thodex koineks

Ülke İsimlerinin Anlamları ve Hikayeleri

Ülke İsimlerinin Anlamları ve Hikayeleri
14.09.201910:33

Ülkelerin isimlerini ve anlamlarını daha önce merak ettiniz mi? Her ülkenin isminin bir anlamı ve hikayesi vardır. Bu içeriğimizde ülke isimlerinin anlamlarını sizler için araştırdık. İşte bazı ülke isimlerinin anlamları;

Haber güncelleme tarihi 21.01.2020 10:26

Ülkelerin İsimleri ve Anlamları

Her ülke isminin bir anlamı ve hikayesi vardır. Bizde sizler için ülkelerin isimlerini ve anlamlarının nereden geldiğini açıklayacağız. Sizlerin merak ettiği "Hangi isim hangi ülkeye ait?", "Ülkelerin isimleri ve anlamları nelerdir?""Ülkelerin adları nereden gelir?" gibi soruların cevaplarını da bu içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte ülke isimleri ve anlamları;


1. Türkiye

bolivia anlamı nedir

Türk sözcüğü ilk olarak Orta Asya'da Göktürkler tarafından kullanıldı. Almanlar bölgeyi "Turkei" olarak, Fransızlar "Turquie" şeklinde andı. Osmanlı devleti bile bazı ülkeler tarafından "Türkiye" veya "Türk İmparatorluğu" olarak anılınca bölgede yeni kurulacak ülkenin isminin "Türkiye" olmasına karar verildi.


2. Fransa

bolivia anlamı nedir

Fransa'nın ismi, eski yıllarda bölgede yaşamış olan Frank'lardan gelmektedir. Franklar, Fransızların atası olarak bilinmektedir.


3. Ukrayna

bolivia anlamı nedir

Rusların batıdaki en önemli sınırları Ukrayna üzerinde bulunduğu için bu ismi aldığı düşünülmektedir. Ukrayna, "Sınır" anlamına gelmektedir.


4. Japonya

bolivia anlamı nedir

Uzun yıllar önce Japonya'daki yerli halk ülkelerine güneşin doğduğu ülke anlamına gelen "Nippon" dermiş. Nippon kelimesi Çince'de "Japuen" olarak geçmektedir. Japuen yıllar geçtikçe Japonya'ya dönüşmüştür.


5. Suudi Arabistan

bolivia anlamı nedir

Suudi Arabistan ismini, 18. yüzyıldan itibaren ülkeye hakim olan ve krallığı oluşturan "Suud" ailesinden almıştır. Suudi aslında bir ailenin ismidir.


6. Bolivia

bolivia anlamı nedir

Bolivia ülkesi adını ülkenin ilk devlet başkanı olan ve özgürlük savaşçısı olarak bilinen Simon Bolivar'dan almıştır.


7. Cezayir

cezayir anlamı nedir

Cezayir ülkesinin isminin Arapça'da yarım ada anlamına gelen "cezire" sözcüğünden geldiği düşünülmektedir.


8. Lübnan

lübnan anlamı nedir

Ülkenin topraklarında bulunan dağların üzerindeki karlar 12 ay boyunca erimediği için ülke Lübnan adını almıştır. Lübnan "Beyaz Dağlar" anlamına gelmektedir.


9. Yemen

yemen anlamı nedir

Yemen isminin kökeni Arapçadan gelmektedir. Arapça'da "Yemin" anlamına gelen sözcük "Mutlu" ve "Hukuk" manalarına da gelmektedir.


10. Pakistan

pakistan anlamı nedir

Pakistan, Pak insanlar ülkesi yani temiz insanlar ülkesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bu ismin bir başka amacı daha vardır. O da dünyanın temiz olma sürecinin Pakistan'da başlayacağı düşünülür ve isim konulur.

Önerilen İçerik;Dünyanın Ekonomisi En Güçlü 10 Ülkesi

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
3
2
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.