberon çürüğü” olarak adlandırılan bu durum, yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen enfeksiyon hastalığıdır. Ciddi sorunlara neden olabilen biberon biberon çürüğü, erken yaşta görülmesi nedeniyle tedavisi oldukça güçtür.

Biberon çürüğüne neden olan enfeksiyon bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Bu bakteriler doğum sonrasında anneden bebeğe geçebileceği gibi yanlış beslenme ve yetersiz ağız bakımı gibi faktörlere bağlı olarak biberon çürüklerinin görülmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Bazı bebeklerde dişlerin çıkmasıyla birlikte üzerlerinde çeşitli lekelenmeler gözlemlenir. Bu lekeler önceleri beyamzımsı renkte iken ilerleyen zamanlarda sarımsı hale dönüşür. Ancak çürüğün yayılması ve ilerlemesiyle birlikte lekeler kahverengiye döküşürek dişin kırılmasına neden olur.

Genellikle üst ön dişlerde görülen bu çürükler, bazı durumlarda aşırı ilerleyerek tedavisinin imkasız hale gelmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda tedavi edilemeyen dişlerin çekilmesi söz konusu olur. Süte ilave edilen şeker, pekmez, bal ve benzeri şekerli gıdalar çürüğün daha çok yayılmasına ve ilerlemesine neden olur. Bu nedenle uykudan önce verilen mamadan sonra ağız iyice çalkalanmalı ve yalancı emzik herhangi bir tatlıya batırılarak verilmemelidir.

biberon-curugu.jpg

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NASIL OLUŞUR?

Çürüklerin oluşmasındaki asıl neden biberon değil içindeki süttür. Gece yatmadan önce içirilen süt, bakterilerin hızlı bir şekilde yayılması için zemin oluşturur. Geceleri tükürük salgısının en aza inmesiyle birlikte bakterilerin ürettiği asit, diş minesine zarar vererek çürük oluşmasına neden olur.

cocuklarda-curul.jpg

Bu bakterilerin ağızda bulunması engellenemezken doğru ve düzenli ağız bakımı ile dişlere zarar vermesi ve çürük oluşturması önlenebilir. Bu nedenle gece yatmadan önce süt, ballı süt veya mamanın bebeğe içirilmesinden sonra ağzın su ile çalkalanarak temizlenmesi sağlanmalıdır.

Biberon çürüğünü önlemede etkili olan en önemli unsur su tüketimidir. Gece yatmadan önce verilen mama veya sütün yanı sıra gün içinde her yemek sonrasında su tüketilmesi halinde ağız çalkalanarak bakterilerin en aza inmesi sağlanır.

dis-curugu.jpg


BİBERON ÇÜRÜĞÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Biberon çürüğünün yanı sıra ağız ve diş sağlığı açısından en önemli unsur düzenli doktor kontrolleridir. Bebeğinizin ilk dişinin çıkması itibarıyla veya en geç 1 yaşına kadar ilk dental muayenenin yapılması önerilmektedir. Bu sayede olası diş sorunları erkenden önlenebileceği gibi diş ve ağız sağlıklının kontrol altında olması sağlanır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise bebeğinizin diş ve ağız bakımını düzenli olarak yapmaktır. Düzenli olarak diş ve ağız bakımını sağlamanın yanı sıra çocuğunuz ile aynı kaşık ve çatalı kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde kaşık ve emzik gibi eşyaları kendi ağzınıza götürerek tükürükle bakteri geçişine izin vermiş olursunuz.

dis-temizligi.jpg

Her beslenme sonrası bebeğinizin ağzını temiz besle silerek yemek kalıntılarının ve dolayısıyla bakterilerin ağzınızdan uzaklaşmasını sağlarsınız. Aynı zamanda dişlerin belirginleşmeye başlamasıyla birlikte diş doktorunuzun önerdiği tarihten itibaren düzenli olarak diş temizliğine başlamanız oldukça etkili bir koruma sağlayacaktır. Diş doktorunuzun önerileri doğrultusunda yumuşak bir fırça ile düzenli olarak çocuğunuzun dişlerini fırçalamalı ve gereken bakımı sağlamalısınız.

Bir diğer önemli konu ise yalancı emzik kullanımıdır. Yalancı emziği bebeğinize vermeden önce bal, reçel ve pekmez gibi şeker oranı yüksek gıdalara batırmanız diş çürümelerini tetikleyecek nitelikte olacaktır. bu nedene yalancı emzik kullanımını kısa tutmalı ve kesinlikle tatlıya bandırmamalısınız.

emzik.jpg


BİBERON ÇÜRÜĞÜNÜN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR NELERDİR?

 • Diş ağrısı
 • Diş iltihaplanması
 • Çeşitli diş enfeksiyonları
 • Diş kayıpları
 • Diş kırılmaları
 • Konuşma bozuklukları
 • Kötü görünüm

cocuklarda-curuk-tedavisi.jpg


BİBERON ÇÜRÜĞÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Biberon çürüğünün tedavisi çürüğün boyutuna ve yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir. Erken teşhis her zaman için uygulanacak tedavinin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının diş kontrollerini aksatmamaları ve gerekli özeni göstermeleri önerilmektedir.

Tedaviler genellikle hekim koltuğunda anne veya babanın kucağında gerçekleştirilir. Ancak çürüğün şiddetine bağlı çocuğun uyutulması söz konusu olabilir. Başlangıç aşamasında çürükler dolgu ile kontrol altına alınırken aşırı ilerlemiş çürüklerde dişin çekilmesi söz konusu olur. 

NeOldu.com / Özel Haber - Cansu YAVAŞ 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
0
1
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.