Dünya Barışı Nedir? Dünya Barış Günü Neden Kutlanır?

Dünya Barışı Nedir? Dünya Barış Günü Neden Kutlanır?
24.08.201512:31

Dünya barışı birçok kişinin isteğidir. Peki dünya barışı nedir, sembolleri nelerdir, dünya barışı mümkün müdür? İşte dünya barışıyla ilgili tüm bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 20.07.2022 19:39

Dünya Barışı Nedir?

Dünya barışı, tüm dünya insanları için mutlu ve barış içinde yaşama ülküsüdür. Tüm ulusların gönüllülük esasına dayanan, savaşı önleyen politikalarla bir araya gelerek bütün zorbalıklara ve şiddete karşı olarak amaçladıkları karşı koyuş sonucu ulaştıkları bir huzur ortamıdır. Barışa ulaşmanın yolu şiddetin olmadığı bir yoldan geçer.

Dünya Barışı Nedir

Dünya barışını sağlamak için Birleşmiş Milletler Kurulmuş ve bu konseydeki 5 daimi temsilci; Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve ABD’dir. Ne kötü bir tezattır. En çok savaş araçları için yatırım yapanlar, sürekli savaş için bahaneler bulan ülkeler dünya barışının temsilcileri olarak kendilerini göstermektedirler. İşte 1 Eylül’de kutlanan Barış Günü'nde de bunun gibi bir tezat söz konusudur.

Dünya barışının sembollerini öğrenmek için buraya tıklayın.

1 Eylül’de Dünya Barışı Neden Kutlanır?

Dünya Barışı Nedir?

1 Eylül ne ifade ediyor, neden bu gün dünya barış günü ilan edilmiştir? Sevgili okuyucular bilmenizi isterim ki bildiğiniz birçok barış dolu gün kanlı bir geçmişe sahiptir. 1 Eylül 1939 tarihine gidelim ve bu gün neler yaşandığını sizlere kısaca hatırlatalım. 1 Eylül tarihinde Almanya’nın Nazi’si Polonya’ya saldırmış ve burada binlerce insanı katletmiştir, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcı ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan bir gündür. Birleşmiş Milletlerin 21 Eylül günü kutladığı Dünya Barış Günü Türkiye’de savaşın kara yüzünü hatırlatmak için 1 Eylül'de kutlanılmaktadır.

Barışın sembolünün neden zeytin dalı ve güvercin olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.

Dünya Barışı Mümkün müdür?

Dünya Barışı Nedir

İnsanlar ihtiraslarından kurtulduğu zaman, gerçekten samimiyetle inandığı ve insanın bir karış topraktan daha önemli olduğunu anladıkları zaman dünya barışı gelecektir. Başta gelişmiş devletlerin ön ayak olabileceği 'dünya barışı formülü' bütün dünya ülkelerinin katılmasıyla ancak mümkün olabilecektir. Böyle bir şey mümkün müdür, şu an için böyle bir ortam söz konusu değildir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
138
8
32
5
6
3
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.