Zatürreden Korunmanın Doğal ve Tıbbi Yöntemleri Nelerdir?

Zatürreden Korunmanın Doğal ve Tıbbi Yöntemleri Nelerdir?
15.08.201518:03

Tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan zatürre hakkındaki bazı araştırmalar yaptık.

Haber güncelleme tarihi 07.05.2022 11:54

Zatürre Tedavisi Önerileri

Günümüzde pek çok kişide görülen ve tıp dilinde bir diğer adı pnömoni olan Zatürre hastalığı beraberinde insanların akıllarına çeşitli sorular da getirdi. Bu İçeriğimizde zatürre hastalığından korunmanın yollarını, zatürreye iyi gelen doğal besinleri ve zatürrenin belirtilerini sizlere sunacağız. Ayrıca zatürre ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını da içeriğimizde bulabilirsiniz.

En İyi Zatürre Tedavisi Listesi

SıraTedaviEtkisiTüketim
1SarımsakBağışıklık Sistemini GüçlendirirKaynatarak
2ZencefilMikropları ÖldürürKaynatarak
3HavuçBağışıklık Sistemini GüçlendirirÇiğ
4SusamAkciğere İyi Gelir1 Kaşık
5FesleğenAkciğere İyi GelirÇiğ veya Çay
6KızılcıkMikropları ÖldürürÇay
7Andız PekmeziAkciğere İyi Gelir1 Kaşık
8Yaban KekiğiAkciğeri TemizlerKaynatarak

En İyi 8 Zatürre Tedavisi Tavsiyesi

İşte zatürre hastalığı hakkında bilgiler...

1. Sarımsak

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak akciğer sağlığı için oldukça önemli bir bitkisel üründür. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalık riskini azaltan sarımsak sayesinde zatürre hastalığına karşı direnç oluşturabilirsiniz. Sarımsak tüketimi ile zatürrenin etkilerini azaltabilir, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

2. Zencefil

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili bir doğal besin olan zencefil boğaz çevresindeki mikropları da öldürmektedir. Özellikle bal ile karıştırıldığında etkili bir ürün olan zencefil zatürreye yakalanma riskini azaltıyor. Aynı zamanda zatürrenin iyileşme sürecini de hızlandırıyor.

3. Havuç

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Akciğer sağlığı için önemli bir besin kaynağı olan havuç antibiyotik etkisi yaparak zatürre ve benzeri hastalıkların tedavisini hızlandırır. Ayrıca havuç tüketimi sayesinde üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma riski de azalmış olur. Sağlıklı beslenme kürleri içerisinde yer alan havucun tüketimi mikroplara karşı bağışıklığı güçlendiriyor.

4. Susam

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

İçerdiği enzimler ve yağlar sayesinde akciğer sağlığına iyi gelen susam, zatürre gibi hastalıklara karşı direnç oluşumuna katkı sağlıyor. Susam tüketimi ile zatürrenin etkileri azaltılabilmektedir.

5. Fesleğen

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Hoş kokusu ile evlerimizin vazgeçilmezi olan fesleğen akciğer sağlığına iyi geliyor. Fesleğen bitkisini çiğ olarak veya çay olarak tüketerek zatürre hastalığının etkileri azaltılabiliyor. Fesleğen bitkisi sayesinde zatürre rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

6. Kızılcık

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Doğal antibiyotiklerden biri olan kızılcık mikropların öldürülmesi ve iltihapların giderilmesinde rol oynamaktadır. Kızılcık şerbeti sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski en aza iniyor.

7. Andız Pekmezi

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

Akciğere iyi gelen besinlerden biri olan andız pekmezi zatürre gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Zatürre hastaları hastalık boyunca andız pekmezi kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirler.

8. Yaban Kekiği

Zatürreden Korunmanın Doğal Yolları

İyileştirici etkisi ile bilinen yaban kekiği akciğerlerin temizlenmesi ve mikropların öldürülmesinde etkilidir. Yaban kekiği ile zatürre hastalığının etkilerini en aza indirebilirsiniz. Yaban kekiği aynı zamanda grip ve benzeri hastalıklara da çok iyi geliyor. Grip hakkında detaylı bilgi istiyorsanız ► Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek! içeriğimize göz atabilirsiniz.


Zatürre Tedavisi

Zatürre hastalığının tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Ancak kişide bulunan herhangi bir kronik hastalık söz konusu olduğunda ve hastalığın şiddetine bağlı olarak hastanede tedavide söz konusu olabilir. Ancak zatürre tedavisinde kullanılan antibiyotik kesinlikle doktor onayı ve kontrolünde kullanılmalıdır. Ancak antibiyotik tedavisinin iyileşme sürecindeki etkisine bakılarak dozunun oranı doktor tarafından değiştirilebilir.

Genellikle 60 yaş üstü hastalarda ve hastalığın şiddetinin artması durumunda hastanede tedavi gerekebilir. Bunun nedeni aniden oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almaktır. Hastanın durumunun ciddileşmesi ve tehlike arz etmesi durumunda hasta yoğun bakıma alınabilir. Tüm bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi zatürrede de sağlıklı ve bol vitaminli beslenmek oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde hastanın vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda sigara ve sigara dumanından uzak durulması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Zatürre Aşısı

Zatürreden korunmanın başlıca yolu aşıdır. 5-6 yıla kadar etkisini devam ettiren aşı zatürreye karşı etkili bir direnç kazandırmaktadır. Aynı zamanda doğumdan 2 ay sonra bebeklere de uygulanabilen aşı, etkisinin bitmesiyle birlikte yeniden tekrarlanmalıdır. Özellikle bağışıklık sitemi zayıf ve 60 yaş üzerindeki kişilerin bu aşıyı ihmal etmemeleri çok önemlidir. Aynı zamanda HIV ve AIDS’li kişilerin mutlaka aşı olmaları gerekmektedir.

Zatürre Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Zatürre nedir?

Tıp dilinde pnömoni olarak adlandırılan zatürre hastalığı, akciğerlerin bakteri ve mikroplar nedeniyle iltihap dolmasıdır. Tedavi edilmeyen ve dikkat edilmeyen her 100 zatürreden 5’i ölümle sonuçlanmaktadır. Yüksek ateş, koyu balgam ve öksürük ile kendini gösteren zatürre zamanla çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına ve hatta menenjite neden olmaktadır. Erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğu zatürre, çeşitli solunum yolu hastalığıyla benzer belirtiler göstermektedir. Ancak grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklara oranla oldukça ciddidir. Aynı zamanda zatürre kolayca yayılabilen bulaşıcı özelliğe sahip bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmaktadır. ABD’de ise bu oran 200 bin civarındadır. Göğüste hissedilen şiddetli ağrı, yoğun balgam, titreme, nefes darlığı, ateş ve iştahsızlık zatürrenin en belirgin belirtilerindendir. Zayıflayan bağışıklık sistemi zatürre hastalığına yakalanmayı kolaylaştırmaktadır. Zatürre solunum yolu ile kolayca bulaşmaktadır. Aynı zamanda zatürre, aniden belirti gösterebileceği gibi zamanla yavaş yavaş kendini belli edebilir.

Zatürre nasıl bulaşır?

Genellikle solunum yolları nedeniyle kişiden kişiye kolayca bulaşan zatürre, kişilerin yakın teması ve ortak kullanılan eşyalar yoluyla da bulaşmaktadır. Hapşırma ve öksürme gibi nedenlere bağlı olarak havaya yayılan damlacıklar yoluyla hastalığın bulaşma oranı oldukça yüksektir. Zatürre hastalığına yakalanmış biri okul ve iş yeri gibi toplu yaşam alanlarından uzak durmalıdır. Aksi halde nefes yolu, ortak kullanılan eşyalar ve hatta tokalaşma nedeniyle kolayca yayılabilir. Salgın oluşmaması için kişi mutlaka bu ortamlardan uzak durmalı ve dinlenerek tedavisine düzenli olarak devam etmelidir. Zatürreye yakalanmış biri evdeki diğer bireylerle aynı havlu, yastık, çatal-kaşık ve bardak gibi çeşitli eşyaları ortaklaşa kullanmamalılardır. Aksi halde evdeki tüm bireylere bulaşabilir ve bu durum tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyerek hastalığın iyileşmesini geciktirir.

Zatürre belirtileri nelerdir?

Günümüzde sıkça rastlanan ve hafife alınmaması gereken hastalıklardan bir tanesi olan Zatürre, baş ağrısı, üşüme, titreme, iştahsızlık, ateş, göğüs ağrıları gibi çeşitli belirtilere sahiptir. İşte Zatürre'nin belirtileri;

Şiddetli göğüs ağrıları

Ateş

Baş ağrısı

Sarı veya yeşil renkte balgam

Üşüme ve titreme

Hırıltılı nefes alıp verme

Öksürük

Burun tıkanıklığı

İştah kaybı

Halsizlik

Boğaz ağrısı

Kas ağrısı

Dudaklarda morarma

Aşırı su içme isteği

İdrarda azalma

Zatürreden korunmanın yolları neler?

Zatürre ve benzeri hastalıklardan korumanın başlıca kuralı bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır. Bağışıklık sistemin zayıf kaldığı dönemlerde grip başta olmak üzere zatürreye yakalanma riski artmaktadır. Özellikle sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı dengeli ve sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca mevsim geçişlerinde artan bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmanın bir diğer yolu ise düzenli olarak aşı yaptırmaktadır. Her yıl yapılan düzenli grip aşılarının yanı sıra özellikle zatürreye karşı koruma sağlayan aşılar da mevcuttur. Ancak 5 yaş altındaki çocuklar ve çeşitli kronik hastalığa sahip kişiler için bu zatürre aşısı önerilmemektedir.

Vücut sağlığı açısından oldukça zararlı olan sigara ve alkol kullanımı zatürre gibi hastalıkları büyük ölçüde tetiklemektedir. Özellikle akciğer sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Sağlıklı yaşamın bir diğer olmazsa olmazı ise hijyendir. Kişinin ellerini sürekli yıkaması ve hijyene dikkat etmesi mikrop oluşumunu önleyen unsurlardandır. Özellikle toplu yaşam alanlarında ve elden ele gezen nesnelerde bol miktarda bulunan mikroplara karşı mutlaka sık sık ellerinizi yıkamalısınız.

Zatürre tanısı nasıl konur?

Zatürreden şüphelendiği takdirde bir an önce doktora başvurulmalıdır. Zatürrenin ilerlemeden erken teşhis konulması oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi edilmeyen zatürreler ölümle sonuçlanabilir. Zatürre belirtilerinin görülmesi durumunda ihmal edilmemeli ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Doktor çeşitli test ve muayeneler ile hastalığın durumu hakkında bilgi edinir. Zatürrenin tanısı için kan sayımı, göğüs taraması, salya, plevral sıvı, oksimetri ve bronkoskopi gibi testler yapılmaktadır. Bu testler ile kandaki oksijen miktarı, bağışıklık sisteminin durumu ve solunum yolları incelenmektedir.

Zatürre ne kadar sürede iyileşir?

Zatürre hastalığı antibiyotik kullanımı ve sağlıklı beslenme ile 1-2 hafta içerisinde atlatılabilmektedir. Zatürrenin iyileşme sürecinde asıl etkili olan ise yüksek ateşin düşmesidir.

Zatürre başlangıcı nasıl olur?

Yüksek ateş, üşüme, titreme ve balgam oluşumu zatürre başlangıcının en net belirtileridir. Bunun yanı sıra içeriğimizde yer alan zatürrenin belirtileri birlikte görülmesiyle zatürre başlangıcı olduğu anlaşılabilir.

Zatürre tehlikeli mi?

Zatürre özellikle 65 yaş üstü ve kronik bronşit rahatsızlığı olanlar için tehlikeli bir hastalıktır. Zatürre tedavi edilmediği takdirde ölüme sebep olabilmektedir. Ancak uygun tedavi koşullarında zatürre hastalarının iyileştiğini söyleyebiliriz.

Zatürre ateş yapar mı?

Zatürre hastalığın en belirgin özellik yüksek ateştir. Zatürreye sebep olan zararlı organizmalar vücudun yüksek ateş ile tepki vermesini sağlıyor. Yükse ateş ve nefes darlığı zatürreyi tehlikeli kılan belirtilerdir.

Zatürre kimlerde görülür?

En bulaşıcı ve ölümcül hastalıklardan biri olan zatürre özellikle çocuklarda, yaşlılarda, sigara kullananlarda, yetersiz ve sağlıksız beslenenlerde görülmektedir. Kronik göğüs hastalıklarına sahip olanlarda da zatürre görülme olasılığı oldukça çoktur.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
5
2
7
4
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.