Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında İlginç Bilgiler

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında İlginç Bilgiler
15.06.201505:39

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? Enerji tasarrufunun önemi nedir? Sizler için yenilenebilir enerji kaynaklarını derledik.

Haber güncelleme tarihi 26.03.2019 10:45

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında Bilgi

İnsanlar enerji elde etmek için daha çok petrol, kömür ve gaz gibi fosil kaynakları kullanıyor. Ancak bu yakıtlar yenilenebilir nitelikte olmadığından günden güne azalmaktadır. Aynı zamanda tükenebilen bu kaynakların gün geçtikçe pahalanması yine onların azalmasıyla açıklanabilir. Bunun aksine yenilenebilir enerji kaynakları; rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi süreklilik taşıdığı ve hep yenilendiği için sonsuz ve tükenmezdir. Ayrıca alternatif enerji kaynakları çevre dostudur. İşte yenilenebilir enerji kaynakları şunlardır;

  • Güneş Enerjisi
  • Rüzgar Enerjisi
  • Jeotermal Enerjisi
  • Hidroelektrik enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi
  • Hidrojen Enerjisi
  • Dalga Enerjisi

enerji-tasarrufu.jpg


Enerji Tasarrufunun Önemi

Enerji tasarrufunu bir işi gerçekleştirmek için daha az enerji kullanmak olarak açıklayabiliriz. Enerji tasarrufu, enerji kullanılan her yerde daha az masraf edilmesi demektir. Enerji kaynakları sınırlı olan bir ülkenin ekonomisi fazla enerji tüketilmeden de gelişebilir. Enerji ne kadar az kullanılırsa çevre de bir o kadar az kirlenir. 

enerji-tasarrufunun-onemi.jpg


1. Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi sistemleri, Güneş’in yansıttığı ışınları depolayarak bu ışınlardan sıcaklık ve elektrik üretilmesini sağlamaktadır. Bu enerjinin kaynağı Güneş’in içerisindeki Hidrojen maddesinin Helyuma dönüşmesiyle ortaya çıkan tepkilerdir. Bu alternatif enerji türü güneşlenme süresinin uzun olduğu ülkelerde çok önemli bir yere sahiptir. Tek sıkıntısı gece enerji üretiminin yapılamamasıdır. Güneş enerjisinden evlerin ısı ve elektrik ihtiyacının karşılanmasında, sıcak su temin etmek için ve istenilen yerlerin aydınlatılmasında istifade edilebilir. Daha çok Almanya, Japonya, İtalya, ABD, İspanya gibi ülkelerde kullanılmaktadır.

gunes-enerjisi.jpg


2. Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinden faydalanmak için rüzgar türbini, yel değirmenleri gibi teknolojiler kullanılır. Şu anda dünyamızın enerji ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 2’si rüzgar enerjisinden karşılanmaktadır. Ayrıca rüzgar enerjisinin çevreye zararı diğer elektrik üreten sistemlere göre daha azdır. Evlerde, sulamada, işletmelerde, park ve bahçe ışıklandırmalarında kullanılabilir. Rüzgar enerjisinden en fazla yarar sağlayan ülkeler: ABD, İspanya, Hindistan, Çin, Hollanda gibi ülkelerdir.

ruzgar-enerjisi.jpg


3. Jeotermal Enerji

Jeotermal enerjinin kullanılması diğer alternatif enerji kaynaklarına göre daha eski bir geçmişe sahiptir. MÖ 1500’lü yıllarda Çinliler ve Romalılar tabii jeotermalleri duş, ısınma, yemek pişirme vs. maksatları için kullanmışlardır.

Jeotermal enerji, yerin içinde biriken ısının meydana getirdiği sıcak su ve gazlardan oluşur. Sıcaklık seviyesi yeterli olduğu için jeotermal enerjiden elektrik üretimi ve sanayide fayda sağlanır. Güneş ve rüzgar enerjisinden farklı olarak jeotermal enerji elektrik talebini her zaman karşılayabilir. Elektrik üretiminin yanı sıra çeşitli kimsayalların elde edilmesinde, balıkçılıkta, kaplıca turizminde, mineralli sularda jeotermal enerji kullanılmaktadır. Jeotermal enerjiden en çok ABD, İtalya, Çin’de istifade edilmektedir.

jeotermal-enerji.jpeg


4. Hidroelektrik Enerjisi

Hidroelektrik santralleri suyun kaynağındaki iki nokta arasındaki enerji farkını kullanarak elektrik enerjisini ortaya çıkarır. Ambarlarda biriken su belirlenen bir yükseklikten aşağı akıtılarak mekanik enerji elde edilir. Bu mekanik enerji türbin çarklarını döndürür ve generatör aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir. Günümüzün en büyük alternatif enerji kaynağı hidroelektrik enerjisidir. Hidroelektrik santraller kanal tipi veya rezervuarlı olarak oluşturmaktadırlar. Dünyanın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılamaktadır. Balıkçılık, ulaşım ve sulamaya büyük katkı sağlar. Kanada, Çin, Hindistan gibi ülkelerde yaygındır.

hidroelekrik-enerjisi.JPG


5. Biyokütle Enerjisi

Biyokütle enerjisi, hemen hemen her alanda kullanılabilmektedir ve ortalama bir sıcaklık ile düşük ışık altında oldukça verimli bir şekilde enerji üretimi sağlayabilmektedir. Ancak oldukça yüksek miktarlarda su ihtiyacı bulunmaktadır.

biyokutle-enerjisi-001.jpg


6. Hidrojen Enerjisi

Karbon içermediği için fosil atıkların işlenmesinde oluşan zararlı gaz salınımı gibi bir tehlike oluşturmaz. Petrol yakıtlarına göreceli olarak 1,33 kat daha verimlidir. Temiz enerji kaynakları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Gelecekte hidrojen ile çalışan otomobiller için yakıt olma niteliğindedir.

hidrojen-enerjisi.jpg


7. Dalga Enerjisi

Çevreye ve doğaya zararı olmayan dalga enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en az kullanılandır. Ancak dünyanın %70‘inin su olduğu düşünülürse, gereken önem verildiğinde enerji ihtiyacımızın çoğunu karşılayabilir.

dalga-enerjisi.jpg

Önerilen İçerik: Doğal Kaynak Mucizesi Güneş Enerjisi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
111
16
31
12
24
49
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.