Kutup Yıldızı Sabit midir?

Kutup Yıldızı Sabit midir?
17.06.201512:20

Yüzyıllardır açık havalarda insanlar yönlerini bulabilmek için kutup yıldızını referans olarak almıştır. Kutup yıldızı neden bir yönü belirtiyor, hep sabit mi duruyor?

Haber güncelleme tarihi 24.09.2018 09:28

Dünyanın yaratılışından beri insanlar hep doğa olaylarını merak etmiştir.Yaşadıkça belli başlı şeyleri anlarken, birçok doğa olayı ise anlaşılmayacak kadar sır doludur. Çocukken hep sormuşuzdur; “yağmur nasıl yağar, gök kuşağı nasıl oluşur” diye. Bunların cevapları, her ne kadar bilimsel yollarla anlatılsa da, bir ilahi gücün var ettiği, bu muazzam doğa olayları dünya içinde oldukça fazladır. Kutup yıldızı da bunlardan sadece biridir. Çocukluğumuzdan beri gökyüzüne bakıp, parlak, oldukça belirgin olan yıldızı merak etmeyenimiz yoktur. Yaz gecelerinde oldukça kendini belli eden kutup yıldızı, neden hep aynı yerde duruyor, sabit mi yoksa? Annelerimiz kutup yıldızının, kuzey yönünü ve yerinin sabit olduğunu söylerdi. Bizler de hayranlıkla gözlerimizi kutup yıldızına çevirip hayallere dalardık.


Artık Gökyüzü Bizi Cezbetmiyor

Gökyüzüne bakıp, kutup yıldızını referans olarak yönümüzü belirlediğimiz zamanlar çok geride kaldı. Gökyüzüyle işimiz olmadığı düşüncesiyle kafamızı kaldırıp 1 dakika olarak gökyüzüne bile bakmıyoruz. Gökyüzü aşıkları da baktığı zaman, gökyüzünün maviliğini ve ışığın bir hayli fazla yandığı yeryüzünden dolayı gökyüzündeki yıldızlar artık kendilerini belli etmiyorlar. Neyse konumuza geri dönelim.


Kutup Yıldızı Diğer Yıldızlardan Farklı

Gece yeri hiç değişmeyen kutup yıldızını, diğer yer değiştiren yıldızlardan önemli kılan özelliği nedir?

Güneş gün boyunca doğudan batıya doğru döner. Aslında hareket eden yerin eksenidir. Yerin kendi etrafındaki dönüşünden ötürü gece boyunca yıldızlar da hareket ediyor gibi görülür. Yani yer kendi etrafından döndüğünden ötürü, yıldızlar da bu eksenin etrafında dönüyormuş gibi görünür. Kutup yıldızı ise hemen hemen bu eksenle aynı doğrultuya denk düştüğü için sabitmiş gibi görülür.


Kutup Yıldızı ve Dünya

kutup-yildizi-ve-dunya.jpg


Kutup Yıldızı Sabit Değildir

Kutup yıldızının dönüşü, yer eksenin dönüş doğrultusuna denk geldiği için, görünür hareketi bir fark yaratmıyor. Bunun için bir referans olarak alabiliriz. Ancak bu yalnızca kuzey yarım küre için geçerli bir durumdur. Güney yarım kürede ne yazık ki böyle bir yıldızın varlığı söz konusu değildir.

NeOldu.com / Bilgi İçeriği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
503
89
222
90
88
439
487
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.