Evrende Yer Alan 10 Farklı Yıldız Türü

Evrende Yer Alan 10 Farklı Yıldız Türü
20.07.201916:50

Yıldızlar, içerdikleri elementler ve sıcaklıklara göre sınıflandırılmaktadır. İşte tüm gizemini koruyan birbirinden faklı yıldız türleri...

Haber güncelleme tarihi 01.08.2022 10:49

Evrenin En Farklı 10 Yıldız Türü

Yaşadığımız evrende, dünyamız dışında sayısız yıldız çeşitleri bulunmaktadır. Bu yıldız çeşitlerinin özellikleri farklıdır. Kimi sıcaklığı, kimiyse büyüklüğü ile sınıflandırılırken, bazıları gizemli oluşumları ile tartışma konusu yaratmaktadır. Oluşumlarıyla milyonlarca yıldır evrende bulunan ve dünyamıza binlerce ışık yılı uzaklıkta yer etmiş yıldızlar, gök bilimciler tarafından yüzyıllardır araştırılmaktadır.

Yaşadığımız evren hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğiniz yazımızda, birbirinden farklı 10 yıldız türünü sıraladık. Özellikleri ile birbirinden farklı bu yıldız türleri sizi çok şaşırtacak.

İşte evrenin derinliklerinde yer alan 10 farklı yıldız çeşidi;

1. Sarı Cüce Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Sarı cüce yıldız, çekirdek sisteminde meydana gelen nükleer reaksiyonlar sayesin oldukça parlak görünüme sahiptir. Ortalama yaşam süresi 17 milyar yılı bulabilen sarı cüce, gelişimini tamamlamasının ardından kırmızı cüce yıldıza dönüşmektedir. Güneş, sarı cüce yıldızlar arasında en bilinenidir.

2. Turuncu Cüce Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Sarı ve kırmızı cüce yıldızlar arasında bir geçiş görevi üstlenen turuncu cüce yıldız, renk referansı olarak bilinmektedir. Ortalama 30 milyar yıl gezegende bulunabilen tür, 5.200 derece sıcaklığa sahip olabilmektedir.

3. Kırmızı Cüce Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Kırmızı cüce yıldız, aynı zamanda M cücesi ya da M tipi yıldız olarak adlandırılmaktadır. Evrende en çok bulunan yıldız türü olan kırmızı cüce, en az hidrojen yakması ile bilinmektedir. Samanyolu Galaksisi'nin ortalama dörtte üçü, kırmızı cüce yıldızlardan oluşmaktadır. Bilinen en yaşlı kırmızı cüce yıldız, 13.8 milyar yılı aşkın ömrüyle evrenden daha eskidir.

Yaşadığımız evren hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

4. Beyaz Cüce Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Güneşin kütlesinden tam 8 kat daha küçük olan beyaz cüce yıldız, 150.000 derece sıcaklığa kadar ulaşabilmektedir. Dünyadan daha büyük olan beyaz cüce, milyonlarca yıl sakladığı sıcaklığı kaybetmesinin ardından siyah cüce yıldıza dönüşmektedir.

5. Siyah Cüce Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Beyaz cüce yıldızların sıcaklığını kaybetmesi ile ortaya çıkan siyah cüceler, milyarlarca yıl geçmesi ile oluşmaktadır. NASA tarafından yapılan araştırmalarda, evrende halen bir siyah cücenin oluşmadığı söylenmektedir.

6. Kahverengi Cüce

Farklı Yıldız Türleri

İlk kez 1995 yılında keşfedilen kahverengi cüce, halen ne yıldız ne de gezegen kategorisinde yer almaktadır. Hidrojen füzyonu için gereken sıcaklığı üretemeyecek kadar küçük olan kahverengi cüce, Jüpiter gibi büyük gezegenler arasındaki bulunmaktadır.

Yıldızlar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Mavi Dev Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Kırmızı dev yıldızdan farklı olarak, yüksek ısıya sahip olan mavi dev yıldız, güneşten tam 4 kat fazla sıcaklığına sahiptir. 40.000 derece sıcaklığa kadar ulaşabilen bu tür, dünya sıcaklığının tam 2000 katından fazladır.

8. Kırmızı Dev Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

Büyük yıldızların, genleşecek ısıya erişmesiyle meydana gelen kırmızı dev yıldız, 4.000 derece sıcaklığa kadar ulaşabilmektedir. Oldukça büyük ve parlak olan kırmızı devler, yüzey sıcaklığını kaybetmesi durumunda gezegen görünümünü almaktadır.

9. Kırmızı Süper Dev Yıldız

Farklı Yıldız Türleri

VY Canis Majoris olarak da bilinen kırmızı süper dev yıldız, evrende bilinen en büyük yıldız türü olarak adlandırılmaktadır. Dünyaya 5 bin ışık yılı uzaklıkta yer alan süper dev, güneşin tam 1600 katından daha büyüktür.

Kuyruklu yıldızlar hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

10. Nötron Yıldızı

Farklı Yıldız Türleri

Nötron yıldızı, enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortalama büyüklüğü güneş kadar olan nötron yıldızının, zamanla kara delik haline gelmesi beklenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
334
158
620
14
40
214
162
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.