Kelebeklerin Ömrü 1 Gün Mü?

Kelebeklerin Ömrü 1 Gün Mü?
10.06.201516:50

Kelebeklerin ömürleri hakkında hep bu tabiri kullanırız ; “Kelebeğin ömrü 1 gündür.” gerçekten kelebekler sadece bir gün mü yaşıyorlar. İşte cevabı...

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 09:23

Kelebekler, rengarenk kanatlarıyla insanları adeta büyülerler. Çoğu zaman onları yeşilliklerin içinde ya da bir çiçeğin üzerine konarken görürüz. Kelebekler, kendi gibi güzelliklerle bütünleşerek doğaya ayrı bir güzellik katarlar. 

Peki bu güzel canlıların ömrü sadece bir gün müdür?

 Kelebeğin Ömrü

Halk arasında kelebeğin ömrü bir gün olarak söylenilir. Ancak bu gerçek değil sadece bir deyimdir. Kelebekler kısa süreli yaşadıkları için lafın gelişi olarak bir gün olduğu söylenir. Kelebekler ortalama bir hafta yaşarlar. Çok nadir de olsa bir yıl yaşayan kelebekler de vardır.

Kısa Ömürlerine Neler Sığdırıyorlar

Kelebekler aslında aylarca tırtıl olarak yaşarlar. Kozadan çıktıktan sonra ise kısa bir süre daha yaşarlar. Bazı kelebeklerde ağız ve hortum bulunmaz.Yaşamları kısa olan kelebekler bu verilen sürelerini beslenmekten çok eşlerini aramak, çiftleşmek ve yumurtlamak yani kısacası yeni kuşaklar oluşturmak için harcıyorlar.

Her Ortamda Yaşayabilirler

Çok narin gözükmelerine rağmen en zorlu coğrafyalarda bile yaşarlar. Çöllerde, dağlarda, yanar dağlarında hatta kutuplarda bile dolaşabilirler.

Kelebeğin ömrü gerçekten kısadır ancak bir gün ile sınırlı değildir. Kelebekler için en önemli şey nesillerinin devamlılığını sağlamaktır.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar

Yetişkin kelebekler 1 hafta ile 1 yıl arasında yaşayabiliyorlar. Bu süreye yumurta, tırtıl ve koza dönemleri dahil değildir. Eğer bu dönemleri dahil edersek ortalama bir yıl kadar ömürleri olur.

Hiçbir kelebeğin ömrü 1 gün değildir.

kelebek-001.gif

Kelebeğin Başkalaşım Evreleri

Yumurta Evresi: Dişi kelebek yumurtalarını bir bitkinin üzerine bırakır. Bırakılan yumurta 6-15 gün arasında olgunlaşır ve çatlar.

Larva Evresi: Yumurtalar çatlayınca içinde tırtıllar çıkar ve kelebeğin larva dönemi başlar. Her kelebeğin larvası farklı renktedir, bu dönem 3-6 hafta kadar sürer.

Pupa Evresi: Larva evresini tamamlayan tırtıl ağaç gövdeleri ,taş aralıkları ya da evlere girerek bu dönemlerini 10-15 gibi bir sürede tamamlarlar. Son 3-4 günü kabuk şeffaflaşır ve kelebeğin esrarengiz renkleri ortaya çıkar.

Kelebek evresi : Kelebek dışarı çıktıktan sonra geride boş bir kabuk kalır.  Özgürlüğüne kavuşan kelebeklerin ortalama 7-10 gün kadar daha ömrü kalır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
223
157
561
41
504
20
28
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.