UNESCO Hakkında 15 İlginç Bilgi

UNESCO Hakkında 15 İlginç Bilgi
20.10.201912:25

UNESCO, BM bünyesinde dünya üzerinde yer alan kültürel mirasları korumayı ve tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen bir yönetim birimi olarak faaliyet göstermektedir. Ülkemizde de sayısız mirasın bekçisi olan UNESCO hakkında ilginç bilgileri sıraladık.

Haber güncelleme tarihi 21.10.2019 16:46

UNESCO Hakkında Hiç Duymadığınız 15 İlginç Gerçek

UNESCO, 1946 yılından bu yana eğitim, doğa bilimleri, bilgi, kültür ve iletişim, sosyal ve beşeri bilimler olmak üzere beş ana dalda çalışmalarını yürütmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, toplam 195 üyesiyle dünya üzerindeki adalet, hukuk üstünlüğü ve insan haklarını temel alan evrensel barış ve güvenliğe sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye'nin de arasında bulunduğu ve birbirinden değerli sayısız kültürel mirasın korumacısı UNESCO hakkında ilginç gerçekleri sıraladık. Evrensel mirasın bekçisi UNESCO hakkında 15 ilginç bilgi;

1. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), 16 Kasım 1945 tarihinde İngiltere'nini Londra kentinde kurulmuştur. 

UNESCO Hakkında Bilgi


2. Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde 1945 yılında kurulan UNESCO, resmi olarak 1946 yılından faaliyete geçmiştir. Toplamda 44 ülkenin imzasını alan UNESCO, 9 ortak üyenin birlikteliğiyle yürürlüğe girmiştir. 

UNESCO Hakkında Bilgi


3. UNESCO'nun temel amacı: eğitim, bilim, adalet, doğa, insan hakları ve kültürü teşvik ederek dünyadaki barış ve güvenliğe katkıda bulunmaktır. Türkiye UNESCO sözleşmesini imzalayan ilk 22 devlet arasındaki 10. ülkedir.

UNESCO Hakkında Bilgi


4. 1946 yılından 44 üyeyle yola çıkan UNESCO, günümüzde Türkiye'de dahil olmak üzere 195 üyeye sahiptir. Ülkemizdeki UNESCO çalışmaları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından gerçekleştirilmektedir.

UNESCO Hakkında Bilgi


5. UNESCO genel merkezi Fransa'nın Paris şehrinde yer almaktadır. Saha ofisleri genellikle 3 veya daha fazla ülkeyi kapsayan "küme" ofisler olarak bilinmektedir. Ulusal ve bölgesel ofislerede sahip olan UNESCO'nun Türkiye kolu başkent Ankara'da yer almaktadır.

UNESCO Hakkında Bilgi


6. UNESCO, 1951 yılında Paris'te gerçekleştirilen hükümetler toplantısıyla Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi'nin kurulmasına ön ayak olmuştur. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulan CERN, İsviçre ve Fransa sınırları arasında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır.

UNESCO Hakkında Bilgi


7. 1982 yılında UNESCO'ya katılma kararı alan Türkiye, resmi olarak 1983 yılında UNESCO üyesi olmuştur. Ülkemizde UNESCO bünyesinde 18 kültürel miras, 78 geçici kültürel miras bulunmaktadır. Bunların 2'si karma, 3'ü doğal miras özelliği taşımaktadır.

UNESCO Hakkında Bilgi


8. Günümüzde UNESCO bünyesinde 1.092 dünya mirası bulunmaktadır. Bunların 845'i kültürel, 209'u doğal ve 38 karma olarak bölünmüştür.

UNESCO Hakkında Bilgi


9. Dünyanın en büyük UNESCO miras alanı, Kiribati'deki 408.250 km²'lik Phoenix Adaları'dır. Çoğunlukla okyanuslarla çevrili olan bölge, 811 km²'lik arazisiyle Paraguay'dan daha büyüktür. 

UNESCO Hakkında Bilgi


10. Dünyanın en küçük UNESCO miras alanı, Çek Cumhuriyeti'nin Olomouc şehrinde yer alan 200 m²'lik Kutsal Üçlü Sütun (Holy Trinity Column)'dur. Bölge yalnızca 50 saniye içerisinde gezilebilmektedir.

UNESCO Hakkında Bilgi


11. UNESCO, Kudüs'te yer alan Tapınak Dağı ve Batı Duvarı'nın Filistin halkına ait olduğunu belirtmiştir. İsrail'in Kudüs ve Batı Şeria'da gerçekleştirmekte olduğu katliam sonrasında sahip olmak istediği bu büyük miras, üç büyük semavi dinin başkenti olarak bilinmektedir. Kudüs, 610 yılında ilk Kıble ve Kur'ana göre Hz. Muhammed'in Miraç'a yükseldiği yer olarak kabul edilmektedir.

UNESCO Hakkında Bilgi


12. Fransa, Amerika, Türkiye ve İtalya dünya üzerinde en çok ziyaret edilen UNESCO mirasına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Fransa'da Paris, Amerika'da Hawaii, İtalya'da Vatikan ve Türkiye'de İstanbul şehirleri yılda milyonlarca yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.

UNESCO Hakkında Bilgi


13. UNESCO kapsamında koruma altına alınan 18 büyük Türk mirası bulunmaktadır. Tarihe ışık tutan mimarisiyle Divriği Ulu Camii, İstanbul Tarihi Alanları, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Hieropolis, Xanthos-Letoon, Safranbolu, Truva, Edirne Camii ve Külliyesi, Çatalhöyük, Bursa ve Cumalıkızık, Bergama, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Efes, Ani, Aphrodisias, Göbekli Tepe en önemli kültürel miraslarımızdandır.

UNESCO Hakkında Bilgi


14. UNESCO yalnızca kültürel ve doğal alanları değil, insanlık tarihine ışık tutan bilgi ve belgeleride koruma altına almaktadır. UNESCO'nun bu kapsamda koruma altına aldığı bilgi ve belgeler arasında: "Boğazköy Hitit Tabletleri, Kandilli Rasathanesi El Yazmaları, Piri Reis Haritası, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi İbn-i Sina Yazmaları, Kültepe Tabletleri, Divan-ı Lügati't-Türk ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi" yer almaktadır.

UNESCO Hakkında Bilgi


15. Dünya mirasına sahip olmadan UNESCO üyeliğine sahip 26 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler: Bahamalar, Butan, Brunei Sultanlığı, Burundi, Komor Adaları, Cook Adaları, Cibuti, Ekvator Ginesi, Eswatini (eski adıyla Svaziland), Grenada, Gine-Bissau, Kuveyt, Liberya, Maldivler, Monako, Niue, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone, Güney Sudan, Tonga ve Triinidad, Timor-Leste'dir.

UNESCO Hakkında Bilgi

Önerilen İçerik; Türkiye'de UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Eserler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
6
4
6
4
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.