Yıldızlar Gerçekten Kayar mı?

Yıldızlar Gerçekten Kayar mı?
21.05.201512:25

Geceleri gökyüzüne baktığımız zaman yaydıkları ışıklarla bizi büyüleyen yıldızların bazen gökyüzünde kaydığını görürüz. Bir inanış gereği tam o anda heyecanla dilek tutarız. Peki ya yıldızlar gerçekten kayıyor mu?

Haber güncelleme tarihi 23.12.2019 10:47

Yıldız Nedir?

Yıldız, kendiliğinden ışık, ısı ve elektromanyetik radyasyon yayan çok sayıda büyük gök cisimleridir. Şehirden uzak yerlerde gökyüzü daha açık olacağı için yıldızlar daha net görülür. Çıplak gözle görülebilen 6 bin civarında yıldız vardır.

Yıldızlar Neden Parlar?

Bizimle iletişim kurar gibi yanıp sönen yıldızların parlamasının sebebi çekirdeklerinde meydana gelen füzyon tepkimesinde açığa çıkan enerjinin yıldızdan geçtikten sonra dış uzaya radyasyon ile yayılmasıdır.

Yıldız Kayması Değil, Meteor Yağmuru

Parlayan yıldızları izlerken kimi zaman gökyüzünden sanki yeryüzüne doğru kaydıklarını görürüz. Oysa astronomi biliminde yıldız kayması diye bir olay yoktur. Bizim yıldız kayması olarak adlandırdığımız şey aslında meteor yağmurudur. Peki, meteor nedir? Meteor olarak adlandırdığımız cisimler, uzayda dolaşan kuyruklu yıldızların yüzeylerinden kopan parçacıklardır. Bu parçacıklar, dünyanın çekim alanına girerek atmosferimize girmiş olurlar.Peki, bizim yıldız kayması olarak bildiğimiz meteorlardan yeryüzüne ne kadar düşer?

Bilinen çalışmaların sonucuna göre yeryüzüne yılda birkaç bin göktaşı (meteor) düşer. Meteor yağmuru olarak adlandırılan olaylarda ise yeryüzüne düşen meteor sayısı yükselir. Dünya, güneş etrafındaki yörüngesini bir yılda tamamladığı için her yıl aynı zamanda meteor yağmurları görülür. Bu durum, kuyruklu yıldızın yörüngesine de bağlıdır. Dünya her 33 yılda bir Leonids adlı meteor kuşağına girer. Aslan Yağmuru olarak bilinen Leonids şöleninde atmosfere binlerce meteor girer ve doyumsuz bir seyir oluşturur.

yıldız kayması

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
615
685
1124
339
404
241
1043
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.