Bayburt' ta Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Bayburt' ta Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
15.08.201511:03

Doğu Karadeniz Bölgesinin tarih izlerini taşıyan şehridir. Bayburt İpek Yolu üzerinde olması sebebiyle önemli şehirlerden biridir. Birçok medeniyetin tarihini barındırmaktadır. Tarihi mekanları ile dikkat çekmektedir.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:03

Baksı Müzesi

Bayburt’ ta bulunan baksı müzesi 2000 yılında Prof. ve Dr. Hüsmanettin Koçan Tarafından yapılan bir müzedir. Müzeniin adı bulunduğu köyün eski adını yaşatmak amacıyla koyulmuştur. Müze binası ilginç bir yapıya ve mimariye sahiptir. Baksı müzesi çoruh vadisi çevresinde bayraktar köyünde bulunmaktadır.

 

bayburtta-gorulmesi-gereken-yerler-001.jpg

 

Müzenin içerisinde atölyeler, sergi salonları, kütüphane ve konu evi bulunmaktadır. Geleneksel ve modern sanatı bir arada yaşatmaktadır. Baksı müzesinin kuruluş amacı, çok yoğun şekilde göç veren Bayburt ilinin unutulan değerlerini, kaybolan geleneklerini hatırlatmak sorunlara ve sonuçlara çözüm aranmaktır. Bayburt halkına istihdam sağlamak ve bayburt’ ta yaşayan sanat aşığı çocuklara burs vermektedir. Bayburt’u kültür turizmine katılmasını sağlamaktadır.

 

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Ana kayalardan ovulmuş, galeriler, odalar, odalardan açılan mekanlar bulunmaktadır. Bölgenin en eski yerleşim alanlarındadır. Bayburt’ yer alan antik yer altı şehridir. 

 

bayburtta-gorulmesi-gereken-yerler-003.jpg

 

Erken Hristiyanlık dönemine ait henüz yeni ortaya çıkan 3 bin yıllık tarih hazinesidir. 1988 yılında il kazısı yapılarak orta çıkmıştır. Dehliz şeklinde oluşan mekanlardır. Yeraltı şehrinin hemen üzerinde bulunan Yerüstü kalesi ( Aydıntepe Hart Kalesi) 400 yıllık mezarlar vardır.

 

Çımağıl Mağarası

Çımağıl mağarası şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Çımağıl köyünde bulunan mağara 11 bölümden oluşmaktadır. Uzunluğu 110 metre, yüksekliği ise 30 metreyi bulmaktadır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Çımağıl mağarasında, su birikintileri, sarkıt, dikitleri, org desenli duvarlar, mağara incileri, mağara çiçekleri, traverten basamakları ve fil kulakları bulunmaktadır. Doğal yapısı ile dikkat çekmektedir. Mağaraya ulaşmak için zorlu ve kayalıklı yollardan geçmek gerektiriyor.

 

Helva Köyü Buz Mağarası

Helva köyü Oğuz Türklerinin il yerleşim yeridir. Şehir merkezine 33 km uzaklıktadır. Buz mağarası helva köyünde bulunmaktadır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Köyün adı verimli topraklara sahip olması nedeniyle verilmiştir. Buz mağarası helva köyünün yamaçlarındandır. Mağaranın içerisinde sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır. Buz oluşumu farklı ve değişik şekilleri görülmektedir.

 

Sırakayalar Şelaleleri

Sırakayalar Şelaleleri şehir merkezine 16 km uzaklıktadır. Sırakayalar köyünde bulunan sırakayalar şelaleleri yeşil ve mavinin her tonunu barındırmaktadır.

 

bayburtta-gorulmesi-gereken-yerler-004.jpg

 

Doğa harikası denilebilir. Köyün girişi ve içinde olmak üzere iki şelale bulunmaktadır. Sırakayalar şelalelerinin çevresi dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır.

 

Dede Korkut Kümbeti

Dede korkut kümbeti şehir merkezine 39 km uzaklıktadır. Masat köyünden bulunmaktadır. Kümbetin mimari çok eski bir yapıdır. Bayburt halkı olarak Büyük Baba olarak da anılmaktadır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Türbe üzerinde eski Türkçe ile yazılan 718 tarihi dikkat çekmektedir. Bayburt’ ta her sene temmuz ayında Uluslararası boyutlarda Dede Korkut Şöleni adı altında sempozyum, şiir dinletisi ve sergi düzenlenmektedir.

 

Şehit Osman Türbeleri

Şehit Osman Türbesi Bayburt halkı için önem taşımaktadır. Şehit Osman tepesinde iki türbe bulunmaktadır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Bu iki türbe de Saltukoğullarına ait olduğu bilinmektedir. Üzerinde kitabeler bulunmakta fakat yazıların silik olması sebebiyle okunamamaktadır.

 

Kop Şehitliği

Bayburt Erzurum kara yollunda bulunan Kop şehitliği Rus ordusu ile mücadele eden ve Şehit düşün askerlerimizin anısına yapılmıştır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Kop şehitliği hem kendi halkı hem de Turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

 

Bayburt Kalesi

Bayburt kalesi şehrin simgesidir. Şehrin kuzeyinde kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Birçok medeniyet Bayburt kalesi Roma, Bizans, Ermeni ve Arap hakimiyetinde kalmıştır. Türk' lerin eline geçen Bayburt kalesine Osmanlı tarafından ''Çinimaçin'' adı verilmiştir.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Sebebi ise üzerinde yeşil, mor ve firuze renkli çinilerin kullanılmasıdır. Bayburt kalesi yapı itibariyle farklılık taşımaktadır. Birçok medeniyetin dikkati çeken Bayburt kalesi, medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Kalenin doğu bölgesinde ise kilise kalıntısı yer almaktadır.

 

Bayburt Saat Kulesi

Bayburt’ un simgelerinden biri de saat kuledir.  Şehir merkezinin ana caddesi olan cumhuriyet caddesinde yer almaktadır. Saat kule 1923 tarihlerinde inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile yapımına başlanmıştır.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

Bayburt kalesinin yapımı 1 yıl sürmüştür. Kulenin uzunluğu 21 metredir. Saat kulenin şerefesi de bulunmaktadır. Kulenin içinde bulunan saat ise İsviçre’ den getirilmiştir ve hala aynı saat kullanılmaktadır.

 

Soğanlı Geçidi

Soğanlı Geçidi Ruslar tarafından 1916 – 1917 tarihleri arasında açılmıştır. Zorlu ve cesaret isteyen bir yoldur. 2 bin 35 metre yüksekliğinde soğanlı dağı eteklerinde bulunan yolun virajlarının tek seferde dönülemeyeceği belirtilemektedir.

 

bayburtta-gorulmesi-gereken-yerler-005.jpg

 

Soğanlı geçidinden aşağıya inmek için 29 viraj dönmek gerekiyor. 1000 metre sonunda aşağıya inilebiliyor. 2015 yılında dünyanın en tehlike yolu olarak seçilmiştir.

 

Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü İpek Yolu üzerinde bulunduğu için geçmişten günümüze büyük önem taşımaktadır. Halk arasında adı ''Meliğin'' olarak bilinen köprü, kaynaklarda Korgan Köprüsü olarak geçmektedir.

 

bayburtta görülmesi gereken yerler

 

13. ve ya 14. yy Selçuklu dönemine ait olduğu bilinmektedir.  Köprünün yapım malzemesinde moloz taş ve ince yontulmuş taş kullanılmıştır. Köprünün uzunluğu 43, 20 metre genişliği ise 4 metredir.

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.