Barışın Sembolleri

Barışın Sembolleri
24.06.201511:30

Savaşın, yandaşı ve düşmanı vardır. Savaşın düşmanları barış elçileri, tarafından kullanılan bu simgeler nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 09:32

Dünyada savaşlar olduğu sürece barışın sembolleri hep varlığını sürdürecektir. Zaten barışın sembolleri de var olan savaşlara karşı bir çözüm olma düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. İnsan her an konuşmaz veya sözler semboller kadar anlamlı olamayabilir. Sözlerin anlatamadığını bir sembolle anlatabiliriz. Dünya üzerinde evrensel barış sembolleri var; bu simgeler dünya üzerinde her yerde aynıdır.

DÜNYADA BARIŞIN SİMGELERİ

"Bize barış lazım küçüğüm

Sözde değil gerçekte

Bölgede değil dünyada"  İsmail Şimşek.


 

Zeytin Dalı ve Güvercin

zeytin dalı ve güvercin

Barışın en tanınmış sembolleri olan zeytin dalı, güvercin ikilisinin hikâyesi bir hayli eskiye dayanıyor. Yunan mitolojisinde Tanrıça Athena’nın simgesi olan ve yarışmalarda birincilere verilen zeytin dalı zaferin simgesi olmuştur. Aristophanes Barış adlı oyunlarda da zeytinin oldukça önemli olduğunu anlatarak zeytini barışla ilişkilendirmiştir. Güvercinin Hristiyanların  inançlarında önemli bir yeri vardır. İnanışa göre beyaz güvercin ruhtaki saflığı, duruluğu, huzuru ifade ediyor. Zeytin dalı ve güvercin hakkında başka rivayetler de bulunuyor.


 

Kırık Tüfek

kırık tüfek

Savaşa karşı direnenlerin bir numaralı simgesi olan Kırık Tüfek, ilk kez 1921’de Uluslar arası Savaş Direnişçileri (WRI) tarafından kullanılmıştır. Simgeden de ne olduğu açıkça bell, olmaktadır. Silahlanmaya hayır...


 

Barış Bayrağı

barış bayrağı

Gökkuşağının yedi renginden oluşan bu bayrak pek çok ülkede benimsenmiş bir semboldür. Şenlik ve gösterilerde karşımıza çıkan bu bayrak aynı zamanda özgürlüğün simgesidir. İlk kez 1961’de İtalya’da düzenlenen bir barış yürüyüşünde kullanılmıştır. Picasso tarafından çizilen bir versiyonunda üzerinde güvercin vardır.


 

V İşareti

v simgesi

Orta ve işaret parmaklar açılır ve diğer parmaklar kapanır. Ortaya çıkan V şekli ingilizce’deki “Victory” yani “zafer” sözcüğüyle eşdeğerdir. Bu işaret İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde savaşa karşı kazanılan sembol olarak kullanılmış. 1960’lı yıllarda baş gösteren ABD ve Vietnam savaşının karşıtları tarafından kullanılmıştır. Günümüzde kullanımı oldukça yaygındır.


 

Kağıt Turnalar

kağıt turma

Kağıt turnalar Japonya’da iyi talihin simgesi olarak kabul edilir. Kağıt turna, Sadoka adındaki kızın öyküsüyle özdeşleşmiştir. Hiroshima’ya atılan atom bombasında büyük yaralar alan Sadako, 1000 tane turna kağıdını katlayarak, dileğini tutarsa iyileşir. Ne var ki Sadako 644 turnada yaşamını yitirir. Ailesi ve arkadaşları geriye kalan 336 turnayı katlarlar ve Sadako’yu 1000 turnayla toprağa verirler. O günden beri kağıt turnalar barışın, umudun ve iyi dileklerin sembolüdür.


 

Barış İşareti

barışın sembolü

Grafikerler Gerald Holtom tarafından tasarlanan barış işareti belki de dünya tarafından en çok bilinen barışın sembolüdür. Holtom, barış simgesini tasarlarken bayrakla haberleşme yöntemi olan semafordan etkilenmiştir. Baş harfleri Nuclear Disarmament yani Nükleer Silahsızlanmadan gelir. Barış simgesi olarak ilk kez 1958’de, ünlü düşünür Bertrand Russell tarafından düzenlenen İngiltere’de Nükleer silahsızlanma eyleminde kullanıldı.

Editörün Görüşü

Barış simgelerini kullanma ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Bu işaretlerle, sözlerle ifade etmekte zorluk çektiğimiz ya da sözlerin uzun bir zaman diliminde anlatamadıklarımızı bir saniye gibi kısa bir sürede anlatıyoruz. Evet, eylemlerde, miting alanlarında görebileceğimiz bu simgelerin anlamlarını bilmek şarttır; yoksa her şey anlamsız gelir. Sözlerin en etkili dili bu semboller, savaşın devam ettiği sürece veya insanların var olduğu süre zarfında var olacaklar ve barış için haykıracaklardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
254
98
39
24
25
35
84
63
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.