Barışın Sembolleri

Barışın Sembolleri
24.06.201511:30

Dünya üzerinde birçok savaş ve barış gerçeklemiştir. Bu barışlar sonucunda birçok sembol ortaya çıkmıştır. Bu içeriğimizde barışın sembollerini derledik.

Haber güncelleme tarihi 21.11.2022 14:08

Dünyada Barışın Simgeleri

Dünyada savaşlar olduğu sürece barışın sembolleri hep varlığını sürdürecektir. Zaten barışın sembolleri de var olan savaşlara karşı bir çözüm olma düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. İnsan her an konuşmaz veya sözler semboller kadar anlamlı olamayabilir. Sözlerin anlatamadığını bir sembolle anlatabiliriz. Dünya üzerinde evrensel barış simgeleri var; bu simgeler dünya üzerinde her yerde aynıdır. Bu içeriğimizde "Barışın simgesi nedir?" sorunuzun cevabını vereceğiz.

İşte evrensel barış sembolleri ve anlamları;

1. Zeytin Dalı ve Güvercin

Barışın Sembolleri

Barışın en tanınmış sembolleri olan zeytin dalı, güvercin ikilisinin hikâyesi bir hayli eskiye dayanıyor. Yunan mitolojisinde Tanrıça Athena’nın simgesi olan ve yarışmalarda birincilere verilen zeytin dalı zaferin simgesi olmuştur. Aristophanes Barış adlı oyunlarda da zeytinin oldukça önemli olduğunu anlatarak zeytini barışla ilişkilendirmiştir. Güvercinin Hristiyanların inançlarında önemli bir yeri vardır. İnanışa göre beyaz güvercin ruhtaki saflığı, duruluğu, huzuru ifade ediyor. Zeytin dalı ve güvercin hakkında başka rivayetler de bulunuyor.

Zeytin dalı sembolü hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Kırık Tüfek

Barışın Sembolleri

Savaşa karşı direnenlerin bir numaralı simgesi olan Kırık Tüfek, ilk kez 1921’de Uluslar arası Savaş Direnişçileri (WRI) tarafından kullanılmıştır. Simgeden de ne olduğu açıkça bell, olmaktadır. Silahlanmaya hayır...

3. Barış Bayrağı

Barışın Sembolleri

Gökkuşağının yedi renginden oluşan bu bayrak pek çok ülkede benimsenmiş bir semboldür. Şenlik ve gösterilerde karşımıza çıkan bu bayrak aynı zamanda özgürlüğün simgesidir. İlk kez 1961’de İtalya’da düzenlenen bir barış yürüyüşünde kullanılmıştır. Picasso tarafından çizilen bir versiyonunda üzerinde güvercin vardır.

4. V İşareti

Barışın Sembolleri

Orta ve işaret parmaklar açılır ve diğer parmaklar kapanır. Ortaya çıkan V şekli İngilizce’deki “Victory” yani “zafer” sözcüğüyle eşdeğerdir. Bu işaret İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde savaşa karşı kazanılan sembol olarak kullanılmış. 1960’lı yıllarda baş gösteren ABD ve Vietnam savaşının karşıtları tarafından kullanılmıştır. Günümüzde kullanımı oldukça yaygındır.

5. Kağıt Turnalar

Barışın Sembolleri

Kağıt turnalar Japonya’da iyi talihin simgesi olarak kabul edilir. Kağıt turna, Sadoka adındaki kızın öyküsüyle özdeşleşmiştir. Hiroshima’ya atılan atom bombasında büyük yaralar alan Sadako, 1000 tane turna kağıdını katlayarak, dileğini tutarsa iyileşir. Ne var ki Sadako 644 turnada yaşamını yitirir. Ailesi ve arkadaşları geriye kalan 356 turnayı katlarlar ve Sadako’yu 1000 turnayla toprağa verirler. O günden beri kağıt turnalar barışın, umudun ve iyi dileklerin sembolüdür.

"Dünya Barışı Nedir? Dünya Barış Günü Neden Kutlanır?" isimli içeriğimizi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Barış İşareti

Barışın Sembolleri

Grafikerler Gerald Holtom tarafından tasarlanan barış işareti belki de dünya tarafından en çok bilinen barışın sembolüdür. Holtom, barış simgesini tasarlarken bayrakla haberleşme yöntemi olan semafordan etkilenmiştir. Baş harfleri Nuclear Disarmament yani Nükleer Silahsızlanmadan gelir. Barış simgesi olarak ilk kez 1958’de, ünlü düşünür Bertrand Russell tarafından düzenlenen İngiltere’de Nükleer silahsızlanma eyleminde kullanıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11477
5083
12531
3236
3347
2384
9614
5060
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 55
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.