Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?
14.11.201509:57

Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü hakkındaki tüm detaylar. Keçi sütünün faydaları ve yararları nelerdir? Keçi sütü hangi hastalıklara iyi gelir? Keçi sütünün cilde faydaları nelerdir? Keçi sütünün zararları var mıdır? İşte cevaplar...

Haber güncelleme tarihi 30.04.2021 10:40

Keçi Sütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsan sağlığına birçok faydası ile bilinen mucizevi doğal ilaç keçi sütü hakkında bilgileri sizler için araştırdık. Keçi sütünü kullanmadan önce ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmeniz faydalı olacaktır. Bu içeriğimizde kalp, cilt sağlığı gibi daha birçok alanda yararları ile bilinen keçi sütünün faydalarını, ne işe yaradığını, kullanım alanlarını ve içeriği hakkında bilgileri sizlere sunacağız. İşte keçi sütü hakkında bilinmesi gerekenler...

 

keçi sütü

Keçi sütünden üretilen ve muhteşem faydaları ile bilinen keçi sütünden yapılma sabunu, şampuanı, kremi, bebek devam sütü, sıvı sabunu, yüz maskesi, sütlacı, reçeli ve gevrek çeşitlerini incelemek veya uygun fiyata satın almak için buraya tıklayınız.


Keçi Sütünün Mucizevi 10 Faydası

Birçok hastalığın ve rahatsızlığın dermanı olarak bilinen keçi sütünün faydalarını sizler için araştırdık. İşte mucizevi keçi sütünün faydaları...


1. Sivilce ve Aknelere İyi Gelir

sivilce-ve-akneler-002.jpg

Keçi sütü içerdiği bol A vitamini sayesinde cildin yenilenmesini sağlayarak sivilce ve akne oluşumunu engeller. İnek sütünün yanı sıra alerjik etkenli olmayan keçi sütü alerjilerin giderilmesine yardımcı bir besindir. Bu sayede alerjilerden kaynaklanan veya diğer etkenlerle ortaya çıkan cilt enfeksiyonlarını keçi sütü sayesinde engelleyebilirsiniz.


2. Kemikleri Güçlendirir

kemikleri-güçlendir.jpg

Kalsiyum deposu olarak bilinen keçi sütünde inek sütünden daha fazla kalsiyum bulunur ve bebeklerin gelişimine yüksek oranda katkı sağlar. Kemik gelişiminde etkin rol üstlenen keçi sütü yaşlanmaya bağlı kemik erimesinin de önüne geçmektedir.


3. Bağırsakları Korur

bağirsaklar.jpg

Boşaltım sisteminin en önemli organlarından biri olan bağırsaklar keçi sütü ile temizlenir ve koruma altına alınır. Keçi sütü kullanarak bağırsaklardaki enfeksiyonları ve mikropları temizleyebilirsiniz. Bu sayede idrar yolu enfeksiyonları ve diğer rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. 


4. Kansızlığı Önler

kansizli.jpg

Keçi sütü damar sertleşmesi gibi ciddi rahatsızlıkları önler. Aynı zamanda keçi sütü kullanımı kansızlığı da önleyici etkiye sahiptir. Bu etkileri sayesinde keçi sütünün kalp sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. 


5. Sindirim Sistemini Düzenler

sindirim-sistemi-023.jpg

Kabızlık, hazımsızlık ve sindirim sistemindeki diğer sorunların giderilmesinde keçi sütü çok faydalıdır. Bağırsakların temizlenmesini sağlayan keçi sütü içerdiği laktoz sayesinde besinlerin kolay sindirilmesine yardımcı olur.


6. Kolesterole İyi Gelir

kolesterol-022.jpg

İçerdiği yağ asitleri sayesinde kötü huylu kolesterolün baş düşmanı olan keçi sütü kolesterolü dengeler ve normal bir seviyede durmasını sağlar. Bu sayede keçi sütü kalp hastalıklarının önüne geçmektedir.


7. Bilişsel Gelişim Sağlar

bilişsel-gelişim.jpg

Kalsiyum, çinko ve selenyum açısından zengin bir besin olan keçi sütü beyin gelişimine de yardımcı olur. Hatta Parkinson ve diğer nörodejeneratif rahatsızlıkların önüne geçer.


8. Stresten Uzak Tutar, Enerji Verir

stresten-uzak-tutar.jpg

Keçi sütü B1 ve B2 vitaminleri sayesinde stres-gerginlik ve sinir gibi durumlarda vücut dengelerini korur, sakinleşme sağlar. Ayrıca keçi sütü günlük enerji miktarımızın çoğunu karşılar.


9. Egzamaya İyi Gelir

egzama-012.jpg

Başta egzama olmak üzere birçok hastalığa şifa olan keçi sütü insan sağlığı için oldukça önemlidir. Düzenli olarak keçi sütü tüketilmesi sayesinde varisler, egzama, sindirim bozukluğu ve astım gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilir.


10. Mideye İyi Gelir

mide-004.jpg

Keçi sütü ülser ve diğer mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Laktoz değeri düşük olan keçi sütünün hem sindirimi kolaydır hem de sindirim sistemine faydalıdır.


Bebeklerde ve Çocuklarda Keçi Sütü Kullanımı

keçi sütü

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok sağlık sorununa karşı etkili bir koruma sağlayan keçi sütü aynı zamanda 1 yaş sonrasındaki emzirme döneminde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilecek bir süttür. Ancak uzmanlar, keçi sütünün bebeğe verilmeden önce sulandırılması gerektiğini belirtmektedir. 1 yaş üstü bebeklerin bebeklerin yanı sıra çocukluk ve ergenlik döneminde de keçi sütünün tüketilmesi gelişim açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ancak uzmanlar 1 yaş öncesinde keçi sütü tüketimini önermemektedir. Bunun nedeni ise keçi sütündeki besin değerinin 0-12 ay aralığındaki bebeklerin ihtiyacı olan dengeye sahip olmamasıdır.


Keçi Sütü Ne İşe Yarar?

keçi-sütü-ne-i̇şe-yarar.jpg

 Her yaş grubundan birey için oldukça önemli olan keçi sütü tüketimi, birçok hastalığın tedavisine destek olurken vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlamaktadır. Ancak bebeklerinize ve çocuklarına keçi sütü vermeden öne doktorunuza danışmanızı öneririz. Sonrasında ise çocuğunuzda herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını anlamak için 3 gün gözetim altında tutunuz. İnek sütüne oranla sindirimi daha kolay olan keçi sütü, aynı zamanda alerji riski en az besin kaynaklarındandır. Ancak her bebeğin farklı yapı ve bünyeye sahip olması nedeniyle bebeğinize keçi sütü takviyesinde bulunmadan önce doktorunuza başvurmalı ve gerekli alerji testlerini yaptırmalısınız. Unutmayınız ki, keçi sütünün alerji riskinin düşük olması alerjiye karşı %100 koruma sağlayacağı anlamına gelmez. Egzamadan varislere kadar birçok alanda fayda sağlayan keçi sütü, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli keçi sütü tüketiminin egzama başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları, sindirim sorunları, alerji, varis, bebek egzaması ve iltihaplara karşı etkili bir rol oynadığı belirtilmektedir. 


Keçi Sütündeki Vitamin ve Mineraller

keçi sütü

İçeriğindeki önemli vitamin ve mineraller ise keçi sütünün önemini arttırmaktadır. Keçi sütünde bulunan kalsiyum ve protein oranı anne sütüne oranla 4 kat daha fazladır. Kalsiyum ve proteinin yanı sıra keçi sütünde bulunan diğer önemli mineraller keçi sütünün çeşitli alanlarda fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütü diş ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Anne sütündeki kalsiyum oranı 32 miligram iken keçi sütünde ise bu oran 134 miligramdır. Bu özelliğinden dolayı bebek maması üretimde sıkça kullanılan keçi sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

keçi sütü

 Yapılan araştırmalarda inek sütü yerine keçi sütü ile beslenen gelişim çağındaki çocuklarda magnezyum, demir, kalsiyum ve fosfor miktarının daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütünde C vitamini bulunmamaktadır. A, B1, B2, B3 ve B6 gibi önemli vitaminleri içerisinde barındıran keçi sütü, aynı zamanda magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birbirinden önemli minerallere sahip olan keçi sütü, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bakır ve manganez miktarı diğer sütlere oranla yaklaşık %30 daha fazla olan keçi sütü, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı olan selenyum bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle akciğer kanserine karşı etkili bir koruma sağladığı bilinen selenyum, keçi sütünde bol miktarda bulunmaktadır. 


Kanserle Mücadelede Keçi Sütü Kullanımı

keçi sütü

İçeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra güçlü bileşkenler barındıran keçi sütü, yüksek miktarda esansiyel yağ asitleri barındırmaktadır. Obeziteden göğüs hastalıklarına ve kalp sağlığından prostat kanserine kadar birçok sağlık sorunu karşısında etkili bir koruma sağlayan üronik asit; önemli sağlık sorunlarının yanı sıra birçok kanser türü karşısında koruyucu bir besin bileşenidir. Keçi sütünün tüketiminin yanı sıra keçi sütünden elde edilen peynir, yoğurt ve diğer besinlerin düzenli olarak tüketilmesi kansere karşı koruyucu bir etki sağlamaktadır. Uzmanlar düzenli keçi sütü ve peyniri tüketiminin kanser riskini belirli bir oranda düşürdüğünü belirtmektedir.


MS’e Karşı Keçi Sütü Kullanımı

keçi sütü

Beynin görme, konuşma ve yürüme gibi fonksiyonları üzerinde hasara neden olan MS (multipl skleroz) hastalığı, henüz kesin bir tedavisi bulunamayan bir beyin hastalığıdır. Son zamanlarda toplumda görülme oranı artan MS’in dermanının keçi sütü olduğu ortaya çıktı. Bursa’da ikamet eden MS hastası her gün düzenli olarak keçi sütü içerek bu hastalıktan kurtuldu. Çiğ olarak tüketilen keçi sütünün MS ataklarını azalttığı ve hızlı bir iyileşme sağladığı belirtilmektedir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen keçi sütü, birçok hastalığın tedavisine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.


Keçi Sütünün Kullanım Alanları

keçi sütü

Birçok bebek mamasının içeriğinde kullanılan keçi sütü, bebeklerin sindirim sistemine fayda sağlayarak daha kolay bir sindirim imkanı sunmaktadır. Keçi sütü bazlı bebek mamaları bebeklerin sindirim sorunu çekmesini önleyerek daha sakin olmalarına yardımcı olmaktadır. Kefirin olmazsa olmazlarından olan keçi sütü, kefir yapımının temel yapı taşlarındandır. Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan kefir, çok eski yıllardan bu yana tüketilmektedir. Kefir adına yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın birçok alanında kefir üretiminin başlaması, kefirin sağlık alanındaki katkılarının bir göstergesi olmaktadır. Bebek maması ve kefirin yanı sıra Maraş dondurmasının sırrı olan keçi sütü, çok merak edilen Maraş dondurmasının önemli bir püf noktası ve sırrıdır. Lezzeti kadar içeriği bakımından da sıkça önerilen ve sevilerek tüketilen Maraş dondurması keçi sütünden yapılmaktadır. 


Keçi Sütünün Cilt Sağlığına Katkıları

keçi-sütünün-cilt-sağliğina-katkilari.jpg

Kozmetik sanayisinde sıkça kullanılan keçi sütü, bakım kremlerinin olmazsa olmazlarındandır. Güzellik kremleri olarak da nitelendirilen bu bakım kremlerinin yapımında keçi sütünden sıkça yararlanılmaktadır. Cilt kırışıklıklarını ve göz altı torbalarını önleyen keçi sütü, cilt güzelliğine katkı sağlamaktadır. Bakım kremlerinin yanı sıra cilt sağlığına olan katkılarından dolayı sabun yapımında da kullanılan keçi sütü, içerdiği doğal yağlar ve proteinler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Uzmanların her cilt tipine önerdiği keçi sütü sabununu her yaş grubundan bireyler rahatlıkla kullanabilirler. Yaşlanma karşıtı olduğu bilinen keçi sütü, cildi nemlendirir ve yumuşatır.


Keçi Sütünün İnek Sütünden Farkı

keçi sütü

Keçi sütünün besinler ve vitaminler açısından inek sütüne oranla daha faydalı olduğu laboratuvar ortamlarında yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra keçi sütünün hazmının kolay olması ve sindirim sistemine faydalı olması inek sütünden daha yararlı bir besin olduğunu gösteriyor. İnek sütü bazı insanlarda vücudu tahriş edici etki yaratırken keçi sütü hafif ve yumuşak yapısıyla daha sağlıklıdır. Keçi sütü inek sütünden farklı olarak daha az alerjenik protein oranına sahiptir. Kısacası keçi sütü içmek vücutta yan etkiye sebep olmazken inek sütü iltihaplanmayı arttırabilir. Besin değerleri açısından inek sütüne karşın bir hayli önde olan keçi sütü besinleri daha iyi emerek vücudun fazla mineral almasını sağlar.    

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik;  Anne Sütünün Faydaları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1441
419
80
53
16
14
18
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.