Yanlış Ayakkabı Seçiminin Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Yanlış Ayakkabı Seçiminin Yol Açtığı Rahatsızlıklar
05.08.201509:43

Genellikle ayakkabı seçerken daha şık görünmesini tercih ederiz. Fakat bu ayak sağlığımız için sorunlara yol açabilecek bir durum oluşturabilmektedir...

Haber güncelleme tarihi 05.08.2015 10:28

Vücudumuzun tüm yükünü ayaklarımız çekse de genellikle kadınlar şık görünmek uğruna rahatsız ayakkabılar tercih etmektedir. Özellikle yüksek topuklu ve sivri burunlu ayak sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabiliyor. İşte bu rahatsızlıklar...

Baş Parmakta Şekil Bozukluğu

Baş parmağın, ikinci parmağa doğru kayması, yer değiştirmesi sebebiyle, başparmakla tarak kemiğinde oluşan çıkıntıya bağlı şekil bozukluğudur. Bu rahatsızlığa neden olan en büyük etken baş parmağı sıkan sivri ve dar burunlu ayakkabıların uzun süre tercih edilmesidir. Estetik bir sorun oluşturmasının yanı sıra şiddetli ağrılara da yol açabilmektedir.

Ayak Parmakları Arasında Sinir Sıkışması

Ayakta sıklıkla tarak kemikleri arasındaki sinirin sıkışmasına bağlı olarak kalınlaşma da görülebilmektedir. Özellikle tarak kemiklerini sıkıştıran dar ayakkabıların uzun süre tercih edilmesi bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca ayağın ön tarafında ağrı, uyuşma ve yanma gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Baş parmakta Kireçlenme

Baş parmak ile tarak kemiği arasındaki eklemde oluşan kireçlenme sorunudur. Sık çömelerek veya parmak ucunda durmak, eklemlerin tekrar tekrar çok fazla zorlanmasına ve bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle baş parmakta ağrı ve hareket kısıtlığına yol açabilmektedir.

Topuk Dikeni

Ayağın ön tarafından topuğa kadar uzanan fibroz bir yapı mevcuttur. Bu yapı vücudun tüm yükünü dengelemektedir. Yanlış ayakkabı seçimleri ve uzun süre kullanımları bu yapının zarar görmesine neden oluyor. Bu rahatsızlık sonucu sabahları hafif başlayan ağrılar akşama doğru şiddetini arttırarak devam etmektedir. 

Topuk dikeni, topuğa yapıştığı bölgede diken şeklinde kemik çıkıntısı oluşmasıdır. Bu diken topuk ağrısına yol açabiliyor. Neredeyse her 10 kadından 1'inde bu sorun görülmektedir.

Çekiç Parmak

Ayak parmağının ilk ekleminin aşağı doğru bükülmesidir. Bu soruna genetik faktörler, travma, parmakların sıkışmasına yol açan ayakkabıların kullanılması neden olabilmektedir. Şekil bozukluğu önce esnek olsa da ilerledikçe kireçlenmeyle sertleşebiliyor. Parmağın üst tarafında nasır, hareket kısıtlığı ve ağrılara yol açabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.