Dünya Üzerindeki Enerji Nakil Hatları

Dünya Üzerindeki Enerji Nakil Hatları
30.11.201914:35

Dünya üzerindeki en önemli enerji nakil hatlarını özenle hazırlanan bu içerikte sizler için bir araya getirdik. İşte, dünya üzerinden geçen ve medeniyetlerin gelişimine katkı sağlayan enerji nakil hatları...

Haber güncelleme tarihi 30.11.2019 14:56

Enerjinin temini ve taşınması, tüm dünya ülkeleri için önemlidir. Özellikle de iletişim çağında olduğumuz bu zamanda, bu gücü elinde tutmak isteyen ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunca savaşların yaşanmasının, devletler arası anlaşmaların imzalanmasının büyük bir nedeni de dünya üzerindeki enerji nakil hatlarının ülkelerin kendi menfaatlerine olması amacı ile kendi elleri altında bulundurmak istemelerinden kaynaklanmaktadır.

Enerji Nakil Hatlarının Önemi

Petrol, üretici ve tüketici ülkeler arasında doğalgaza (LNG) göre daha kolay bir şekilde nakledilebilmektedir. Deniz yolu üzerinden daha düşük maliyetle nakledilebilen petrole karşı doğalgazın ise öncelikle sıvılaştırılması, daha sonra ise nakledilmesi gerekir. Bu da büyük bir maliyet gerektirdiğinden dolayı bu işlemin daha az maliyetle yapılabilmesi için doğalgaz, boru hatları ile nakledilmektedir.

enerji nakil hatları

ABD, Japonya ve Avrupa Birliği ülkeleri, satın aldıkları petrolün büyük bir bölümünü deniz yolu ile transfer ederler. Ekonomik anlamda, enerji kaynaklarının güvenli bir şekilde nakledilmesi ve bunun süreklilik haline getirilmesi son derece önemlidir. Petrol ve doğalgaz gibi enerjilerin tankerlerle nakledilmesi, hem mali açıdan büyük külfet gerektirdiği için hem de çevre kirliliğine neden olduğu için taşımacılık işlemleri, boru hatları ile yani enerji nakil hatları üzerinden yapılmaktadır.

Suyollarının Önemi

Petrol taşımacılığının her geçen sene daha da artması yüzünden, suyollarının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Basra Körfezi’nden ihraç edilen petrolün yılda 737 milyon tondan, 2020 yılında 1.668 milyon olması beklenmektedir.

enerji nakil hatları

Ortadoğu’daki petrolün dünyanın diğer ülkelerine geçmesi için önemli bir kapı rolü üstlenen Hürmüz Boğazı, enerji nakit hatları arasında önemli bir konuma sahiptir. Buralardan çıkan petrol, Akdeniz’e ulaşmadan önce Bab’ül Mendeb Boğazı’ndan ve Süveyş Kanalı’ndan geçmektedir.

Hazar Bölgesi Enerji Kaynakları

Tarih boyunca hem askeri hem de ticari anlamda önemli bir bölge olan Hazar Bölgesi, eskiden olduğu gibi günümüzde de uğruna devletlerin anlaşmazlığa düştüğü bir yerdir. Ortadoğu enerji kaynaklarına alternatif olarak görülen enerji yataklarının bu bölgede bulunması, devletler arasında yaşanan anlaşmazlığın önemli nedenlerindendir.

enerji nakil hatları

Yapılan araştırmaya göre Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın sahip olduğu petrol rezervleri, yaklaşık 260 milyar varil olarak tahmin edilmektedir ve bu oran dünya rezervlerinin yaklaşık olarak % 25’ine karşılık bir bölümüne karşılık gelmektedir. Doğalgaz açısından da zengin olan bu bölgenin doğalgaz rezervlerinin ise 16-19 trilyon m3 (dünya rezervlerinin % 11-12’si) olduğu düşünülmektedir. Burada Sovyetler döneminde inşa edilen petrol ve doğalgaz boru hatlarının burada olması, günümüzde Hazar ve Orta Asya petrol ve gazının dünya piyasasına ulaştırmanın yolunu Rusya’dan geçmesini etkilemektedir.

Kuzey-Güney Ve Doğu-Batı Enerji Koridoru: Türkiye

Türkiye, dünya ülkeleri arasında önemli bir geçiş güzergâhı olduğu için jeopolitik olarak değerli bir yerdir. Kuzey-Güney ekseni üzerinde de önemli bir yere sahip olan Türkiye, bu bölgeler arasında transit ülke konumunda yer almaktadır. Büyük bir kapasiteye sahip olan Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı, Irak-Türkiye petrol boru hattı ve Samsun-Ceyhan boru hattı, tüm dünya ülkeleri adına önemli bir geçiş noktasıdır. Bununla birlikte boğazlardan geçirilmesi planlanan petrol göz önüne alındığında önümüzdeki yıllarda petrol arzının yüzde 6,7’lik bir bölümünün Türkiye üzerinden transit geçeceği hesaplanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.