Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
06.04.201613:12

Halk arasında kemik iltihabı olarak bilinen osteomyelit hastalığı hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Bu içerikte osteomyelit nedir, osteomyelit belirtileri nelerdir ve osteomyelit neden olur sorularına cevap bulacağız.

Haber güncelleme tarihi 06.12.2020 19:03

Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir?

Halk arasında kemik iltihabı olarak adlandırılan osteomyelit, bir çeşit kemik enfeksiyonudur. Deri yüzeyinden içeri giren mikrop veya bakterilerin kemik dokusunun içine yayılması sonucunda kemik iltihabı olarak tanımlanan osteomyelit meydana gelir. Bu bakteriler enfekte olan kemikten kan yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilirler.

Osteomyelitin en yaygın nedeni “staphylococcus aureus” adı verilen bakteridir. Stafilokoklar başta olmak üzere birçok bakteri, irin oluşturarak kemik iltihabına yani osteomyelite neden olur. Bu bakteri ve mikroplar kırıklar, delici yaralanmalar veya cerrahi girişimler sonucunda bulaşabilir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen osteomyelit, önceleri yaygın olarak görülürken son zamanlarda antibiyotik kullanımına bağlı olarak azalmıştır. Osteomyelitin en sık görüldüğü dönem çocukluk ve ergenlik çağıdır.


Osteomyelit (Kemik İltihabı) Neden Olur?

Osteomyletik akut veya kronik olarak gelişebilir. Akut osteomylelit kısa sürede kan yoluyla kemiğe yayılırken çocukluk çağında daha sık görülmektedir. Kronik osteomyelit ise daha önce geçirilmiş kaza veya ameliyat gibi durumların sonucunda oluşabilir. Ostemyelitin yaygın nedeni staphylococcus aureus adı verilen bakteridir.


Akut Osteomyelit (Kemik İltihabı)

Akut osteomyelitler aniden oluşur ve kan yoluyla geçer. Çocukluk döneminde sık görülen akut osteomyelit, vücudun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyonun yayılarak kan dolaşımı ile kemiklere yerleşmesi sonucunda meydana gelir.


Kronik Osteomyelit (Kemik İltihabı)

Kronik osteomyelit, akut osteomyelitin aksine kan yoluyla bulaşmaz. Kronik osteomyelitin oluşumunda daha önce geçirilmiş ameliyatlar, kazalar ve yetersiz tedaviler rol oynar. Ayrıca akut osteomyelitin tam olarak tedavi edilmemesi gibi durumlarda da kronik osteomyelit gelişebilir. Bazı kişilerin kronik osteomyelite karşı risk grubunda yer aldığını söyleyebiliriz. Diyabet hastaları, kanser tedavisi için ilaç kullananlar, yaşlılar, sigara ve alkol kullanan kişilerde kronik osteomyelit riski daha yüksektir.


Osteomyelit (Kemik İltihabı) Belirtileri Nelerdir?

Osteomyelitin başlıca belirtisi yüksek ateştir. Ancak yenidoğanlarda yüksek ateşe rastlanılmayabilir. Yüksek ateşin yanı sıra enfekte olan kemiğin üzerinde hassasiyet, deride kızarıklık, sıcaklık, kemik çevresindeki açık yaradan irin akması ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler gözlemlenir. Genellikle çocuklarda görülen akut osteomyelit, çocuklarda sinirlilik ve enerji eksikliğine neden olabilir. Enfeksiyona bağlı olarak hareket kısıtlılığının meydana gelmesi ve hastanın bacağını oynatamaması osteomyelitin başlıca göstergelerindendir.

  • Yüksek ateş
  • Bölgede ağrı ve şişlik
  • Bölgeye yakın uzuvlarda hareket kısıtlılığı
  • Bölgede kızarıklık
  • Bölgede sıcaklık
  • İltihabın deriye kadar çıkarak iltihabi akıntı oluşturmasına neden olur.
  • Çocukta huysuzluk
  • Terleme
  • Halsizlik

Osteomyelit (Kemik İltihabı) Tedavisi

Osteomyelit tedavisinde pek çok yöntem mevcuttur. Uygulanan tedavi doktordan doktora değişkenlik gösterir. Tedavi yöntemi genellikle belirtilerin şiddetine göre belirlenir. Antibiyotik ve ağrı kesiciler en çok uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Her hastalıkta olduğu gibi osteomyelit sorununda da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.


Akut Osteomyelit Tedavisi

Akut osteomyelit aniden gelişir ve genellikle çocuklarda görülür. Bu nedenle acil durum gerektirir ve bir an önce tedaviye başlanması önerilir. Bu tip durumlarda genellikle cerrahi müdahale uygulanır. Tedaviye bir an önce başlaması için çocuğun beslenmesi kesilir ve genel anestezi uygulanır. Anestezi yapıldıktan sonra enfekte olan bölgeye iğne ile girilir ve enfeksiyonun varlığı tespit edilir. Kemikte iltihap bulunması durumunda bölge cerrahi olarak açılır ve iltihap boşaltılarak temizlenir. İltihap temizlendikten sonra bölge yeniden kapatılır.


Kronik Osteomyelit Tedavisi

Kronik osteomyelit tedavisinde acil müdahaleye gerek yoktur. Tedaviye başlamadan önce vaka iyice değerlendirilmeli ve plan yapılmalıdır. Kronik osteomyelit tedavisine başlamadan önce enfeksiyonlu bölgedeki iltihabın yayılımı ve akıntısı değerlendirilir. Ameliyat sırasında tıpkı tümör ameliyatında olduğu gibi ölü kemik dokularının tamamı çıkarılır. Daha sonra ise bu alan eksternal fıksatör yardımı ile düzeltilir. 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
209
47
69
37
68
2
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.