Türkiye'de Komşuluk İlişkileri Nasıl Olmalı ?

Türkiye'de Komşuluk İlişkileri Nasıl Olmalı ?
21.09.201511:43

Günümüzde çok tartışılan konulardan biri komşuluk ilişkilerinin artık eskisi kadar iyi olmadığıdır. Peki, komşuluk ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapmalıyız ?

Haber güncelleme tarihi 24.05.2019 14:12

Komşuluk Nedir? 

Komşuluk, günlük hayatın vazgeçilmez bir toplumsal yaşam alanı ve olgusudur. Türkler'de komşuluğun önemi, birçok atasözüyle desteklenmektedir. Örneğin “Ev alma, komşu al.” atasözü bir evin ev olabilmesi için çevredeki komşuların en az ev kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca Komşu hatırı” (komşular arası saygı), “komşu kapısı” (birbirine çok yakın iki yerden biri), “komşu kapısına çevirmek” (yakın olmayan bir yere sık sık gidip gelmek), “kapı komşu” (yan yana kapılardan veya aynı kapıdan işleyen komşular) gibi deyimlerde günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız komşuluğun önemini vurgulayan deyimlerdir. 

misafir.jpg

 

Komşuluk İlişkiler Nasıl Olmalıdır ? 

Komşuluk ilişkileri Türkler'in geleneksel ritüellerinden biridir fakat göçün hızlanması ve kentleşmenin hız kazanması ile birlikte mahalle yapılarının değiştiği, mahalledeki komşuluk ilişkilerinin olumsuz bir biçimde etkilendiği tartışılmaktadır. İçinde yaşanılan zamanda komşuluk ilişkilerinde hissedilir bir değişimin meydana geldiği düşüncesi genel olarak kabul edilmektedir. Bu değişim, insanlar arasında şikâyetlere neden olmakta ve bu nedenle hep geçmişle özlem duyulmaktadır.  

ikram.jpg

 

Komşuluk İlişkilerinde Nasıl Davranılmalıdır ? 

 • Yeni komşuya ‘hoş geldin’e gitmek ve bir ihtiyacının olup olmadığını sormak, ihtiyacı varsa karşılamak,
 • Mahalle kültüründe bakkalını, manavını, kasabını tanıştırmak ve böylikle yeni komşunun yalnızlık duymamasını sağlamak,
 • Komşu evine yerleşince, onu çay ya da kahve içmeye davet etmek,
 • Komşuda hasta varsa yoklamak, yardım etmek, yalnızsa bir çorba pişirmek, küçük çocuğu varsa ona bakmak, komşusunun yakınlarına hastalığını haber vermek,
 • Komşulardan, bilhassa genç olan biri doğum yapmışsa, tecrübeli komşu hanımlar loğusa olan komşuyu yalnız bırakmamak,
 • Komşulardan birinin evinde ölüm varsa, onu yalnız bırakmamak, küçük çocukları kendi evine almak, ölü evine yemek vb. şeyler göndermek, aç oturmalarını önlemek,
 • Ölümün ilk gecesi, helva yapmak vb. işlere yardım etmek,
 • Düğün davet gibi hallerde gerekli eşya ve kap kacak yardımı yapmak,
 • Fazla kokulu bir yemek pişirilmişse, komşuya da bir miktar göndermek,
 • Bu yardım kendisine yapılmışsa teşekkür anlamında, kapların birine evde yapılmış tatlı ve benzeri şeylerden koyarak geri vermek. Yalnız ölü evine giden kap, boş olarak geri gönderilir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
541
326
1988
188
243
246
225
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.