Uğur Böceği Neden Uğurlu

Uğur Böceği Neden Uğurlu
09.06.201509:53

Çocukluğumuzdan süre gelen bir sorudur; "Uğur böceği neden uğurludur” diye. Uğur böceğini uğurlu olmasını sağlayan etkenler nelerdir? İşte Uğur böceği hakkında bilmediklerimiz.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:26

Çocukluğumuzdan beri hep uğur böcekleri görünce sevindik, dilek tuttuk. Başka böceklerde korkan bizler, uğur böceğini elimize alıp dileğimizi tuttuk. Evet uğur böceği üzerine şarkılar , maniler yazdık. “Uç uç böceğim Annem, babam terlik pabuç alacak” gibi manilerle uğur böceği aracılığıyla terlik pabuç yani hediyeler istedik. Uğur böceğine inancımız fazladır. Bir genç kızın üzerine konsa o kız evlenir, bir çocuğun üzerine konsa hediye gelir gibi ümitlerle bu böceği hep şans getirdiğine inandık.


Peki bizler neden uğurlu olduklarına inanırız işte nedenleri;

İnsan için yararlı böceklerden biridir. Uğur böceğinin larvaları ve yetişkinleri, yaprak bitlerini ve koşniller gibi zararlı böcekleri büyük oranda yedikleri için biyolojik mücadelede kullanılır. Rivayetlere göre zamanın birinde bahçeleri zararlı böcekler istila etmiş. Çaresiz kalan halk çözüm aramaya başlamışlar ama bu böceklerle hiçbir şekilde baş edememişler. Ta ki uğur böcekleri ortaya çıkana kadar. Uğur böcekleri bu zararlı hayvanları hepsini yok etmiş. O gün bugündür, uğur böceklerinin uğuruna inanılır. Bu kadar faydası olan bir böcek nasıl uğursuz sayılabilir ki .


Bir kurtarıcı olan uğur böceğinin özellikleri;

  • İnsanlar ellerine aldıkları da ölü taklidi yaparlar.

  • Yumurtalarla ürerler, yumurtalarının rengi sarıdır.
  • Larvaları yumuşak derili oldukça hareketli ve renklidir. Oldukça sevimli bir böcek olan uğur böceklerin derileri 30 60 gün içinde değişir.
  • Uğur böcekleri en fazla 1 yıl yaşıyor.
  • Uçabilen bu böcek herkese uğur getiriyor.
  • Uzun zamandır uğur böceği görmüyorum. Çünkü beton yığınlarının toprakları örttüğü bir mahallede, şehirde yaşıyorum.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1051
509
2307
415
600
423
688
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.