Lütfi Elvan Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

12 Mart 1962 tarihinde doğan Lütfi Elvan, Karamanlıdır. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Lütfi Elvan Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Lütfi Elvan, A. Nuri ve Samiye çiftinin üçüncü çocuğu olarak, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'ni bitiren Lütfi Elvan, mühendis, ekonomist ve siyasetçidir. Evli ve iki çocuk babası olan Lütfi Elvan, farklı kurumlarda çalıştıktan sonra siyasete atılmıştır.

Türk siyasetinde Milletvekilliği, Kalkınma Bakanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Türkiye Başkan Yardımcısı ve son olarak da Hazine ve Maliye Bakanı görevlerinde bulundu.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Lütfi Elvan Kimdir?

Konya'da tamamladığı ilk, orta ve lise eğitimi sonrasında, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden mezun oldu. Ardından, 1989 yılında Leeds Üniversitesi'nde Maden ve Yönetim Araştırmaları alanında yüksek lisansını tamamladı ve 1995 yılında Delaware Üniversitesi'nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını tamamladı.

Elvan, 1987 yılında Etibank'ta Yönetim Araştırma Grubu'nda mühendis olarak profesyonel kariyerine başladı. EtiBank'taki bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının yaygınlaştırılmasına öncülük etti.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çalışmaya başladığı 1989 yılından 1996 yılına kadar Uzman Yardımcısı olarak hizmet verdi. 1996 yılında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü'nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve 2002 yılına kadar çalıştı.

2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde, siyasi bir kariyere başlamak için istifa etti.

Siyasi Hayatı

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan, 2007 yılındaki Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekili olarak seçildi. O dönemki Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını üstlendi.

Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığına seçildi. 2011 seçimlerinde tekrar meclise girdi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

2013 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atandı.

2015 genel seçimlerinden sonra, hiçbir parti tek başına iktidar olamadı ve erken seçim kararı alındı.

Elvan, Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Ahmet Davutoğlu tarafından yönetilen Seçim Hükümetinde görev yaptı. Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından, 65. Türkiye hükumeti döneminde Binali Yıldırım tarafından Kalkınma Bakanlığı görevine atandı.

Lütfi Elvan, 10 Kasım 2020 tarihinde Berat Albayrak'ın istifası sonrası boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanmıştır. Ancak, 2 Aralık 2021 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Feridun Bilgin Kimdir?Berat Albayrak Biyografisi
Nureddin Nebati Biyografisi

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.