Akut Lenfoblastik Lösemi Nedir? ALL Belirtileri ve Tedavisi

Akut Lenfoblastik Lösemi Nedir? ALL Belirtileri ve Tedavisi
18.01.201614:41

Aniden ortaya çıkan lösemi türü olan akut lenfoblastik löseminin belirtilerini, tedavisini ve iyileşme oranını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 30.11.2022 11:52

Lenfoblastların anormal bir şekilde çoğalması yüzünden ortaya çıkan akut lenfoblastik lösemi, aniden ortaya çıkması sebebiyle oldukça tehlikelidir. Bu yüzden gösterdiği belirtilere dikkat etmek gerekir. Yazımızda akut lenfoblastik lösemi nedir, yaşam süresi ne kadardır, iyileşme oranı nedir, kurtulma şansı ve tedavi süresi ne kadardır gibi soruları cevaplayacağız.

İşte akut lenfoblastik lösemi hakkında bilinmesi gerekenler...

Akut Lenfoblastik Lösemi Nedir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Çocukluk çağı lösemilerinin büyük bir kısmını oluşturan ve en sık görülen lösemi türü olan akut lenfoblastik lösemi, daha çok 2-5 yaş arası çocuklarda ve lenfosit sistemin en aktif olduğu çağda görülür.

Bu hastalık modern tedavi yöntemleriyle başarılı şekilde iyileştirilebilen bir çocukluk çağı kanseridir. Çeşitli bulgularla kendini belli eden ALL, mutlaka kemoterapi ile tedavi edilmelidir. Kemik iliğinin bir çeşit kanseri olan akut lenfoblastik lösemi hızlı seyreder ve tedavi edilmezse çabuk kötüleşir. Ek olarak bu hastalığın erişkinlerde de nadir de olsa ortaya çıkabileceğini söyleyelim.

Akut Lenfoblastik Lösemi Alt Tipleri Nelerdir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Bu lösemi türünün alt tipleri de bulunmaktadır. Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından Akut Lenfoblastik Lösemi sınıflandırılmaktadır. B-Prekürsör Lösemi (yaklaşık yüzde 75'i), T-Prekürsör Lösemi (yaklaşık yüzde 25'i) ve Burkitt Lösemi (yüzde 5'inden azı) bu hastalığın alt tipleridir.

Akut Lenfoblastik Lösemide Risk Faktörleri Nelerdir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Nedeni tam bilinmeyen akut lenfoblastik lösemide bazı risk faktörleri öne çıkmaktadır. Erkek cinsiyeti, beyaz ırk, 70 yaşın üzerinde olmak, daha önce kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin uygulanması, iyonize radyasyona maruz kalmak, genetik geçişli hastalıklara sahip olmak ve tarım ilaçları gibi toksik maddelere maruz kalmak bu löseminin risk faktörleridir.

Yapılan araştırmalara göre yukarıda yer verdiğimiz risk faktörlerinin akut lenfoblastik lösemi oluşmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Bu risk faktörleriyle bağlantılı olarak oluşan lösemi örnekleri mevcuttur.

Akut Lenfoblastik Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Kanamaların ve morarmaların kolay yaşanması, yüksek ateş, kansızlık, halsizlik, nefes darlığı, kolay yorulma, cilt altında noktasal kanama odakları, solunum sıkıntısı, kilo kaybı, iştahsızlık, kemiklerde ağrı, Kaburgaların alt tarafında ağrı ya da şişkinlik hissi, boyunda, koltukaltında veya kasıklarda ağrısız şişlikler akut lenfoblastik lösemide görülen belirtilerdir.

Bu belirtilerin başka hastalıklarda da olabileceği unutulmamalıdır. Lösemide en çok karşılaşılan bulgular bunlardır. Bu kanser ayrıca merkezi sinir sistemi olan beyin ve omuriliğe de yayılarak belirti gösterebilir.

Akut Lenfoblastik Lösemi Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Akult lenfoblastik löseminin tanısı için ilk olarak bireyin geçmişindeki hastalıklar ve aldığı tedaviler öğrenilir. Daha sonra fizik muayene ile büyümüş karaciğer ve dalak, morluk, deride kanama odakları ve ateş yüksekliği gibi belirtilerin olup olmadığına bakılır.

Fiziksel muayeneden sonra kan sayımı yapılır. Kan hücrelerinin çeşitleri, oranları, sayıları ve hücrelerin şekillerinde değişiklikler saptanır. Hemoglobin miktarı ölçüldüğünde de kansızlık ve trombosit düşüklüğü genellikle görülmektedir. Kesin tanı için kemik iliği örneği alınır ve incelenir. Ayrıca kromozom inceleme testlerinin de istenebileceğini söyleyelim.

Akut Lenfoblastik Lösemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akut Lenfoblastik Lösemi

Akut lenfoblastik löseminin tedavisi değişkenlik gösterir. Birçok tedavi şekli vardır. Yaş, löseminin alt tipi gibi unsurlar tedavinin nasıl olacağı konusunda etkilidir. Hastaya kemoterapi uygulanmadan önce EKG ile kalp değerlendirilir. Ayrıca hepatit virüsleri başta gelmek üzere bazı virüslerin varlığı araştırılır.

Tüm bu işlemlerden sonra standart tedaviler olan kemoterapi, radyasyon tedavisi, kök hücre nakli ve hedefe yönelik tedavilerden birisi seçilir. Hedefe yönelik tedavilerde mevcut kemoterapinin yanı sıra, normal hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini bulup ona saldırması için geliştirilen ilaçlar da kullanılır.

Akut Lenfoblastik Lösemi Tedavi Aşamaları

ALL hastalığının tedavisi aşama aşama yapılmaktadır. Bu aşamalar remisyon indiksiyonu, remisyon sonrası tedavi, merkezi sinir sistemi koruyucu tedavisi ve idame tedavisidir.

1. Remisyon İndüksiyonu (İyileşmenin Sağlanması)

Akut Lenfoblastik Lösemi

Tedavinin ilk aşaması olan bu aşamada kandaki ve kemik iliğindeki lösemi hücreleri öldürülmeye çalışılır. Hastaneye yatırılan hastaya 4-8 hafta boyunca kemoterapi uygulanır. Bu dönemde ilaçların yan etkileri ortaya çıkabilir.

2. Remisyon Sonrası Tedavi

Akut Lenfoblastik Lösemi

İyileşme sağlanmış olan hastada kemik iliği ve kan sayımında saptanamasa da kalan az sayıda blastların yok edilmeye çalışıldığı aşamada aynı zamanda ileride oluşabilecek nüks etmenin önüne geçilmeye çalışılır.

3. Merkezi Sinir Sistemi Koruyucu Tedavisi

Akut Lenfoblastik Lösemi

İlaçların ulaşamadığı beyin ve omurilikte saklanan blastların nüks etmesinin önüne geçmek amacıyla özel iğneler vurulur. Beyin omurilik sıvısı içine doğrudan ilaçların verildiği bu aşamada genellikle başa ve omurgaya radyoterapi uygulanılır.

4. İdame tedavisi

Akut Lenfoblastik Lösemi

İdame tedavisi daha hafif kemoterapilerin 2-3 yıl daha sürdürülmesidir. Hasta, bu tedaviyi evinde alabilir ve ilaçların dozları belirlenir. Hasta belli sürelerle kemik iliği biyopsileri ve bazı testlerle takip edilir. Beş yıl içinde hastalık nüks etmezse tedavi başarılıdır diyebiliriz.

Akut Lösemi Tedavileri Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akut Lenfoblastik Lösemi

Hastanın destek tedavisine ihtiyacı olur çünkü kemoterapi ilaçları kemik iliğini baskılar. Kemoterapi sağlıklı hücrelerin de azalmasına sebep olduğundan ortaya çıkan kansızlık, kolay kanamalar, halsizlik gibi durumların önüne geçilecek uygulamaların da yapılması gerekir.

Vücudun yeni kan hücreleri üretmesini sağlayacak ilaçlar kullanılabilir. Hasta enfeksiyon olursa güçlü antibiyotikler verilir. Enfeksiyon durumunda hasta kaybedilebilir. Bu yüzden ziyaret kısıtlanmalı, dışarıdan yiyecek getirilmemelidir.

Akut Lenfoblastik Lösemi

Kanama riski sebebiyle dişlerin özel fırçalarla fırçalanması, hasta erkek ise jiletle tıraş olmaktan kaçınması gerekmektedir. Şartlar uygunsa hasta tedavi süresinde banyo yapabilir. Ağız bakımı önemlidir çünkü dilde yara vb. görülebilir.

Kemoterapi saç dökülmesine neden olabilir ama yenisi çıkacaktır. Ancak rengi ve yapısı değişebilir. Tedavide kullanılan ilaçlar sebebiyle hastada kısırlık görülebilir. Bu yüzden tedaviden önce erkek hastalarda sperm dondurulması önerilir. Kadın hastalarda ise embriyo dondurulması yasa gereğince sadece evli çiftlerde yapılmaktadır ve yumurta dondurulma işleminde başarı düşüktür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kronik Lenfositik Lösemi TedavisiAkut Myeloid Lösemi Nedir?
Myelodisplastik Sendromu Nedir?Kronik Myeloid Lösemi Tedavisi
Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir?

Akut lenfoblastik lösemi ne demek?

Akut lenfoblastik lösemi tek bir kök hücrenin DNA'sına gelen bir hasar sonucunda lenfoblastların kontrolsüz ve aşırı miktarda çoğalmasına denmektedir. Bir kanser türü olan ALL, ilk olarak kemik iliğinde çoğalır. Buradan da kana ve beyin-omurilik benzeri diğer organlara yayılım gösterirler.

Akut lenfoblastik lösemi semptomları nelerdir?

ALL'nin semptomları halsizlik, ciltte morluklar, kemik ağrıları, diş eti ve burun kanamaları, çabuk yorulma, ateş, nefes darlığı, karaciğerin, dalağın ve lenf bezlerinin büyümesidir.

Akut lenfoblastik lösemi iyileşir mi?

Akult lenfoblastik lösemi gerekli tedavinin uygulanması durumunda iyileşmektedir. Genel olarak erişkinlerin %85'lik bir kısmı bu tedaviler sırasında bir noktada tam remisyona ulaşmaktadır.

Akut lenfoblastik lösemi hastası ne kadar yaşar?

Akut lenfoblastik lösemi çocuk lösemi hastalarının %80'nini bünyesinde barındırmaktadır. Yetişkinlerde ise bu oran %20 civarındadır. Yapılan araştırmalara göre ALL hastasının 5 yıllık sağkalım oranı %68'tir.

Akut lenfoblastik lösemi tekrarlar mı?

Bu kanser türü bazı durumlarda tekrarlayabilmektedir. Akut lösemi tedavisinde verilen yüksek doz kemoterapi ile hastalık baskı altına alınır. Ancak çoğu hasta yüksek risk grubuna girdiği için bir yıl içerisinde lösemi tekrarlayabilir.

Lösemi akut mu kronik mi?

Aniden ortaya çıkan ve hızla ilerleyen lösemiye akut lösemi denmektedir. Sinsi ve yavaş ilerleyen lösemiye ise kronik lösemi denmektedir. Kronik lösemi yıllar sonra dahi ortaya çıkabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.