At Nalı Neden Şans Getirir

At Nalı Neden Şans Getirir
28.05.201614:24

Herkesin şans getirdiğine inandığı at nalı hakkındaki bu inanış nereden kaynaklanır, at nalı neden şans getirir denir? İşte, cevabı...

Haber güncelleme tarihi 02.11.2019 11:30

At nalının şans getirdiğine olan inanç, her çağda ve her ülkede batıl inançların içinde en bilineni ve en güçlüsü olmuştur diyebiliriz. Peki, neden at nalının uğur / şans getirdiğine inanılır? 

At Nalının Şans Getirdiğine Dair İnanış Nasıl Doğmuştur?

Demir keşfedildiğinde insanlar onun Tanrı'nın şeytana ve büyücülere karşı göndermiş olduğu bir güç olduğuna inandılar. Bunun yanı sıra eski çağlarda " U şeklinin " özel bir anlamı vardır ki o da, ayın hilal konumuna benzemesinden dolayı bolluğu, iyi talihi ve koruyucu gücü temsil etmesidir.

Tıpkı at nalının uğuru gibi 7 sayısının da uğurlu olduğuna dair inanış yaygındır. At nalının yedi tane demir ile çakılması da bundan ötürüdür. Tüm bunların yanı sıra bir de şundan söz etmek gerekir: Cadıların atlardan korktuğu için uçmak için süpürge sapını kullandıklarına inanılırdı. Bu sebeple at nalı tarihte büyücülere karşı da kullanılmıştır ve öldüğü zaman bir daha geri gelmemeleri için, büyücü olduğu düşünülen yaşlı kadınların tabutlarının üzerine çakılmıştır.

at nalı şans getirme

Hristiyanlık ile birlikte Kilise, birçok inançta olduğu gibi, at nalının şans getirdiğine dair inançta da kendine ait hikayesini yaratmıştır. Bı hikaye 10. yüzyıla ait. İşte, o hikaye...

Canterbury Kilisesi'nin başpiskoposu St. Dunstan, din adamı olmadan evvel nalbantlık yapmıştır ve bir gün şeytan kılık değiştirerek iş yerine gelir. At ayağı şeklinde olan ayaklarına nal takmasını isteyen şeytanı hemen tanıyan St. Dunstan, ayaklarına nal takabilmek için onu duvara zincirlemesi gerektiğini söyler ve sıkı bir şekilde onu duvara bağlar. Nalı ıstırap verici şekilde çakar ve bir daha Tanrı'ya inanan hiçbir insanın evine girmeyeceğine dair söz verirse serbest bırakacağını söyler. Şeytan ise o insanları nasıl ayırt edeceğini sorar ve nalbant nalı gösterir. Kapısında nal olan hiçbir eve girmeyeceksin der.

At Nalı Nasıl Asılır?

At nalının kapıya gelişigüzel asılmadığını söylemekle işe başlayabiliriz. At nalı, kapının tam üzerinde ve uçları yukarı bakacak şekilde olmalı. Bunun sebebi şansın uçlarından süzülüp aşağı gitmemesine olan inançtır. Aynı zamanda at nalını, kabus görmemek için yatak odalarına asanlar da vardır.

Günümüzde at nalının kullanımı her alanda görülmektedir ve tıpkı nazar boncuğu gibi yaygınlaşmıştır. At nalı artık sadece kapı ve duvarlara asılmıyor. Bileklikler ve kolyelerde gördüğümüz at nalının dövmesini yaptıranlar da çoğunlukta...

at nalı şans getirme

Dünyada bazı yerler var ki şekli at nalına benziyor ve bu yüzden İngilizce'deki anlamı olan horseshoe ismini almışlar. Bunlardan ikisini sizlerle paylaşıyoruz. 


Horseshoe Şelalesi

horseshoe selalesi

Horseshoe Şelalesi, Niagara Şelalesi'ni oluşturan 3 şelaleden en büyüğüdür.


Horseshoe Bend Kanyonu

horseshoe bend-kanyonu

Horseshoe Bend Kanyonu, Kolorado Nehri'nin oluşturduğu bir kıvrımdır ve bu kıvrımlara Türkçe'de menderes denir.

NeOldu.com / Özel Haber

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Nazar Boncuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nazar Nasıl Değer, Nazar Nasıl Çıkar?

Evlere Şans Getiren Objeler Nelerdir?

Rüyada Nazarlık Görmek

Falda Nazar Boncuğu Görmek

Günümüz Türk Adetleri ve Şamanizm Etkisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
21
125
57
127
146
105
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.