Bebek Uyutmanın Püf Noktaları

Bebek Uyutmanın Püf Noktaları
10.09.201517:26

Ebeveynlerin ortak sıkıntılarından olan uykusuzluk ve düzene oturtulamayan uyku düzeni hakkında tüm merak edilenler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 24.09.2018 09:28

Ebeveynlerin ortak sıkıntılarından biri de bebeklerini uyutmak için harcadıkları çabalardır. Bazı zaman ve durumlar ne yaparsa yapsınlar bebeklerinin uykuya dalmalarını sağlayamazlar. Bebeklerin uyutulması için pek çok yönteme başvurulmaktadır. Kişiden kişiye değişen yaşam koşulları bebeklerin uykuya geçiş süreçlerinde de değişkenliklere neden olmaktadır.

Özellikle ilk bebek olması dolayısıyla acemilik çeken ebeveynler bebeklerine uyku alışkanlığı kazandırana kadar oldukça zorlanırlar. Bebeğin uykuya dalmasının yanı sıra geceleri farklı nedenlerden dolayı sürekli uyanırlar. Bu nedenle olsa gerek yeni bebekleri olan anne ve babalar için uykusuz günlerin başlangıcı olduğu belirtilir.

uyuyan-bebek-.jpg


BEBEK UYUTMADA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Uyku problemi yaşayan yeni anne ve babaların uyguladıkları en büyük yanlış, bebeklerini bazı uyku pozisyonlarına ve şekillerine alıştırmış olmalarıdır. Sürekli sallanarak uyutulan bebek uyku esnasında da sürekli sallanmak ister. Bir diğer alışkanlık ise bebeklerin destek ile uyutulmasıdır. Gece uykusunda uyanan bebek aynı desteğin rahatlığını arayarak uykusuna geri dönemez.

Bebeğinizi herhangi bir destektan veya alışkanlıktan yardım alarak uyutmanız durumunda zaman içinde kendi başına uyumayı reddederek aynı alışkanlıkların devam etmesini arzular. Bu nedenle bebeğinizi kendi yatağında ve destek almadan uyutmaya özen göstermelisiniz.

sesli-ortamda-uyuyan-bebek-.jpg

Çocukların uykusunu bölen ve uykuya dalmalarını güçleştiren bir diğer alışkanlık ise sürekli olarak sessiz bir ortamda uyumaya alışkın olmalarıdır. Bebeğin sessiz bir ortamda uyutulması ve uyku süresinde bu sessizliğin devam etmesi, bebeğin bu duruma alışmasına ve en ufak bir seste uyanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeğinizi sesli ortamlarda uyutmaya alıştırmanız uyku sırasında olası bir sesten dolayı uyanmasını önler. Siz de bu süreç içerisinde ev işlerini rahatlıkla halledebilirsiniz.

Bebeğinize yemek yedirir yedirmez uyku hazırlıklarına başlamayın. Uykudan en az 1-2 saat önce yemek yemiş olmasına özen gösterin. Aksi halde bebeğiniz daha fazla enerji kazanacak ve uykuya karşı direnecektir.


BEBEK UYUTMADA EN SIK KULLANILAN YÖNTEMLER

Kundaklama

bebek-kundagi.jpg

Çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir yöntem olan kundaklama, genellikle yeni doğan bebeklerde tercih edilmektedir. Bebek pikesi veya battaniyesinden yardım alınarak bebeğin hareketlerini kısıtlayan bir kundak hazırlanır. Ancak bebek kundaklanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur bebeğin nefes alıp vermesini etkileyecek sıkılıkta olmamasıdır. Gevşek fakat bebeğin kolayca çözemeyeceği gevşeklikte sarılmış olmalıdır.

Kundaklama sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise kullanılan bez, pike veya çarşafın esnek bir yapıda olmasıdır. Bebeğin hareketlerini tamamen engelleyici özellikte hazırlanan kundak kalça çıkıklığı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bebeğin kalça ve bacaklarını kolayca hareket ettirebileceği şekilde bir kundak hazırlanmalıdır.


Düzenli Uyku Saati

bebek-kundagi-001.jpg

Bebeğinizi aynı saatlerde uyutmaya özen gösteriniz. Sürekli olarak uykuyu ertelemeniz bebeğinizin huzursuzlanmasına neden olarak uykuya geçişini zorlaştırır. Bebeğinizin uyku saatinde evde değilseniz pusetinde veya yatağına benzer bir ortamda uyumasını sağlayınız. Özellikle böyle zamanlarda sesli ortamda uyuma alıştırmanın faydasını göreceksiniz.

Yeni doğan bebeklerin henüz saat kavramını ayırt edemezler. Bu nedenle ebeveyn olarak sizin yardımınıza ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizin gündüz ve geceyi ayırt etmesine yardımcı olmak amacıyla gündüzleri güneş görmesini sağlayın.

Özellikle emzirme sırasında karanlık veya loş bir ortam tercih edin. Böylelikle daha kısa sürede uykuya dalmalarına yardımcı olursunuz. Yapılan araştırmalarda öğle vakti güneş gören bebeklerin görmeyenlere oranla daha iyi uyudukları belirtilmiştir.


Rahatlamasını Sağlayın

bebek-masaji.jpg

Bebeğinizi uyku saatine yakın yıkayın. Özellikle yıkadıktan sonra bebek yağı kullanarak uyguladığınız masaj, bebeğinizin rahatlamasını ve uykuya daha yatkın olmasını sağlayabilirsiniz. Banyo sonrasında uygulanan masaj, uyku hormonu olan melatonin seviyesinin artmasını sağlayarak bebeğinizin daha kısa sürede uyumasını sağlamaktadır.

Bebeğinize masaj yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise çıplak tenine temas etmektir. Bu uygulamayı masaj haricinde de uygulayarak bebeğiniz ve çıplak teninizle teması  uykuya geçişini kolaylaştırıcaktır. 


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
115
13
22
11
12
12
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.