Aşure Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Aşure Neden ve Ne Zaman Yapılır?
21.10.201509:08

Hicri takvimin ilk ayı olarak bilinen Muharrem ayının 10. gününde yapılan aşure hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 15.09.2018 12:51

AŞURE VE AŞURE GÜNÜ NEDİR?

Arapça’da 10 anlamına gelen “aşara” kelimesinden türetilen aşure, Sâmî diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Aşure, Ermeniler’de “anuş-abur” şeklinde adlandırılırken Ortodoks Hristiyanlarda “koliva” olarak adlandırılmıştır.

Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilen aşure günü, diğer din ve inançlarda da önemli görülen bir gündür. Aşure günü farklı ritüellere göre her yıl tekrar etmektedir. Ancak aşure günü her yıl değişmektedir. İslami inanca göre Nuh tufanının 10. günü Nuh Peygamber elinde kalan son malzemeler ile bu yemeği yapmıştır.

40 farklı malzemeden hazırlanan aşurenin temel malzemesi buğdaydır. Bu 40 malzemenin içinde harhangi bir hayvansal gıda yer almamaktadır. Bu nedenle de bazı toplumlarda aşureye farklı anlamlar yüklenmektedir.

asure-malzemeleri.jpg

İlk aşure, Nuh tufanının 10. gününde yapıldığı rivayet edilmektedir. Ancak aşure günümüze kadar farklı toplulukların farklı inançlarına göre şekillendirilerek değişliklere uyramıştır. Bazı toplumlarda aşurenin içerisinde hiçbir hayvansal gıdanın yer almaması farklı şekillerde nitelendirilse de aşure, her toplumun kendi inancına göre yeniden şekillendirilmiştir. Örneğin Asurlular bu yemeği yalnızca 7 malzemeden yapmaktaydılar.

Aşure, aşure gününde komşu, akraba ve yakınlardaki kişilere ikram edilerek paylaşılır. Dini açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan aşure, dinimizce kıymet verilen ve önemli sayılan 4 aydan birinde yani Muharrem ayında yapılmaktadır. Kerbelanın gerçekleştiği bu günde diğer önemli olayların da gerçekleştiği bilinmektedir.

asure-ikrami.jpg

AŞURE GÜNÜ GERÇEKLEŞEN OLAYLAR

Aşure günü Muharrem ayının en kıymetli gecesi olarak kabul edilmektir. Bu günde birçok duanın kabul olduğu bilinen bu günde çeşitli hadiseler meydana gelmiş ve tüm dualar kabul olmuştur.

 • Muharrem ayının 10. gününde (10 Ekim 680) Kerbela’da Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi Yezid’in ordusu tarafından katledilmiştir.
 • Hz. Adem’im işlediği günahtan sonra affedilmesi.
 • Hz. İdrisin diri olarak göğe yükseltilmesi.
 • Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması.
 • Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması.
 • Hz. Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması.
 • Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi.
 • Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması.
 • Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması.
 • Hz. İsa’nın doğumu ve ölümünden kurtarılıp diri olarak göğe yükseltilmesi.

nuh-tufani.jpg

AŞURE GÜNÜ NE ZAMANDIR?

365 günlük takvimize göre her yıl değişen aşure günü Muharrem ayının 10. günü olarak bilinmektedir. 2015 yılınının 13 Ekim Salı günü hicri takvime göre Muharrem ayının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Buna göre aşure günü ise 23 Ekim Cuma gününe denk gelmektedir.

2016 yılında ise 2 Ekim Pazar günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilirken aşure günü ise 11 Ekim Salı gününe denk gelmektedir.

asure-gunu.jpg

AŞURE GÜNÜ YAPILMASI GEREKENLER

Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Nuh aleyhisselam rivayetlere göre tufandan sonra elinde kalan malzemeler ile aşure pişirmiştir. Aşure, günümüze kadar bir adet olarak gelmiştir. Ancak bunu bir ibadet olarak görmek ve kabul etmek yanlıştır.

Epygamber Efendimiz buyurdu ki: “Bir kimse, aşure günü oruç tutsa, Allahü teala ona bir şehid sevabı verir. Aşure günü oruçlu olan için yedi gök ehlinin sevabını yazar. Aşure günü bir mü’mine iftar verene, ümmet-i Muhammed’in hepsine iftar vermiş gibi sevab yazılır. Aşure günü bir yetimin başını okşayana Allahü teala o yetimin başındaki kıllar kadar cennette derece verir.”

Hz. Musa’nın Muharrem ayının 10. gününde hürriyetine kavuştuğuna inanan Yahudiler, Muharrem ayının 10. günü oruç tutarlar. Hz. Muhammed, bu sebeple onlara benzememek için Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutmayı buyurmuştur.

asure-gununun-onemi.jpg

Aşure günü oruç tutmanın sünnet olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki;

 • Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur. [Müslüm, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]
 • Aşure günü oruc tutan, o yıl tutamadığı nafile oruçlarının sevabına kavuşur. [Deylemi]
 • Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra tutarak Yahudilere muhalefet edin. [İ. Ahmed]
 • Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamber, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur. [Şir’a]
 • Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyruldu. [Şir’a]

sila-i-rahim-yapmak.jpg

 • İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan , cennete gider) buyruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap [mesela İslam Ahlakı ve Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalıdır. [Şir’a]
 • Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. [Şir’a]
 • Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, aşure günü, on müslümana selam veren, bütün müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. [Şir’a]
 • Bugün ibadet diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olunur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, aşure günü ismidle sür-melenen, göz ağrısı görmez buyuruldu. [Hakim]

cocuk-sevindirmek.jpg

 • Çoluk çocuğu sevindirmek! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. [Beyheki]
 • Gusletmeli. Hadis-i şerifte, ( Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. [Şir’a]
 • Dua okumalı.
 • O gün, eve ufak tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

Bu sevaplar itikatı düzgün olan, namaz kılan ve haramalardan kaçan mümin içindir. 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Şahmeran Duası

İstihare Namazı

Ayet-el Kürsi Duası

Sehiv Secdesi

Kunut Duaları

Tilavet Secdesi

Teheccüd Namazı

Kuşluk Namazı

Kerahat Vakitleri

İslam'ın 32 Farzı

İslam'ın 5 Şartı

Kandiller ve Anlamları

Cuma Günü Neden Mübarektir?

Mezhep Nedir? Kaça Ayrılır?

Sünnet Nedir?

Vacip Nedir?

Abdest Nasıl Alınır?

Şükür Namazı

Kaza Namazı

Seferi Namazı

Bayram Namazı

Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Sabah Namazı

Öğle Namazı

İkindi Namazı

Akşam Namazı

Yatsı Namazı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.