Deve Kuşu Neden Kafasını Kuma Gömer?

Deve Kuşu Neden Kafasını Kuma Gömer?
18.08.201518:01

Korkarak kaçanlar, görmezden gelenler için “deve kuşu gibi başını kuma gömme” denir. Peki deve kuşları gerçekten neden kafalarını kuma gömer?

Haber güncelleme tarihi 14.12.2021 14:26

Deve Kuşu Neden Başını Kuma Gömer?

Türk dilinde "deve kuşu gibi başını kuma gömme" diye bir tabir vardır. Genellikle korkan ya da görmezden gelen kişiler için bu tabir kullanılır. Peki deve kuşları başlarını neden kuma gömer?

İşte bir deyimi açıklığa kavuşturacak deve kuşunun kafasını kuma gömmesi hakkındaki gerçekler;

İnsanlar genelde zor bir durumla karşılaştığı zaman, gerçekleri görmek istemediği zaman kendini avutanlar için kullanılan bir tabirdir; devekuşu gibi başını kuma gömüyor. İnanışlara göre devekuşu, bir tehlikeyle karşılaştığı zaman, düşmanını gömmemek için başını kuma gömermiş. Bu söylem de o gün bugündür en çok kullandığımız deyimlerden biridir.

Deve Kuşu Neden Kafasını Kuma Gömer

Bunun bir gerçekliği var mı, devekuşları da bundan dolayı mı başlarını kuma gömüyorlar. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bu inanışın yanlış olduğu tespit edilmiştir. Devekuşunun başını kuma gömmesinin nedeni tehlikeyi görmekten kaçmasından değil. Bunun şöyle bir nedeni vardır; Devekuşu uzaktan bir ses duyduğu zaman, başını yere yaklaştırır, büyük bir dikkatle dinler. Ona göre de savunmaya geçer ya da kaçar, saklanır. Anlaşılan uzakta bir yolcu görmüş olmalı ki başını kuma soktuğunu görmüştür.

Deve Kuşu Neden Kafasını Kuma Gömer

Evet, devekuşu yumurtalarına bakmak için başını kuma gömebilir. Kafasıyla kumu eşeler ve yumurtalarına bakar. Yani kullanılan deyimimizle alakası yoktur.

Sonuçta deve kuşunun korkmasından dolayı başını kuma gömmesi tamamen bir efsanedir.

Benzer İçerik Önerileri
Sonbaharda Yapraklar Neden Dökülüp Sararır?Kelebeklerin Ömrü 1 Gün mü?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
738
471
280
13
143
22
865
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.