Berat Albayrak Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Berat Albayrak, 21 Şubat 1978'de doğdu. Esra Erdoğan ile evli olan Berat Albayrak hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Berat Albayrak Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Berat Albayrak, 21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Albayrak'ın annesi Kıymet, babası Sadık'tır ve ağabeyi Serhat adında bir kardeşi vardır. Aslen Trabzon'un Yenice köyünden olan Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evlidir. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nü bitiren Albayrak, önce Enerji ve Tabii Kaynaklar ardından ise Maliye Bakanı olarak görev yapmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Berat Albayrak Kimdir?

Berat Albayrak, Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan Albayrak, 2002 yılında Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta yüksek lisans eğitimi almış ve ''Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı: Bir Uygulama'' konulu tezini tamamlayarak Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümünde doktora derecesini kazanmıştır.

Berat Albayrak, İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitim sürecinde Çalık Holding içerisinde görev almıştır. ABD'deki Çalık Holding ofisinde, 2002 ve 2006 yılları arasında Finans Direktörlüğü yapmıştır.

2006 yılında ABD'den Türkiye'ye döndükten sonra, Albayrak Holding'in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır ve 2007 yılında Genel Müdür olarak atanmıştır.

Aynı zamanda, grup içi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2013 yılının sonunda, özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi'nde Köşe Yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans alanında ders vermiş ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmiştir.

Siyasi Hayatı

Berat Albayrak Kimdir?

Berat Albayrak, 7 Haziran 2015 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi adına milletvekili seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi.

64. hükumet döneminde Ahmet Davutoğlu başbakanlığında, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevine atandı.

65. hükumette bu pozisyonunu devam ettirdi ve 66. hükumette hazine ve maliye bakanlığına atandı. Ayrıca, 2018 yılındaki cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi referandumunun ardından, Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili olarak atandı.

8 Kasım 2020 tarihinde sağlık sorunları ve aile zamanı geçirmek isteği gerekçesiyle hazine ve maliye bakanlığı görevinden istifa ettiğini resmi Instagram hesabından duyurdu. Albayrak'ın istifası 25 saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi ve yerine Lütfi Elvan atandı. 27 Kasım 2020 tarihinde ise, Varlık Fonu'ndaki görevinden de istifa etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lütfi Elvan Kimdir?Naci Ağbal Biyografisi
Nurettin Nebati Kimdir?

Berat Albayrak hangi şirketin sahibi?

Berat Albayrak'a ait olan Albayrak Grup, dünya çapında Avrupa, Asya ve Afrika'daki dört farklı ülkede liman operasyonları, inşaat, toplu ulaşım, atık yönetimi ve gayrimenkul sektörlerinde hizmet vermektedir.

Berat Albayrak abisi kim?

Berat Albayrak'ın abisi Serhat Albayrak, gazeteci ve iş insanıdır. Serhat Albayrak, Turkuaz medya grubunun CEO'sudur.

Berat Albayrak kiminle evlendi?

Berat Albayrak, Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evlidir.

Berat Albayrak hangi okullardan mezun?

Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlayan Berat Albayrak, lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde başlamıştır. Mezuniyetinin ardından 2002 yılında yüksek lisans eğitimine başlayan Berat Albayrak, New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yapmıştır. Sonrasında Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümünde, "Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı" teziyle doktora derecesini almıştır.

Berat Albayrak kaç yaşında?

1978 doğumlu olan Berat Albayrak, 44 yaşındadır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum