Yazın Hangi Renkleri Giymeliyiz?

Yazın Hangi Renkleri Giymeliyiz?
27.06.201513:25

Yaz sıcakları geldiğinde kimi zaman ince bir kıyafet giysek bile sıcaktan bunalırız. Bunun için giydiğimiz kıyafetlerde renk seçimi çok önemli. Yaz aylarında serin kalmak için hangi renk kıyafetleri tercih etmeliyiz?

Haber güncelleme tarihi 10.05.2019 13:43

Yazın Hangi Renkleri Giymeliyiz?

Satış süreci önce bilinç altında başlar. Yani ilk olarak algıda başlar. Ürünü nasıl algıladığınız sizin satın alma sürecinizi etkiler. Bu nedenle, tüketicinin dikkatini çekmek, aklında kalmak ve belirli ürün ve markalara karşı istenilen tutum ve davranışları yaratmak; pazarlama ve reklam stratejilerinin temel hedefleridir. Ambalajda, tanıtım satandında ve reklamlarda kullanılan renkler, bu hedefler doğrultusunda en önemli ve en etkili araçlardandır. Aşağıda renkler ve özelliklerini bulabilirsiniz ve hangi alanda hangi renk kullanılmalı yada hangi kombinasyonların kullanılması doğru olur inceleyerek karar verebilirsiniz.


1. Mavi

Mavi, gözün retina tabakasının hemen önünde oluşur, bu nedenle baktığınızda sizden uzaklaşıyormuş, derinleşiyormuş gibi hissedersiniz. Mavi güveni temsil eder, bilinç altında sağlam ve kendinden emin duygu yaratır. Aynı zamanda huzurlu ve sakin bir renk olan mavi, konsantrasyon ve rahatlama gerektiren ortamlarda tercih edilir.

mavi-003.jpg


2. Kırmızı

Gözün retina tabakasının hemen arkasında oluşur; bu nedenle rengi algılarken, sanki üstünüze doğru geldiğini hissedersiniz. Kırmızı Satışın rengidir. Heyecan ve yüksek enerjiyi çağrıştıran ve en fazla kullanılan renktir. Kırmızı; Bilinç altını en fazla uyaran, seksi, dinamik, tutkulu ve dikkat çekici bir renktir. Genellikle giyimde tercih edilen kırmızı, atletik, güçlü, tutkulu, heyecanlı, sıcak, şehvetli, hareketli ve dışa dönük bir yapıyı temsil eder. Özellikle dikkat çekmesi istenilen satış noktalarında ve iştah uyandırdığı için gıda sektöründe çok sık kullanılır.

kirmizi-kiyafet.jpg


3. Yeşil

Yeşil renk tazeliği ve şifayı çağrıştırır. Doğanın, doğallığın, sağlığın ve dengenin sembolüdür. Sakinleştirir, güven verir. Yaratıcı düşünmeyi kolaylaştırdığı ve hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmiştir. Koyu yeşil, para ve prestij rengidir. Prestij ve güvenliğin önemli olduğu sektörlerde yeşil rengin kullanımı uygundur.

yesil-kiyafet.jpg


4. Turuncu

Enerji, canlılık, sağlık ve memnuniyet hissettirir. Sıcak, doğal, samimi, neşeli yapılar turuncuyu tercih eder. Turuncu kırmızı ve sarının birleşmesinden oluşur. Bu nedenle de her iki rengin güçlü yanlarını taşır. Turuncu, parlak, canlı, cana yakın, dışadönük, mutlu ve çocuksu algı yaratır. Hedef kitlesi çocuklar ve gençlerin olduğu iş kollarında tercih edilmelidir. Canlı turuncu renkler dikkat çekici özelliklerinden dolayı satış noktalarında ve iştah açıcı olduğu için fast-food mekanlarında kullanılır.

turuncu-kiyafet.jpg


5. Sarı

Sarı, güneşin ve sıcaklığın olduğu kadar altının, zenginliğin ve lüksün de sembolüdür. Dikkat ve uyarının rengidir. Dolayısı ile bilinç altında neşeli ve enerjik bir izlenimi yaratır. Bu nedenle satış noktalarında kullanımı uygundur. Ayrıca sarı dikkat çekmek için ya da uyarı amaçlı da kullanılan bir renktir. Mesela, otopark duvarlarında genellikle sarı siyah kombinasyonu uyarıcı olarak kullanılır.

sari-kiyafet.jpg


6. Beyaz

Temizlik, parlaklık, sadelik ve masumiyet duyguları uyandırır. Çocuk ve sağlık ürünlerinde kullanılır. Gözün en parlak algıladığı renk beyazdır. Bu nedenle beyaz renk, işaretlerde, paketlerde ve satış noktalarında zıtlık oluşturarak dikkati çekmek kullanılır.

beyaz-kiyafet.jpg


7. Koyu Mavi

En ciddi renktir. Koyu mavi, polis ve pilot üniformalarında güvenilir, sağlam, emin izlenimini verir ayrıca banka ve finans sektörlerinin de tercihidir.

koyu-mavi-kiyafet.jpg


8. Mavi–yeşil

Mavi yeşil renklerinin bir arada kullanımı bilinç altında hijyeni, sağlıklı olan şeyi canlandırır. Bu nedenle hijyen ürünleri için tercih edilmesi idealdir.

mavi–yesil-kiyafet.jpg


9. Mor

Zeka, bilinç ve iç görü düzeyi ile paralellik taşır. Kraliyet rengi olduğu için şıklığı ve zenginliği hatırlatır. Aynı zamanda esrarengiz, ruhani ve duygusal bir renktir. Duygulara hitap edici ürünlerde bu renk tercih edilir.

mor-elbise.jpg


10. Kahverengi

Kahverengi, tutarlılık, süreklilik ve zenginliği çağrıştıran bir renktir. Toprak rengide denilen kahverengi kişide güvenlik duygusunu pekiştirir. Toprak renkleri, genelde olumlu etki yaratırlar. Ev ve yemek sektörü için önemli bir renk olan kahverengi sağlıklı, doğal ve organik ürünleri çağrıştırır. Bu alanlarda hizmet veren sektörlerce rahatlıkla tercih edilebilir.

kahverengi-elbise.jpg

Önerilen İçerik: Sağlığa Zarar Veren Kıyafetler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
954
90
45
48
22
558
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.