Yenilenemeyen Enerji Kaynakları Hakkında Bilgi

Yenilenemeyen Enerji Kaynakları Hakkında Bilgi
24.11.201917:05

Yenilenemeyen enerji kaynaklarını sizler için bu içerikte bir araya getirdik. Sizler de bu içerikte yer alan bilgiler sayesinde yenilenemeyen enerji kaynakları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 24.11.2019 17:37

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Büyük bir bölümü nükleer enerjiden ve fosil yakıtlardan oluşan yenilenmeyen enerji kaynakları, aslında doğal yaşama büyük oranda zarar vermektedir. Çünkü bu enerjiler, fosil yakıtların yakılması ile elde edilen enerji türleridir. Örneğin ısı için kullanılan doğalgaz, sanayilerde kullanılan petrol gibi fosil yakıtların yakılması, enerjinin elde edilmesini sağlar ve bu da çevre kirliliği başta olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirir.

 1. Fosil yakıtlar
 2. Kömür
 3. Taşkömürü
 4. Linyit
 5. Petrol
 6. Doğalgaz
 7. Bor

Fosil Yakıtlar

yenilenemeyen enerji kaynakları

Termik santrallerde en çok elektrik enerjisini elde etmek için kullanılan fosil yakıtlar; doğalgaz, petrol ve kömür gibi enerji kaynaklarıdır. Bu enerjilerin oluşumu, insanlık tarihi ile neredeyse aynı uzunluğa sahiptir. Günlük hayatta kullandığımız benzin, mazot, LPG, plastik, naftalin, boya, teflon gibi maddeler de petrolden elde edilmektedir. Yeryüzünden insan sayısının yükselmesi ve teknolojinin ileri seviyelere gelmesiyle birlikte bu yenilenmez enerji kaynakları da azalmaktadır. Özellikle Ortadoğu bölgesinde yaşanan savaşların en büyük nedeni de burada daha fazla olan petrol yataklarının bulunmasıdır. Fosil yakıtlar, hem doğaya verdiği zararları hem de savaşların asıl nedenleri olmasından dolayı, zararı en çok olan enerji kaynaklarıdır.


Kömür

yenilenemeyen enerji kaynakları

Yeraltı madenciliği ile veya açık işletme metotları ile elde edilen kömür de fosil yakıtlar arasında yer alan bir enerji kaynağıdır. Genellikle hayvan fosillerinden oluşan kömürün birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle siyah ve kahverengi renklerinde görülen kömür, ısı derecesi yüksek ve kolay yanabilen bir enerji kaynağıdır.  Isı derecesine göre farklı kömür çeşitlerinin bulunması da ayrıca kömürü değerli kılan etkenlerden biridir. Mesela antrasit, ısı değeri en yüksek olan kömürdür ancak ülkemizde bulunabilen bir kömür türü değildir.


Taşkömürü

yenilenemeyen enerji kaynakları

Demir çelik sanayilerinde enerji kaynağı olarak tüketilen taşkömürü, Türkiye’de Zonguldak, Amasra, Ereğli arasındaki sahalardan elde edilen yenilenemeyen enerji kaynaklarından biridir.


Linyit

yenilenemeyen enerji kaynakları

Türkiye’nin en zengin enerji kaynaklarından biri linyittir. Linyit oluşumu üçüncü jeolojik devirde oluşan bir enerji kaynağıdır. Taşkömürüne karşı kalorisi daha az olan linyit, yaygın bir enerji olduğu için ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Türkiye’de linyit yatakları; Afşin, Elbistan (K. Maraş), Tavşanlı, Seyitömer (Kütahya), Soma (Manisa), Yatağan (Muğla), Saray (Tekirdağ), Aşkale (Erzurum), Aydın, Amasya ve Yozgat çevresinde yer almaktadır.


Petrol

yenilenemeyen enerji kaynakları

Yenilenemeyen enerji kaynaklarından biri olan ve büyük bir kullanım sahasına sahip olan petrol, ülkemizde sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Ülkemizin ihtiyaçlarını büyük bir bölümü ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Değeri oldukça yüksek olmasının yanında az bulunması, dünya savaşlarının çıkmasında önemli bir role sahiptir.


Doğalgaz

yenilenemeyen enerji kaynakları

Dünyada toplam enerji tüketiminin yüzde 22’lik bölümünü doğalgaz oluşturmaktadır. Doğalgaz da petrol gibi değerli ve dünyada az bulunan enerji kaynaklarından biridir. Aslında kullanımı çok öncelere dayansa da doğalgazın bugünkü haliyle kullanılmaya başlanması 1816 yılında ABD’nin Baltimore kentinin sokak lambalarının doğalgaz aracılığıyla aydınlatılmasıyla başlamıştır.


Bor

yenilenemeyen enerji kaynakları

Bor minerali, dünya genelinde en çok Türkiye’de bulunmaktadır. Dünyadaki tüm bor minerallerinin yüzde 70’i Türkiye’de Ege bölgesinde elde edilmektedir. Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa bölgeleri, bor yatakları bakımından en zengin yerlerdir. Dünyada geri kalan yüzde 30’luk kısım ise ABD’de bulunmaktadır.


Önerilen İçerik: Yenilenen Enerji Kaynakları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1417
1087
710
561
550
517
516
260
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.