Trikotillomani Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Trikotillomani Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
28.12.201509:12

Trikotillomani nedir? Genellikle kızlarda görülen bir tür psikolojik rahatsızlık olan Trikotillomani hastalığı günümüzde nadir görülen bir hastalık çeşididir. Bu içeriğimizde trikotillomani hastalığı hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.01.2019 14:45

Trikotillomani Nedir?

Trikotillomani psikolojik bir rahatsızlıktır. Dürtü kontrol bozuklukları olarak bilinmektedir. Bu hastalık saç yolma hastalığı olarak adlandırılır. Kişilerde belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu hastalığı yaşayan kişiler saçını koparmaktadır. Kişinin saçını tekrarlayan bir tarzda koparması ile oluşan bir hastalıktır. Bu kişiler kendi saçlarını gözle görülür şekilde koparmaktadırlar. Saçlarını kopardıklarında kopardıkları bölge gözle görülür büyüklükte ve şekildedir.

Trikotillomani

Bu hastalık genellikle kız çocuklarında görülen bir hastalıktır. Trikotillomani, kız çocuklarında 4 ve 10 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Genellikle bazı psikolojik sorunlar ve travmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa yakalan kişiler yaptıkları eylemden haz duyarlar. Saçlarını yolmadan önce gerilim yaşarlar. Saçlarını bilerek yolarlar. Yolduktan sonra ise haz duyarlar. Mutluluk ve rahatlama hissi yaşarlar. Bu hastalıkta irade devre dışı kalmıştır. Daha sonra ise yoldukları bölgenin kafa derisinin parlaması ve seyrekleşen saçlarını gördükçe duyguları değişir. Üzüntü ve pişmanlık hissi yaşarlar.

Trikotillomani


Trikotillomani Nedenleri Nelerdir?

Trikotillomani nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli durumlardan dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu hastalık nedenleri kesin olarak bilinmediği için çeşitli kuramlar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle farklı faktörlerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Hastalığın en önemli ve en büyük nedeni olarak nörokimyasal anomaliler, beyin metabolizmasındaki değişimler üzerinde durulmaktadır.

trikotillomani-nedenleri-ve-tedavisi.jpeg

Genel neden olarak yaşam koşullarının zorlukları, baskıları, çözümlenememiş psikolojik çatışmalar, aile içi huzursuzluk ve anlaşmazlıklar gibi durumlar hastalığa yol açabiliyor. Hastalık genelde, stresli bir olayla başlamaktadır. Okul çatışmaları, okulda, evde, çalışma yerinde karşılaşılan kötü muameleler, aile içindeki çatışmalar, bazı hastalıklar, kişi için anlamlı insanların kayıpları gibi olaylar hastalığı tetiklemektedir. 

trikotillomani-nedenleri-ve-tedavisi-003.jpg


Trikotillomani Tedavisi Nasıl Olur?

Trikotillmani psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişiler psikiyatri bölümüne başvurmalıdır. Bu hastalıkla erken teşhis önem taşımaktadır. Bu yüzden kişiler hastalığının farkına vardığında doktora başvurmalıdır fakat bazı psikolojik rahatsızlıklarda genellikle kişiler hastalığını kabul etmemektedir. Bu durumda kişinin çevresinde bulunan kişilerin tutumu önem taşır. Trikotillomani hastası olduğu düşünülen kişi ikna edilerek doktor kontrolüne alınmalıdır. Doktor hastanın hastalık derecesi ve nedeni belirleyerek tedaviye başlamaktadır. Tedavi yöntemi olarak bazı ilaçlar ve psikoterapi uygulanmaktadır. Trikotillomani hastalığı çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır. İleri ki yaşlara görülmemesi için erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır. 

Trikotillomani Tedavisi

Önerilen İçerik;

 Kadınların Sevmediği 9 Erkek Davranışı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1083
38
6
8
16
1
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.