Zeytin Dalı ve Güvercin Neden Barışın Sembolü

Zeytin Dalı ve Güvercin Neden Barışın Sembolü
10.06.201510:24

Güvercinler ağzında zeytin dalı ile gelince bu barışı getirdiklerinin işaretidir. Bu tüm dünya da böyledir. Peki ağzında zeytin dalı ve güvercin neden barışın temsil ediyor?

Haber güncelleme tarihi 12.02.2018 14:16

Zeytin ağacı tarihte bilgeliği, sağlığı simgelemiştir. Akdeniz bitkisi olan zeytin ağaçları önemli bir tarihi geçmişe sahiptir. Zeytinden elde edilen zeytinyağı sıvı altın olarak kabul edilmiştir. Doktorların özellikle zeytinyağı tavsiyelerinin nedeni çok sağlıklı bir besin olmasından geçiyor. Zeytin dalı hakkında oldukça fazla rivayetler söz konusudur. Evrensel barışın simgesi olmak bu kadar kolay olmuyor. Zeytin dalı ve güvercin bunu nasıl başarmıştır.

Zeytin Dalı ve Güvercin Neden Barışı Simgeler

Rivayetlerden yola çıkmamız gerekiyor çünkü bu çok eskiye dayanıyor. Gılgamış Destanı’dan  üç büyük semavi kitaplara değin ve kutsal metinlerde yer alan Büyük Tufan Rivayetlerine göre Nuh peygamber tufan biraz durunca güvertesinden beyaz bir güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir müddet sonra ağzında bir zeytin dalı ile döner. Böylece Nuh peygamber suların çekildiğini ve tufanın bittiğine kanaat getirir. Bundan dolayı beyaz güvercin ve zeytin dalı barışın simgesi olarak yıllardan beri süre gelmiştir.

Yaşanılan bu olay Ağrı Dağı’nda mı yoksa Cudi ve Gabar Dağı’ndan mı geçtiği tam olarak bilinmiyor. Ancak son yapılan araştırmalara göre yaban zeytin dalının bulunduğu Cudi Dağı’ndan geçtiği daha yüksek bir olasılık.

Evrensel barıştan söz etmek kolay değildir; Bir beyaz güvercin görmek isterim, dünya ülkeleri üzerinde, sınır tanımadan ağzından bir zeytin dalıyla dolaşsın.

Dünyayı Çevreleyen Evrensel Barış

barism.jpg

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1165
696
673
106
108
48
366
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.