8 Ülkenin Bilinmeyen Gerçekleri

8 Ülkenin Bilinmeyen Gerçekleri
26.07.201504:42

Modern çağımızda insanlar her türlü bilgiye kolayca ulaşıyor. Herkes adını bile duymadığı ülkelerdeki hadiselerden haberdar olabiliyor. Ancak yine de ülkeler hakkında bazı şeyleri bilmiyoruz. Bu yazımızda ülkeler hakkında bilinmeyenleri sunuyoruz.

Haber güncelleme tarihi 01.03.2019 10:14

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir. Buna bağlı olarak birçok ülke ile ilgili insanların bilmediği bazı hususlar vardır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler... 


1. ABD

Dünya üzerinde en fazla mahkumun hapishanede yattığı ülke ABD’dir. ABD’nin üzerine insanları hapse atacak bir ülke yok. Bu ülke Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ini barındırır. Ancak dünyada hapis hayatı yaşayanların yüzde 25’i ABD’de bulunmaktadır.

abd-cezaevi.jpg


2. Guam

Birçok insanın adını bile duymadığı bu ülke Mariana Adaları’ndan biridir. Bu ülkenin bilinmeyen gerçeklerinden birisi yollarının mercan liflerinden yapılıyor olmasıdır. Sebebi de ülkede tabii kumun olmamasıdır.

mercan-yollari.jpg


3. Kanada

Dünya üzerinde en fazla gölün bulunduğu ülke Kanada’dır. Hatta bu ülkede dünyadaki göllerin yarısından çoğu yer alıyor. Göller ülkenin neredeyse onda birini kapsamaktadır. Ülkede 3 milyondan fazla göl olduğu biliniyor. Bu göllerin çoğu ülkenin konumuna bağlı olarak gelişen buzul aşınmalarıyla oluşur. Aynı zamanda Dünyada eğitimli insan oranının en yüksek olduğu ülke de Kanada’dır.

kanada-golleri-2.jpg


4. Afganistan

Haşhaşın yüzde 95’lik oranla en fazla üretilen ülkenin Afganistan olduğunu biliyor muydunuz?

afgan-hashasi.jpg


5. Rusya

Rusya Dünyadaki en fazla ormanlık alana sahip ülke olarak bilinir. Bu yönüyle ülke dünyanın en fazla oksijeninin üretildiği bölge oluyor. Dünya ormanlarının yaklaşık dörtte biri bu ülkede bulunuyor. Ayrıca Rusya 21 bin adetle dünyanın en fazla tankına sahip ülkesi durumundadır.

rusya-ormanlari-2.jpg


6. Fransa

Saat dilimi sayısı en fazla olan ülke Fransa'dır. Fransa'nın deniz bölgeleri dahil olmak üzere tüm arazisini dikkate alırsak bu ülkede 12 farklı saat diliminin kullanıldığını görürüz. Birçok insan doğu batı genişliği açısından en fazla saat dilimini Rusya’nın kullandığını düşünse de Ruslar 9 saat dilimi kullanırlar.

fransa-2.jpg


7. Nijer

Dünyadaki genç nüfus oranının en yüksek olduğu yer Nijer’dir. Bu ülke nüfusunun hemen hemen yarısını 15 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır.

nijerli-cocuklar-2.jpg


8. Papua Yeni Gine

En çok farklı dilin kullanıldığı ülke Papua Yeni Gine’dir. Ülkenin resmi dili olan İngilizce’yi her 50 vatandaştan biri konuşmaktadır. Bu ülkede 800’den fazla dil konuşuluyor ve bu rakam neredeyse Dünya dillerinin yüzde 10’undan fazlası.

papua-yeni-gine-2.jpg

Önerilen İçerik: Dünyanın En Kötü Meslekleri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
244
59
123
10
17
19
350
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.