Çalma Hastalığı Kleptomani Belirtileri ve Tedavisi

Çalma Hastalığı Kleptomani Belirtileri ve Tedavisi
30.12.201508:58

Kleptomani kişinin hayatını olumsuz etkileyen psikolojik bir hastalıktır. Bu nedenle kişilerin tedavi olması gerekir. Bir diğer adının çalma hastalığı olan Kleptomani hakkında bu içeriğimizde bazı araştırmalar yaptık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 10:05

Bir tür psikolojik hastalık olan Kleptomani dünya da ek çok kişide görülen sağlık sorunudur. Çalma hastalığı olarak da bilinen Kleptomani, son zamanlarda Türkiye'de de sıkça rastlanan bir hastalık haline geldi. İlk başlarda çakmak çalma gibi küçük eşyalar ile başlayan bu hastalık ileride büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Buna karşın insanların akıllarındaki sorular şöyle. Kleptomani nedir? Kleptomani hastasına nasıl davranılmalı? Kleptomani hastasıyım ne yapmalıyım? Kleptomani belirtileri nelerdir? Kleptomani nedenleri nelerdir? Kleptomani tedavisi nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

çalma hastalığı


Kleptomani Nedir?

Kleptomani bir çalma hastalığıdır fakat kleptomani hırsızlık değildir. Bu hastalık psikolojik rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu hastalık dürtü kontrol bozukluğu olarak nitelendirilmektedir. Genel olarak bir nesneyi izinsiz alma olarak değerlendirilmektedir. Maddi ihtiyacı olmadan ya da nesneyi satma gibi bir düşüncesi olmadan izinsiz alma durumu olarak yapılan eylemdir. Hırsızlıkta ise bu durum daha farklıdır. Kişiler ihtiyacı olduğu için ve satma düşüncesi ile nesneyi çalmaktadır. Yani kleptomani ile hırsızlık aynı durum değildir. Kleptomani Türkiye'de sık rastlanan bir hastalık değildir. Genellikle Amerika'da sıkça rastlanmaktadır. Kleptomani kişinin kendisini durduramayarak bir nesneyi alması ile yaşanan durumdur. Çoğu zamanlarda bilinçli olarak bu eylemi yapmış olsa da kendini durduramamaktadır.

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi.jpg


Kleptomani Belirtileri Nelerdir?

Kleptomani hastalığı belirtileri aynı şekilde seyretmektedir. Genellikle kişilerde çalma isteği oluşmaktadır. Bu kişiler için çaldıkları nesnenin parasal durumu önemli değildir. Çalma isteği sürekli olmaktadır. Her koşulda bir çalma girişimi kafalarında vardır. Her zaman içlerindeki çalma isteği çalma girişimine itmektedir. Çalma durumu bir kerelik değildir. Kleptomani hastaları bu durumu sıkça yapmaktadırlar. Kişiler sürekli bir nesne çalmaktadırlar. Genellikle aynı tip nesneleri çalmaktadırlar. Çaldıkları nesnenin işe yarayıp yaramaması önemli değildir. Çalma durumu bilinçli olarak yapılır. Bu durumdan mutluluk ve haz duyarlar. Daha sonrasında ise çalmadıklarını iddia ederler. Hatta parasını ödediklerini dahi söylemektedirler. 

 • Sürekli çalma isteği
 • Çalma girişimi
 • Tekrarlanan çalma eylemleri
 • Sürekli aynı tıp nesneleri çalma
 • Bilinçli çalma
 • İnkar etme
 • Bir nesne çalınca mutluluk duyma

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi-007.jpg


Kleptomani Nedenleri Nelerdir?

Kleptomani dürtü kontrol bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu durum farklı diğer dürtü kontrol sistemi bozuklukları bir arada yaşanmaktadır. Kleptomani hastalığında en büyük faktör stres görülmektedir. Kleptomani hastalığı genellikle üst sosyo-ekonomik düzeyde insanlarda görülmektedir. Bu hastalık stres dışından farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Genellikle kişinin kendini bulunduğu gruba ve düzeye ait hissetmemesi nedeni görülür.

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi-003.jpg

Bu durum kişinin alt düzeyden üst düzeye yükselmesi ve kendi yükseldiği düzeye ait hissetmemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kişiler iki grup arasında kalması ve çelişki yaşaması durumu görülür ve bu durum kleptomaniye neden olmaktadır. Bunların yanı sıra çocukluk döneminde ailelerinden yeteri kadar sevgi görmeyen kişilerde bu durum görülmektedir. Aile içi yaşanan durumlar bu hastalığa neden olan faktörlerdir. Bunların yanı sıra çevresi tarafından çok fazla ilgi görmemiş ve kabul edilmemiş gibi durumlarda bu hastalığa sebep olmaktadır. Hayatında sürekli başarısızlıklar yaşama durumları da kleptomani hastalığına sebebiyet vermektedir.

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi-004.jpg


Kleptomani ile Beraber Yaşanan Durumlar

 • Depresyon
 • Takıntılar
 • Alkol ve Uyuşturucu Kötüye Kullanımı
 • Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Kişilik Bozuklukları
 • Dissosiyatif Bozukluklar
 • Yeme Bozuklukları
 • Kompulsif Alışveriş

kleptomani hastalığı

Kleptomani Hangi Hastalıkların Sonucunda Görülür?

 • Epilepsi
 • Beyin Atrofisi
 • Demans
 • Bazı tümörler
 • Bazı ilaçlar

çalma hastalığı


Kleptomani Tedavisi

Kleptomani sık görülen bir hastalık değildir. Bu hastalığın tedavisi mümkündür. Kleptomani tedavisinde önemli olan hastalığın nedeni ve derecesidir. Kleptomani hastalığının altında yatan psikolojik nedenler araştırılmalıdır.

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi-005.jpg

Bu nedenle ilk olarak hastalık nedeni belirlenmeli ve derecesi öğrenilmelidir. Daha sonra ise tedaviye başlanmalıdır. Kleptomani tedavisinde psikolojik tedavi uygulanmaktadır. Bunlar dinamik psikoterapi ve bilinçsel davranışçı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu tedavi yöntemlerinden önce kişide oluşan kleptomani hastalığının nedenleri ortadan kaldırmak gereklidir. Bu durumdan sonra ise dinamik psikoterapi tedavi ve bilinçsel davranışçı psikoterapi tedavi yöntemi uygulanabilir. Son olarak ise hipnoz yöntemi uygulanmalıdır.

kleptomani-belirtileri-ve-tedavisi-006.jpg

Önerilen İçerik;

 İnsanların Geç Kalınca Verdiği 8 İlginç Mazeret!

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
5
3
3
4
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.