Yumurtanın Yararları ve Olası Zararları Nelerdir?

Yumurtanın Yararları ve Olası Zararları Nelerdir?
08.07.201515:25

Yumurta birçok insanın rutin tükettiği bir gıdadır. Yumurtanın birçok faydasının olduğunu duymayan yoktur. Ancak zararlarından da bahsedilmektedir. İşte, yumurtanın yararları ve zararları...

Haber güncelleme tarihi 24.03.2020 10:03

Yumurtanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Tavuk yumurtası, daima çok faydalı bir besin olarak görülmüştür.  Ancak günümüz insanları kolesterol ile ilgili olumsuzluklar neticesinde yumurtanın zararlı yönlerinin olduğunu da düşünmeye başlamışlardır. Böylece, yumurtanın günlük tüketiminin zararlı olduğu ileri sürülmüştür. Bu düşünceleri ele alıp yumurtanın yararlarını ve zararlarını araştırarak hangi seçeneğin daha doğru olduğunu sizler için derledik.  


Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Yumurta, kimi zaman kişilere çeşitli durumlarda bazı zararlara sebebiyet vermektedir. İşte yumurtanın zararları şunlardır;


1. Aşırı Kalori

Bir yumurta yaklaşık 75 kaloriye sahiptir. Üç pişmiş yumurta ile kahvaltı yaptığınızı düşünürsek eğer yaklaşık olarak 225 kalori alacağınız anlamına gelmektedir. Eğer bu denli çok yumurta tüketmek, zamanla kalori alımını artırarak, kilo alımına yol açabilir. Bu vücut ağırlığı üzerinde genelleme yapacak olursak eğer 3.500 kalori gibi bir rakama tekabül etmektedir. En az üç hafta boyunca günde üç yumurta yiyen bir birey 1 kilo ve fazlasını kolaylıkla alabilmektedir.

asiri-kalori.jpg


2.Yağ İçeriği

Günlük olarak çok yumurta tüketmek yağ alımını artırır. Yağda çözünen vitaminlerin belli bir miktarı absorbe edilmektedir. Belli hormonları üretmek ve diğer işlevlerini gerçekleştirmek için bazı yağlara ihtiyacımız vardır. Ancak çok fazla yağ, özellikle yumurtada bulunan doymuş yağ zararlı olabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

yag-icerigi.jpg


3.Yüksek Kolesterol

Günlük bazda yumurta tüketmek, kolesterol miktarını aşırı miktarda etkilemektedir. Eğer kolesterol kanınızda çok fazla miktarda bulunuyorsa, arter duvarlarını olumsuz yönde etkilemeye başlayacaktır. Arterlerde oluşan sorunlar ise, onların sert olmasına ve kan pıhtılaşmasının oluşmasına neden olmaktadır. 

yuksek-kolesterol.jpg


4. Diyabet

Yumurta yemek, ölçülebilir 2 tip diyabet gelişme riskini artırır. Örneğin, yeni bir çalışma kapsamında, bir hafta içerisinde 3 ile 5 yumurta yiyen bir kişinin, normal bir insana göre diyabet olma riskinin iki kat yüksek olduğu bulunmuştur. Gün içerisinde 5 veya daha fazla yumurta tüketen kişilerin normal kişilere göre ölümcül bir hastalık bulma riskleri de üç kat daha fazladır.

diyabet-.jpg


5. Kalp Hastalıkları

LDL kolesterol, LDL partikülleri arter duvarlarına kendi yağ moleküllerini taşımaktadırlar. Tüm LDL partikülleri eşittir ve boyutu farklı olmakla beraber alt tipleri bulunmaktadır.

kalp-hastaliklari-002.jpg


6. Karaciğer Hastalıkları

Yumurta aynı zamanda alkole bağlı olmayan, yağlı karaciğer hastalığına da neden olabilmektedir. Yumurtadaki yağlar doğrudan ölüme, enflamasyon ve sonunda ölümcül karaciğer sirozuna neden olarak karaciğerinize zarar verebilir. 

karaciger-hastaligi.jpg


7. Damar Sorunları

Yapılan araştırmalara göre yumurta, sigara içmenin damarlarınıza verdiği etkinin aynısını vermektedir. Yumurta damarlarınızı engelleyerek plak büyümesine katkıda bulunur. Bu çalışmada yumurta sarısı üzerinde durulmuştur.

damar-sorunlari.jpg


8. Salmonella

Salmonella, kötü gıda zehirlenmesine neden olan hastalık yapıcı bir bakteridir. Salmonella bakterileri, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’ne göre, bu bakteriler hem dışarıda hem de yumurta içinde bulunur. 

salmonella.jpg


9. Alerjiler

Yumurta bazı kişilerde alerjilere neden olmaktadır. Alerjiler ise kimi zaman kişileri oldukça kötü etkilemektedir. Yumurta alerjisi belirtileri genellikle yumurta veya yumurta içeren yiyecekler yedikten sonra birkaç saat içinde veya birkaç dakika sonrasında oluşabilmektedir. 

alerjiler-001.jpg


10. Cilt Rahatsızlıkları

Yumurta bazı kişilerde deri iltihabı veya kurdeşen gibi cilt sorunlarına neden olmaktadır. Bu durum genellikle yumurtaya alerjisi olan kişilerde veya yumurtanın çok tüketilmesi sonucunda gerçekleşmektedir.

cilt-rahatsizliklari.jpg


Yumurtanın Zararlarından Korunmak İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

Yumurtanın sizler üzerinde oluşturduğu kötü etkilerini yok etmek için bazı küçük önlemler almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı yaşam tarzı değişikliklerini de yapmanız gerekmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

  • Yumurtaların etiketlerini dikkatle okuyun. Son kullanma tarihi ve seri numaralarını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Son kullanım tarihi geçmiş olan yumurtalar sağlık açısından oldukça riskli bir gıda olmaktadır. 
  • Dışarıdan yemek yerken dikkatli olun. Dışarıda yapılan yumurtalı gıdalar ve yumurta proteinleri içeren yemekler konusunda tamamen emin olduğunuz yerlerden yemeye özen gösteriniz.
  • Yumurta sorunlarınız kapsamında bilinçli olunuz.
  • Eğer emziren bir anne iseniz ve çocuğunuzun bir yumurta alerjisi varsa, sütünüzden bebeğinize proteinler geçtiği için bazı tepkilere yol açabilmektedir.
  • Ayrıca yumurta ile herhangi bir işlem yaptıktan sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkamanız gerekmektedir.
  • Özellikle yaz aylarında yumurtalarınızı buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Günlük 1 yumurta protein ihtiyacının yüzde 12-14’ünü oluşturmaktadır ve bünyesinde amino asitler de bulundurmaktadır. Vitaminlere gelince;  A, D, E, B3, B12, folik asit ve kolin aittir. Ayrıca iyot, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından zengindir. Tavuk yumurtasının bünyesinde selenyum antioksidanı da vardır. İşte yumurtanın faydaları şunlardır;


1. İyi Kolesterolü(HDL) Yükseltir

Yumurtanın faydaları arasında en çok tartışılan konulardan birisi yer alıyor. İyi kolesterolü yükselttiği belirlenen yumurta inme, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına karşı önleyici bir etki oluşturuyor.

iyi-kolesterolu-yukseltir.jpg


2. Kilo Vermenizi Sağlar

Rochester Obezite Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada sabah kahvaltısında yenen yumurtanın tokluk hissi vermesinin yanında kalori miktarı az olduğundan insanların kilo vermesine yardımcı olur.

kilo-vermenizi-saglar.jpg


3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Rutin olarak her gün tüketilen yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Buna ilave olarak bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadelesine büyük katkı sağlayan A vitamini yumurtada yeterince vardır.

bagisiklik-sistemini-guclendirir-001.jpg


4. Katarakttan Korur

Az öncede belirttiğimiz gibi yumurtanın içerdiği besin değerleri de katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Buna ek olarak gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcı olarak göz sağlığına yarar sağlamaktadır.

katarakttan-korur.jpg


5. Kemikleri Güçlendirir

Yumurtanın bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı bakımından oldukça yarar sağlamaktadır. Sadece kalsiyum emilimi için önemli bir kaynak olması da değildir. Buna ek olarak D vitamini bakımından da oldukça zengindir. 

kemikleri-guclendirir.gif


6. Enerji Verir

Yumurtanın B12 vitamini açısından zengin olduğu bilinen bir gerçek olmak ile birlikte bu vitaminin insanın ruh sağlığı açısı dahil olmak üzere yarar sağladığı bilinmektedir. 

enerji-verir.jpg


7. Meme Kanserinden Korur

Son zamanlarda kadınlarda görülen en yaygın hastalık meme kanseridir. 2003 yılında Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir bayanın genç yaşta rutin olarak yumurta yemesi meme kanserini önlemeye yardımcı olabilirliği ortaya çıkarıldı. 

meme-kanserinden-korur.jpeg


8. Beyni Zinde Tutar

Yumurtanın içerisinde kolin denenen bir madde bulunmaktadır ve bu madde hafızayı güçlendirmede çok etkin bir rol oynamaktadır.

beyni-zinde-tutar.jpg


9. Saç ve Tırnak Sağlığını Korur

Besin eksikliğinde vücudumuz anında tepki vermeye başlamaktadır ve bu durumdan en çabuk etkilenen bölgeler saçlar ve tırnaklarımızdır. Rutin olarak yumurta tüketimi içerdiği besinler sayesinde saçlara canlılık kazandırmaktadır. Yumurta, saç ve tırnak sağlığını korumada önemli rol üstlenen aminoasitler içermektedir. Bunun yanında içerisinde bulunan vitaminlerde ekstra olarak destek sağlamaktadır.

sac-ve-tirnaklarimizi-korur.jpg

Önerilen İçerik: Yoğurdun İnsan Sağlığına 7 İnanılmaz Etkisi

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
630
622
163
38
1027
141
207
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER