Zatürre Nedir? Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Nedir? Zatürre Belirtileri ve Tedavisi
15.08.201518:03

Tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan zatürre hakkındaki bazı araştırmalar yaptık. Günümüzde sıkça rastlanan bir hastalık olan zatürre belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 30.01.2020 09:45

Günümüzde pek çok kişide görülen ve tıp dilinde bir diğer adı pnömoni olan Zatürre hastalığı beraberinde insanların akıllarına çeşitli sorular da getirdi. İşte o sorular. Zatürre Nedir? Zatürre bulaşıcı mıdır? Zatürre nasıl bulaşır? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürre tekrarlar mı? Zatürre kurtulmanın yolları? Zatürre tedavisi nasıldır? Zatürre tanısı nedir? Zatürre aşısı nasıldır? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

zatürre


Zatürre Nedir?

Tıp dilinde pnömoni olarak adlandırılan zatürre hastalığı, akciğerlerin bakteri ve mikroplar nedeniyle iltihap dolmasıdır. Tedavi edilmeyen ve dikkat edilmeyen her 100 zatürreden 5’i ölümle sonuçlanmaktadır. Yüksek ateş, koyu balgam ve öksürük ile kendini gösteren zatürre zamanla çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına ve hatta menenjite neden olmaktadır. Erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğu zatürre, çeşitli solunum yolu hastalığıyla benzer belirtiler göstermektedir. Ancak grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklara oranla oldukça ciddi bir hastalıktır. Aynı zamanda zatürre kolayca yayılabilen bulaşıcı özelliğe sahip bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmaktadır. ABD’de ise bu oran 200 bin civarındadır. Göğüste hissedilen şiddetli ağrı, yoğun balgam, titreme, nefes darlığı, ateş ve iştahsızlık zatürrenin en belirgin belirtilerindendir. Zayıflayan bağışıklık sistemi zatürre hastalığına yakalanmayı kolaylaştırmaktadır. Zatürre solunum yolu ile kolayca bulaşmaktadır. Aynı zamanda zatürre, aniden belirti gösterebileceği gibi zamanla yavaş yavaş kendini belli edebilir.

zatürre


Zatürre Nasıl Bulaşır?

Genellikle solunum yolları nedeniyle kişiden kişiye kolayca bulaşan zatürre, kişilerin yakın teması ve ortak kullanılan eşyalar yoluyla da bulaşmaktadır. Hapşırma ve öksürme gibi nedenlere bağlı olarak havaya yayılan damlacıklar yoluyla hastalığın bulaşma oranı oldukça yüksektir. Zatürre hastalığına yakalanmış biri okul ve iş yeri gibi toplu yaşam alanlarından uzak durmalı ve bol bol dinlenmelidir. Aksi halde nefes yolu, ortak kullanılan eşyalar ve hatta tokalaşma nedeniyle kolayca yayılabilir. Salgın oluşmaması için kişi mutlaka bu ortamlardan uzak durmalı ve dinlenerek tedavisine düzenli olarak devam etmelidir. Zatürreye yakalanmış biri evdeki diğer bireylerle aynı havlu, yastık, çatal-kaşık ve bardak gibi çeşitli eşyaları ortaklaşa kullanmamalılardır. Aksi halde evdeki tüm bireylere bulaşabilir ve bu durum tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyerek hastalığın iyileşmesini geciktirecektir.

zaturre-nasil-bulasir.jpg


Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde sıkça rastlanan ve hafife alınmaması gereken hastalıklardan bir tanesi olan Zatürre, baş ağrısı, üşüme, titreme, iştahsızlık, ateş, göğüs ağrıları gibi çeşitli belirtilere sahiptir. İşte Zatürre'nin belirtileri;

 • Şiddetli göğüs ağrıları
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Sarı veya yeşil renkte balgam
 • Üşüme ve titreme
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • İştah kaybı
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Dudaklarda morarma
 • Aşırı su içme isteği
 • İdrarda azalma

zaturre-belirtileri.jpg


Zatürreden Korunmanın Yolları

Zatürre ve benzeri hastalıklardan korumanın başlıca kuralı bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır. Bağışıklık sistemin zayıf kaldığı dönemlerde grip başta olmak üzere zatürreye yakalanma riski artmaktadır. Özellikle sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı dengeli ve sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca mevsim geçişlerinde artan bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmanın bir diğer yolu ise düzenli olarak aşı yaptırmaktadır. Her yıl yapılan düzenli grip aşılarının yanı sıra özellikle zatürreye karşı koruma sağlayan aşılar da mevcuttur. Ancak 5 yaş altındaki çocuklar ve çeşitli kronik hastalığa sahip kişiler için bu zatürre aşısı önerilmemektedir.

zatürreden kurtulmanın yolları

Vücut sağlığı açısından oldukça zararlı olan sigara ve alkol kullanımı zatürre ve benzeri hastalıkları büyük ölçüde tetiklemektedir. Özellikle akciğer sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Sağlıklı yaşamın bir diğer olmazsa olmazı ise hijyendir. Kişinin ellerini sürekli yıkaması ve hijyene dikkat etmesi mikrop ve bakteri oluşumunu önleyen unsurlardandır. Özellikle toplu yaşam alanlarında ve elden ele gezen nesnelerde bol miktarda bulunan mikroplara karşı mutlaka sık sık ellerinizi yıkamalısınız.

zatürreden kurtulmanın yolları


Zatürre Tanısı

Zatürreden şüphelendiği takdirde bir an önce doktora başvurulmalıdır. Zatürrenin ilerlemeden erken teşhiş konulması oldukça önemlidir. Aksi halde tedavi edilmeyen zatürreler ölümle sonuçlanabilir. Zatürre belirtilerinin görülmesi durumunda ihmal edilmemeli ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Doktor çeşitli test ve muayeler ile hastalığın durumu hakkında bilgi edinir. Zatürrenin tanısı için kan sayımı, göğüs taraması, salya testi, plevral sıvı testi, oksimetri ve bronkoskopi gibi testler yapılmaktadır. Bu testler ile kandaki oksijen miktarı, bağışıklık sisteminin durumu ve solunum yolları incelenmektedir.

zaturre-tanisi-.jpg


Zatürre Tedavisi

Zatürre hastalığının tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Ancak kişide bulunan herhangi bir kronik hastalık söz konusu olduğunda ve hastalığın şiddetine bağlı olarak hastanede tedavi de söz konusu olabilir. Ancak zatürre tedavisinde kullanılan antibiyotik kesinlikle doktor onayı ve kontrolünde kullanılmalıdır. Ancak antibiyotik tedavisinin iyileşme sürecindeki etkisine bakılarak dozunun oranı doktor tarafından değiştirilebilir.

zatürre tedavisi

Genellikle 60 yaş üstü hastalarda ve hastalığın şiddetinin artması durumunda hastanede tedavi gerekebilir. Bunun nedeni aniden oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almaktır. Hastanın durumunun ciddileşmesi ve tehlike arz etmesi durumunda hasta yoğun bakıma alınabilir. Tüm bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi zatürrede de sağlıklı ve bol vitaminli beslenmek oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde hastanın vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda hastalık sigara ve sigara dumanından uzak durması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

zatürre tedavisi


Zatürre Aşısı

Zatürreden korunmanın başlıca yolu aşıdır. 5-6 yıla kadar etkisini devam ettiren aşı zatürreye karşı etkili bir direnç kazandırmaktadır. Aynı zamanda doğumdan 2 ay sonra bebeklere de uygulanabilen aşı, etkisinin bitmesiyle birlikte yeniden tekrarlanmalıdır. Özellikle bağışıklık sitemi zayıf ve 60 yaş üzerindeki kişilerin bu aşıyı ihmal etmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda HIV ve AIDS’li kişilerin mutlaka aşı olmaları gerekmektedir.

zatürre aşısı

Öneriilen İçerik;

► Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
5
1
7
3
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.