Atypical Dizisi Hakkında Bilgiler ve Netflix Yorumları

Atypical Dizisi Hakkında Bilgiler ve Netflix Yorumları
30.04.202014:25

İlk sezonu 2017 yılında yayınlanan Netflix yapımı dizi Atypical, büyüme kurgusu ve komedi türünde bir dizidir. Bu içeriğimizde özellikle gençlerin izleyip beğendiği Atypical dizisini siz değerli okuyucularımız için inceleyeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 09.03.2021 10:54

Atypical Dizisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Sürekli Netflix’in orijinal içeriklerinde karşımıza çıkan Atypical dizisi otizm spektrum bozukluğu yaşayan Sam Gardner’ı ve ailesinin tanı konulması da dahil ilk andan itibaren bu süreçte neler yaşadığını konu almaktadır. Böylesine hassas bir konuyu ele alan ve en iyi Netflix dizileri arasına girmeyi başaran dizi büyük bir kitle tarafından sevilmeyi başarmıştır. İşte bu inceleme dizi içeriğimizde Atypical dizisi hakkında tüm merak edilenleri, izleyici yorumları ve karakter analizlerini sizlere sunuyoruz!


Atypical Dizi İncelemesi

1. Atypical dizisi; insana bir şeyler öğreten, özellikle insan psikolojisi ve insanın hayata bakış açısıyla ilgili çok açık mesajların olduğu bir Netflix dizisidir. Dizi, otizmli bir gencin ve ailesinin yaşadığı zorlukları izleyicinin duygularını sömürmeden trajikomik bir dille anlatıyor.

atypical-dizisi.jpg 


2. Otizim sosyal etkileşim ve iletişim problemleri, sınırlı ilgi alanları ve yineleyen davranışlarla kendini gösteren yaygın bir gelişimsel bozukluktur. Otizimli bir gence hayat veren Keir Gilchrist, United States of Tara ve It’s Kind of A Funny Story filmlerinde de olduğu gibi oynaması bir hayli zor rollerin üstesinden geliyor.

atypical-dizisi-hakkinda.jpg


3. Atypical dizisinde otizim konusu işleniyor diye hikayenin başrolün günlüğü gibi olmadığını görebiliyoruz. Dizi boyunca tüm karakterler neredeyse eşit derecede işleniyor. Burada bile bir mesaj verilmek isteniyor; durumu garipleştirmeyin ve kendi hayatınızı aksatmayın! Akışı garipleştirdiğiniz anda hem kendiniz için hem de otizim gerçeğiyle yaşayan kişi için durumu zorlaştırırsınız mesajının dizinin geneline yayılmış durumda olduğunu görüyoruz. 

keir-gilchrist.jpg


4. Ortalama 30 dakikalık bölümlere sahip Atypical dizisi, otizm spektrumu olan kişileri anlayabilme, onları daha yakından tanıyabilme fırsatı sunarken bir kağıda not alıp hayatımızda kullanabileceğimiz aforizmaları da kafamıza kazıyor. İzleyip bitirdikten sonra hayatınıza ve başkalarının hayatına bakış açınızı değiştirecek bu dizi sizi belki de olduğunuzdan daha iyi bir insan yapacak!

otizim.jpg


5. Otizm spektrumu olan Sam 18 yaşına gelmiş ve kendi yaşıtları gibi yaşamak, bağımsız bir birey olmak arzusundadır. Terapisti Julia ona bir kız arkadaşı olabileceği ve onunda aşk yaşayabileceğini söyleyince Sam ilk iş olarak kendine kız arkadaş aramaya başlar. Sam’in büyüdüğünü kabullenemeyen annesi Elsa ve tüm ailesi için büyük bir değişim başlar. 

otizm-spektrumu.jpg


6. Şu anda toplamda 3 sezonu bulunan Atypical dizisinin oyuncu kadrosunda Keir Gilchrist, Jennifer Jason Leight, Brigette Lundy-Paine ve Michael Rapaport gibi ünlü isimler yer alıyor. Hikaye çoğunlukla otistik olan ana karakter Sam Gardner (Keir Gilchrist) üzerinden ilerlemesine rağmen özünde bir ‘komedi’ dizisi oluşunu arka plana izleyicilere unutturmuyor.

jennifer-jason-leight.jpg


7. Otizm spektrum bozukluğu hakkında herhangi bir bilgisi olmayan bir kişi dahi Atypical dizisini izledikten sonra bu nörolojik bozukluğa dair yüzeysel de olsa bir fikir edinebilir. Bu durum da komedi ve drama unsurlarını başarılı bir şekilde izleyiciye aktarırken aynı zamanda dizinin izleyiciye her zaman karşılaşabileceği fakat bilgi sahibi olmadan düşünce yapılarını anlayamayacağı otizm spektrum bozukluğuna sahip insanlar hakkında bilgi verdiğini de gösteriyor. 

otizm-spektrum-bozuklugu.jpg


Atypical Dizi Oyuncuları ve Karakterler

1. Sam Gardner - Keir Gilchrist

sam-gardner---keir-gilchrist.jpg

2004 yılında The Right Way ile ilk kez beyazperdede boy gösteren Keir Gilchrist, Atypical dizisinde Sam karakterine can veriyor. Sam, otizm spektrum bozukluğuna sahip 18 yaşında bir lise öğrencisidir ve en büyük hayali karşı cinsle başarılı bir şekilde romantik veya cinsel bir iletişim kurabilmektir. Sam’in en dikkat çekici özelliklerinden biri de kesinlikle insanların birbirleriyle olan etkileşimlerini penguen dünyasıyla bağdaştırarak anlamlandırmasıdır.


2. Casey Gardner - Brigette Lundy-Paine

casey-gardner---brigette-lundy-paine.jpg

2020 yılında vizyona girmesi planlanan yeni Bill & Ted filminde başrol oynayan ve aynı zamanda modellik yapan Brigette Lundy-Paine, Atypical dizisinde Sam’in kardeşi Casey’e hayat veriyor. Kardeşine bazen acımasız davranan bir abla olsa da aslında korumacı bir yapıda olduğunu anlayabiliyoruz.

3. Julia Sasaki - Amy Okuda

julia-sasaki---amy-okuda.jpg

Sam ile en iyi anlaşabilen kişilerden birisi olan Julia dizide Sam karakterinin psikiyatristidir. Her konuda konuşabildikleri için Sam hakkında en derin bilgileri içinde barındıran Julia ona her anlamda destek veriyor.


Atypical Dizisi İzleyici Yorumları

1. dizide ana karakterimiz otizmli sam’in ailesinin desteğiyle liseden başlayarak üniversiteye geçişini, buluşma ve iş gibi toplumsal faaliyetlerde toplumun edindiği ön yargıları kırmada sam’in tutumunu ve direncini gözler önüne seriyor. izleyicilerimizden çoğunun, gördüğü bu ön yargı çıkışlı fiziki ve sözlü hareketlere tepki göstereceğini ve gerçek hayatta da bu tepkiyi gösteremeyeceğine inanıyorum. dizinin üçüncü sezonundaki sekiz ve onuncu bölümleri arasında görülen eş cinsellik sahnelerinin toplumumuzda görülen eş cinselliğe karşı nefrete kadar giden tutumu körüklemek dışında genel anlamda dizinin kamu spotu niteliği taşımakta, toplumumuza otizmli gençleri kazandırmak açısından eğitim kurumları olmak üzere diğer kurumlara örnek olacağını düşünüyorum.


2. diziyi hiç izlemeyecek olsanız bile veya öylesine bakayım nasılmış diyecekseniz, 3. sezon 6. bölümü açıp 30:09'dan başlatın ve sonuna kadar izleyin. izleyin ve özün tanımı nasıl bu kadar farklı yoldan, samimi ve duygu yüklü yapılır görün.


3. hayatının bir döneminde otizmli bireylerle temas halinde olmuş, tanı alan yakını olan veya bu farklılığı araştırmış olanlar için harika bir dizi. otizmi olan bir bireyin duygu hallerini, beyninin düşünme şeklini ve ikilemlerini harika anlatıyor, keşke kamu spotu gibi herkes izleyebilse.sadece otizmli birey incelenmiyor, aynı zamanda ailelerinin, yakın çevrelerinin bu durumdan nasıl etkilendiğini de açıkça gözle önüne seriyor. özellikle annenin bu süreci nasıl yönettiği, zaman zaman nasıl yalnız bırakıldığı gibi detaylar çok çarpıcı.


4. diziyi yeni bitirdim. son zamanlarda izlediğim en iyi dizi. ana başlık otizmli ergenin hayatı olsa da yardımcı oyuncular şahane. bana göre dizide 3-4 tane başrol var. zahid karakteri efsane.izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. özellikle antartika merakı olanların bir solukta izleyeceğine eminim. tek kelimeyle muhteşem. ayrıca elsa grander skyler white'dan daha büyük orospudur bunu da yazın bir kenara..


5. paige ve evan harika karekterler.bunların yanında sam ve zahid de seveceğiniz tipler fakat casey denen gerizekalı ergenin skyler white ile malum konuda yarışabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.


6. daha önce atypical tarzında bir komedi, aile dizisi izlememiştim. tek başıma tüm sezonu bitirdikten sonra ev arkadaşıma izlemesi için ısrarımın üzerine tekrardan bitirdim. o kadar eğlenceli ve samimi ki bayılacaksınız. bir sonraki bölümü ısrarla merak ettiriyor. dünyanın atipik algısının değişmesi adına, sizin de biraz bilgilenmeniz adına kesinlikle izlemelisiniz. asla pişman olmayacaksınız.


7. otizm spektrumlu bir çocuğun gündelik hayatı ve başından geçenlerle alakalı bir dizi. biraz boş zamanda izlemelik kafa yormuyor su gibi akıp gidiyor. izlerken biraz kendimi aileden hissettim bazı yerlerde. zamanınız varsa izlenebilir bir dizi.


8. 18 yaşındaki otizmli sam’in büyüme hikâyesini anlatan netflix dizisi. sam bağımsız bir birey olmak istemektedir. terapisti julia ile her şeyi paylaşan sam bu düşüncesini de paylaşır. julia ona bir kız arkadaşı olabileceğini onun da aşık olabileceğini söyleyince sam ilk iş olarak bir kız arkadaş arayışına girer ve olaylar böylece gelişmeye başlar. diziyi gayet samimi ve akıcı buldum. sıkmadan ilerleyen, güzel bir ev hayatı görüyoruz. komedi ve dram unsuru çok iyi bir şekilde dengede tutulmuş. sam ve ailesinde herkesin bu süreçte neler yaşadığı ,sam için neler yaptığı ve nelerden vazgeçebildiklerini görmekse bence en güzel detaylardan biri. verilmek istenen mesajlar öyle tatlı verilmiş ki insanın izlerken içi ısınıyor. sam'in insanların birbirleriyle olan etkileşimlerini penguen dünyasıyla sürekli bağdaştırarak anlatması da ayrı bir tat katmış.


9. netflix platformundaki en samimi dizi olabilir bu. izlediğim en sıcak aile dizisi. aynı zamanda sürükleyici de. gördüğü ilginin çok daha fazlasını hak ettiği aşikar. yeni sezonu merakla bekliyoruz.


10. aşırı tatlı dizi ...ilk bölümlerde oyuncular alışamadım, şu an son sezondayım hepsi benim bebeklerim hepsi çok sevimli :) otizmli birey olan sam'in düşünce yapısı çok cazip geliyor.ben de hayatımda herşeyi o kesinlikte istiyorum. bir iki bölümü türkçe dublaj izledim o kadar farklı oldu ki herşey özellikle casey türkçe dublaj izlerseniz çok tatlı bir kız :) ama aslında sürekli laf sokan sivri bir tip ve orjinal ses tonu bunu çok iyi betimliyor.

Önerilen İçerik: Netflix Dizileri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.