Balıkesir Adı Nereden Geliyor?

Balıkesir Adı Nereden Geliyor?
07.09.201512:33

Her şehrin bir efsanesi, bir hikâyesi vardır. İllere verilen isimler de verilirken bu hikâyeler, yaşanmışlıklara dayanır. Efsaneler dilden dile akar, günümüze kadar gelir.

Haber güncelleme tarihi 07.09.2015 15:23

Balıkesir isminin bu ilimize verilmesinin birçok rivayeti vardır. Bu ilimize neden Balıkesir ismi verilmiştir? Sizler için araştırdık;

Rivayetler bu şekilde sıralanmıştır;

balıkesir

Balıkesir adı daha çok bal, balık, kesir ve hisar kelimelerinden yola çıkılarak açıklanmaya çalışılır. Rivayetlere göre Balıkesir’in eski adı Balık Hisar’mış. Buradaki balık sözü eski Türkçe’de şehir, kale, hisar anlamına gelmekteymiş. Kale ve şehir olarak adlandırılan Balık Hisar adı  XI. Yüzyıldan sonra bu isim kullanılmaz olmuştur. Bununla ilgili birçok rivayeti sıralamak mümkündür.

Diğer bir rivayete göre, Balıkesir’in ilk kurulduğu yıllarda buraya gelen yabancıların iyi muamele görmemesinden dolayı balı keser, yani hatır gönül tanımaz adı verildiği şeklindedir. Buna göre bal Arapça'da hatır, gönül anlamına geliyor. Bu rivayetlerin dışında bir İran hükümdarı Balı Kisra veya civarındaki Yılanlı Dağ’ın eski adı olan Balcea ya da Pelecas’ın Balıkesir’in adının ilk bu şekilde olduğu ileri sürülür. Tabi bu ihtimalin üzerinde pek durulmaz.

Yapılan bütün rivayetlere göre en mantıklısı, buraya yerleşen Türk oymaklarının Orta Asya hatıralarını canlı tutmak için koymuş olabilecekleri Balık Hisar adıdır.

Balıkesir dışında tarihte oldukça fazla anılan bir ismi daha vardır. Bu yöreye kısa bir süre hakim olan Karesioğulları Beyliği’nin adından dolayı buraya Karesi adı verilmiştir. Balıkesir, beylik ve Osmanlı sancaklığı döneminde birçok isim ile anılmıştır. Bir rivayete göre de Karesi beyinin oturduğu kalenin adının Beylik Hisar olmasından dolayı bu isim zamanla değişerek günümüzdeki Balıkesir şekline gelmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
614
216
836
142
173
153
550
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.