Uyurken Beynimizde Neler Oluyor?

Uyurken Beynimizde Neler Oluyor?
05.06.201510:26

Uyku nedir? Uyku sırasında beyinde neler olur? Bu tip sorular belki de insanlık tarihinin en çok merak edilen en gizemli konularıdır

Haber güncelleme tarihi 06.12.2019 11:13

Uyku Nedir?

Uyku tüm memelilerde gözlenen bi olaydır. Tüm canlılarda gözlenen bu olay insan hayatında sırrı tam olarak çözülememiştir. Uyku insan ömrünün en az 1/3'ünü oluşturur. Uyku sırasında insanlarda aşağıdaki durumlar gözlemlenir;

  • Yatarak uyunur
  • Gözleri kapalı olur
  • Çok yüksek bir ses olmadıkça, hiçbir şeyi işitilmez
  • Daha yavaş ve ritmik olarak nefes alınır
  • Adaleler tamamen gevşemiştir

Ayrıca bunların yanında uyku sırasında kalp atışı yavaşlar ve beyinde rüya denilen çok ilginç olaylar oluşur. Uyuyan bir insan ile komada olan bir hasta arasındaki en önemli fark, uykuda olanın yeterli bir dış müdahale ile uyandırılabilmesidir.

Ne Kadar Uyumak Yeterli Olur?

İnsanların uyku ihtiyacı yaşlandıkça git gide azalmaktadır. Yeni doğmuş bir bebeğin uyku ihtiyacı günde 20 saat iken, dört yaşında 12 saate düşer. On sekiz yaşında uyku ihtiyacı 10 saate düşerken, yetişkinlerin uyku ihtiyacı 7-9 saat arası değişmektedir. Fakat yetişkinlerde genelde 6 saat uyku da yeterli olmaktadır. 

uyku-sirasinda-neler-oluyor.jpg

Uyurken Beynimizde Neler Oluyor?

Kişilerin uykudaki davranışlarını ve beyin dalgalarını inceleyen bilim insanları, uyku sırasında gerçekleşen olaylara dair kanıtlar ortaya koymaktadırlar. İnsanın uykusu derinleştikçe, beyin dalgaları da yavaşlar. Uyku sırasında insan beyni, salınımları çok daha az olan "teta" ve "delta" dalgalarını yaymaktadır. "Teta" dalgalarının salınımı saniyede 3.5 ila 7 arasında olup, "delta" dalgalarınınki saniyede 3.5'tan azdır.

İnsan gece uykudayken çeşitli zamanlarda beklenmeyen şeyler oluşur. İngilizce'de "REM" uykusu da denilen ve insanların çoğunluğunda bir gecede 3-5 kez görülen bu safhada, beyin dalgaları uyanık bir insanınki kadar hızlı olur. 

REM rüya esnasında kişinin gözleri hareket halindedir. Bir insanı veya bir köpeği REM uykusu sırasındayken, gözlerinin öne ve arkaya hızla titrediğini görürsünüz. REM uykusu safhasında köpeklerin çoğunda, insanların ise bir kısmında, kollarda, bacaklarda ve yüz kaslarında seğirmeler de görülebilir.

Rüyalar da REM uykusu safhasında olur. Bu safhadaki bir insanı uyandırırsanız, rüyasını çok canlı olarak hatırlar ve anlatabilir. Rüya esnasında uyandırılan şahıs gün içerisinde yorgun, asabi bir hal alırlar. REM uykusu tamamlandığında uyanan insanların daha dinç hissettikleri de bilinmektedir. REM safhası dışındaki uykularda insanlar genellikle rüya görmezler.

Geceleri iyi bir uyku çekebilmek için, hem REM, hem de diğer safhaların birlikte yaşanması gerekmektedir. REM kısmı uyku süresinin yüzde 25 kadarını kapsaması gerekmektedir. Normal uykudaki REM veya rüya bölümü 5 ila 30 dakika sürmektedir.

Bunların yanı sıra uyku hafızanın yeniden yapılandırılmasını ve psikolojik yenilenmeyi sağlamaktadır.

NeOldu.com / Özel İçerik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
14
29
45
6
6
17
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.