Balıkesir Hakkında Bilmedikleriniz

Balıkesir Hakkında Bilmedikleriniz
02.09.201505:08

Balıkesir hakkında ne biliyorsunuz? Balıkesir ile ilgili öğrenmek istediklerinizi yazımızda okuyabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2017 14:50

Yüzölçümü: 14.272 km2

Nüfusu: 1.189.057

İl Trafik No: 10

İl Alan Kodu: 266

 

Balıkesir'in İlçeleri; Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek,Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk olmak üzere 10 adettir. 

balikesir-manzarasi.jpg

 

Balıkesir Hakkında Bilmedikleriniz

 

  • Balıkesir ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bölgede MÖ 8000'li yıllara ait kalıntılar aşikar olunmuştur. Bölgedeki mağaralarda tarih öncesi devirlere ait birçok kalıntıya rastlanmıştır. 

 

  • Balıkesir civarında bazı topluluklar koloniler oluşturmuşlardır. Daha sonra bu bölge Hitit egemenliğine geçmiştir. 

agia-triyada-kilisesi.jpg

 

  • Sonralarıysa Balıkesir sırasıyla Lidyalılar'ın, Ahmeniş İmparatorluğu'nun Makendonyalı İskender'in (Büyük İskender), Galyalılar, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans'ın eline geçmiştir. 

 

  • Daha sonra bölgede Büyük Selçuklu Devleti egemenlik kurmuştur. Anadolu Selçukluları döneminde ise zayıflamayla birlikte Balıkesir civarında Karesioğulları Beyliği güç kazanmıştır.

zagnos-pasa-camii-001.jpg

 

  • Karesi Beyliği Osmanlı Devleti kuruluş aşamasında iken Osmanlı'ya sorunsuz bir şekilde ve ilk katılım yapan beylik olması açısından çok önemlidir. Osmanlı Devleti'nden Balıkesir'de birçok cami kalmıştır. 

 

  • Kurtuluş Savaşı yıllarında Balıkesir'de kongreler yapılmış ve işgalleri reddeden cemiyetler (Balıkesir Redd-i İlhak Cemiyeti) kurulmuştur. 

 

  • Günümüzde de Balıkesir arkeri açıdan hayli önemli bir bölgedir. Askeri kuvvetlerimizin ilk jet üssü 9. Jet Üs Komutanlığı ve 6. Jet Üs Komutanlığı yine Balıkesir'de konuşlandırılmıştır. 

balikesir-buyuksehir.jpeg

 

  • Balıkesir Karesi ismiyle 1923 yılında il olsa da 3 yıl sonra ismi Balıkesir olarak değiştirilmiştir. Balıkesir şu anda Türkiye'nin nüfusu en fazla olan 17. merkezidir. 2014 yılında gerçekleştirilen mahalli idareler seçimlerinin ardından Balıkesir Büyükşehir olma unvanını da elde etmiştir. 

 

  • Balıkesir'in ekonomisinde tarım, turizm, sanayi, hayvancılık, orman ürünleri önemli bir yere sahiptir. Bölgenin iklimi ve coğrasyası tarıma son derece uygun olduğundan insanların 10/8'i tarımla meşguldür. 

zeytin-tarimi.jpg

 

  • En fazla turunçgiller, incir, elma, ayva, armut, üzüm gibi meyveler yetişir. Zeytin yetiştiriciliği de çok fazla gelişmiş olup, pamuk, ayçiçeği, pirinç, susam, buğday, arpa, mısır, tütün gibi ürünler de bolca yetiştirilmektedir.

 

  • Birçok hayvan çeşidi yetiştirilmektedir. Koyun, keçi, sığır yetiştiriciliğinden elde edilen gelirin yanı sıra, tavukçuluk ve balıkçılık da çok ilerlemiştir. 

balikcilik.Jpeg

 

  • Balıkesir orman bakımından hayli zengin illerimizden biri olduğu için bölgede orman ürünlerine dayalı sanayi de gelişmiştir.

 

  • Ülkemizin rezerv bakımından dünyada 1. olduğu bor minerallleri madeninin yüzde 52'si Balıkesir'de bulunmaktadır. Ayrıca mermer, granit taşı, zımpara taşı, demir, linyit, taşkömürü, krom kurşun, gümüş gibi madenler de çıkarılmaktadır. 

 

  • Balıkesir sanayisi bakımından da önemli merkezlerimizdendir. Bölgede binlerce sanayi işletmesi bulunmakla birlikte tarıma dayalı tesisler de vardır. Örneğin; zeytinyağı fabrikaları, dokuma ve mobilya fabrikaları, mobilya fabrikaları ves.

sarimsakli-plaji-001.jpg

 

  • Bölge tarihi ve turizm açısından da çok gelişmiştir. Özellikle Ayvalık, Erdek gibi tatil yerlerinde her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turist tatil yapmaktadır. Ayrıca Bandırma Kuş Cenneti, Şahinderesi Kanyonu gibi doğal güzellikler, Sarımsaklı gibi mükemmel plajlar, tarihi camiler, kiliseler ve antik kentler mevcuttur. 

bandirma-kus-cenneti-001.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
101
26
20
22
5
21
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.