Aileyle Birlikte Geçirilen Zamanın Çocuğa Katkıları

Aileyle Birlikte Geçirilen Zamanın Çocuğa Katkıları
19.04.201614:57

Uzmanlar sürekli olarak aileleri çocukları ile vakit geçirmeleri konusunda uyarıyor. Peki aileler neden çocuklarıyla vakit geçirmeli? Çocuğun ailesi ile birlikte zaman geçirmesinin katkısı nedir? İşte tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı burada...

Haber güncelleme tarihi 13.05.2017 09:53

Anne-babaların hayatta en büyük amacı çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak kadar geleceğe çocuklarını en iyi şekilde hazırlamaktır. Geleceğe en iyi şekilde hazırlamak sadece sağlıklı olarak büyütmek değildir. Çocuğu kişisel gelişim bakımından da geleceğe yönelik en iyi şekilde hazırlamak çok önemlidir. Bu kişisel gelişimin en önemli maddesi; anne-babanın çocuğa yeteri kadar vakit ayırmasıdır.

Günümüz toplumunda aileler çocuğuyla vakit geçirme konusunu sürekli olarak ikinci planda tutuyor. Oysa gelişim çağı içerisinde olan çocuklar için aileyle vakit geçirmek son derece önemlidir. Bu konuda ailelerin ilk bilmesi gereken şey interaktif zaman kavramıdır. İnteraktif zaman kavramı, çocuğun diğer aile üyeleri ile birlikte bir şey yapması ve bu birlikte yapılan şeylere de ailenin tamamının dahil olmasıdır. İnteraktif zaman kavramının en büyük şartı; ailenin beraber el ele vererek aktif katılımının sağlanmasıdır. Ancak bu beraber yapılması gereken şeyler ödevler ve dersler değil, bambaşka aktivitelerdir.

beraber-olmak.jpg

 

Çocuğun Ailesi ile Zaman Geçirmesi Neden Önemlidir?

Çocuğun aile ile vakit geçirmesi konusunda bugüne kadar birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalar, ailesi ile zaman geçirmenin her zaman çocuk için olumlu olacağını göstermiştir. Çocuğun gelişimi ile ilgili bu olumlu durumlardan ön plana çıkan birkaç madde şunlar:

  • Çocukların, kişisel gelişimleri esnasında duygusal olarak tam bir ilgi görmesi gerekir. Diğer bir tabirle çocuk bu dönemde sevgi, şefkat ve ilgi bekler. Bunları da en yakınında olan ailesinden görmek ister. Çocukla vakit geçirildiği zaman çocuk öncelikle kendini önemli hisseder ve ne kadar sevildiğine şahit olur.
  • Çocuklar aileleri ile beraber vakit geçirerek onlara olan bağlarını güçlendirir. Bu sayede de ebeveynlerine karşı her zaman açık sözlü olmayı öğrenir.
  • Çocukların aile ile birlikte vakit geçirmesi, ailesini iyi tanımasına olanak sağlar. Böylece çocuk anne-babasının olumlu davranışlarını kendine örnek alır. Kendisi için neyin doğru olduğunu, neyin de yanlış olduğunu öğrenir. Bu durum, çocuğun kişisel gelişimine büyük destek sağlar.
  • Çocuğun geleceği için en önemli şey özgüvendir. Bu özgüvenin temelleri çocukların aileleri ile birlikte vakit geçirmesiyle atılır.
  • Çocuğun aile ile vakit geçirmesi sadece çocuk için değil aile için de yararlıdır çünkü bu sayede anne-baba, çocuğunun güçlü ve zayıf yönlerini de öğrenme olanağı bulur. Böylece çocuklarının zayıf olan yönlerini güçlendirmek için bir şeyler yapabilme imkanı bulurlar.

aktivite-yapmak.jpg

 

Aileler Çocuklarıyla Vakit Geçirirken Neler Yapabilir?

Ailelerin çocuklarıyla vakit geçirmesinin ne denli önemli olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise nasıl vakit geçirmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ailelerin çocuklarıyla vakit geçirmesi demek, onların ödevleriyle ilgilenmek ya da beraber evde televizyon izlemek değildir çünkü toplumumuzda böyle bir algı var. Oysa çocuklar sürekli olarak farklı aktiviteler yapmak ister. Önemli olan anne-babanın çocuğunu, çocuğun da annesini ve babasını tanıyabileceği aktiviteler yapmaktır. Bu aktiviteleri yapmak için anne-babalar fırsat kollamak yerine fırsat yaratmalıdırlar. Eğer fırsat yaratıldığı takdirde çocukla beraber yapılacak en etkili aktiviteler şunlar:

 

Ailece Beraber Sofraya Oturmak

yemek-yemek.jpg

Ailenin tüm üyeleriyle beraber yemek yemek pek önemsenmese de aslında çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Hep birlikte sofrayı kurmak, servis yapmak ve sofrayı kaldırmak çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlar. Ayrıca sofrada çocukların ilgi alanları ile ilgili soru sormak, onları fikir paylaşımına teşvik etmek düşüncelerini paylaşma özelliği kazanmasını sağlar.

 

Spor Yapmak

aile-sporu.jpg

Çocukla beraber yapılan spor hem çocuğun fiziksel gelişimine hem de spora ilgi duymasını sağlar.

 

Hobilere Zaman Ayırmak

ailece-eglenmek.jpg

Çocuğun yaratıcılığını harekete geçirecek ve geliştirecek hobilerle uğraşmak çok önemlidir. Özellikle resim çizme, boyama yapma, şarkı söyleme gibi ailece yapılabilecek etkinlikler çocuğun sanatla ilk bağlarını kurmasını sağlar.

 

Sanatsal Etkinliklere Katılmak

tiyatro-izlemek.jpg

Çocuğun ailece yapabileceği en verimli etkinliklerden biri de sanatsal etkinliklerdir. Tüm aile bireyleriyle beraber gidilecek olan sinema, tiyatro, konser gibi aktiviteler çocuğun sanatsal ve kültürel yönlerinin gelişmesini destekler.

 

Evde Oyun Oynamak

oyun-oynamak.jpg

Ailece oynanabilecek birçok oyun mevcut. Hem çocuğun oldukça eğleneceği hem de anne-babanın onu tanıyabilecekleri en iyi yöntemlerden biridir.

 

Açık Hava Aktiviteleri Yapmak

spor-yapmak-006.jpg

Haftada bir kere ailece beraber doğayla iç içe olmak çocuğun doğayı sevmesini ve korumasını sağlar. Özellikle yaz aylarında yapılabilecek olan doğa yürüyüşleri, piknikler, kamplar ve bisiklet turları hem bedensel hem de kişisel gelişim bakımdan son derece önemli olur.

 

Alışveriş Yapmak

alisveris-yapmak-002.jpg

Ailece çıkılacak olan bir alışveriş her zaman eğlenceli olur. Ayrıca çocuğun mağazalarda ilgilisini çeken şeyler, onun zevkinin ne yönde olacağına işaret eder.

 

Aileler Çocukla Hangi Yaşa Kadar Birlikte Zaman Geçirilebilir?

Aileler çocukla bir ömür birlikte zaman geçirecekler diye bir şey yok çünkü çocuklar büyüdükçe dış dünyada kendi ortamlarını kurup ilgi ve alakasını o gruba yönlendireceklerdir. Ancak ailelerin çocuklarla şu yaşa kadar birlikte zaman geçirmelidir diye kesin bir yargı da yoktur. Çocuğun kendisi zamanla ailesi ile beraber vakit geçirme süresini azaltacaktır. Bu sürenin azalması ise birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin başında arkadaş çevresi gelir. Özellikle ergenlik çağından itibaren çocuklar aileleriyle vakit geçirmek yerine arkadaşlarıyla takılmayı ister. Anne-babaların da bu dönemde çocuklarının illa kendileri ile takılmaları için ısrarcı olmamaları ya da arkadaşlarıyla sık sık takılması konusunda eleştiri yapmamaları gerekir. Bu dönem, çocuğun ailesinden gördüklerini dışarıda uygulama ve ona göre bir arkadaş ortamı kurma vaktidir. Anne-babaların burada yapması gereken eski günler gibi sürekli beraber bir şeyler yapmak değil, onlara belli etmeden yakından takip etmektir.birlikte-olmak.jpg

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
3
120
13
0
17
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.