Aleksitimi Nedir? Aleksitimi Hakkında Bilgi

Aleksitimi Nedir? Aleksitimi Hakkında Bilgi
17.06.201514:48

Aleksitimi rahatsızlığının tıp dilinde karşılığı ''Duygusal Sağırlık'' tır. Aleksitimi nedir, psikolojik karşılığı nedir ve hangi tür insanlarda görülmektedir, bu içeriğimizde bütün bunları cevaplıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 14:24

Aleksitimi Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Aleksitimi, kişinin hem kendinin hem de başkalarının duygularını anlama yetisinden yoksun olması demektir. Örneğin, eşinizin sizi anlamadığını, hislerinize inanmadığını düşünüyorsanız, hem de onun size önem verdiğini de bildiğiniz halde böyle düşüncelere kapılıyorsanız Aleksitimi kavramını tanımanızda yarar var.

aleksitimi-.Jpeg

Uzmanlar, aynı evde çiftlerin, insanların konuşmak yerine birbirlerine mesaj attıklarını dile getirip, bu duruma çözüm getirilmezse olayın boyutu daha da büyüyüp Aleksitimik bir nesille karşı karşıya kalacağımızı belirtiyorlar. Aleksitimik özelliklerin artmasının sebebini ise, insanlar arası iletişimin azalmasının olduğunu vurguladılar.


Aleksitimik Davranış Belirtileri Nelerdir?

Duygudan yoksun, karşısındaki insana duvara konuşuyomuş hissi veren insanlardır. Aleksitimiklerin düşünceleri, içeriden değil, daha çok dışarıdan gelen uyaranlarla harekete geçiyor. İnsalık ilişkileri zayıftır. Siz dürterseniz harekete geçip tepki verirler. Sonra hemen eski hallerine geri dönerler. Ayrıca duygularını fark edemeyen, tanımlayamayan ve söze dökmekte zorlanan kişilerdir. Çocuklukta sevgi, ilgiden yoksun kişilerin ve doğru ifade edilemediği ailelerde yetişmiş olan kişilerde daha çok görülür.

aleksitimik-davranis-belirtileri.jpg

Aleksitimi erkeklerde, kadınlardan daha fazla görülüyor. Hem çocuk hem de yetişkinlerde hafif, orta ve şiddetli derecelerde görülebilen bu sorun günümüzde başarıyla teşhis ve tedavi edilebiliyor. Aslında psikiyatri dünyasının aleksitimi sözcüğünü ilk kez telaffuz etmesi oldukça eskiye, 1973 yılına dayanıyor. O dönemde bunu bir "duyguların farkında olamama" durumu olarak açıklayan psikoterapist Peter Sifneos, daha fazla bilgi edinmek için konu üzerinde önemli araştırmalar yapmış. Günümüzde, semptomlarından teşhisine artık çok daha iyi tanındığı düşünülen sorunun toplum genelinde erkek bireylerin yüzde 8'ini, kadın bireylerinse yüzde 2'sini etkilediği tahmin ediliyor.

aleksitimiklerin-dusunceleri.jpg

Yapılan çalışmalar ayrıca sorunun iki farklı yüzü olduğunu da ortaya koyuyor; ilki kavramsal boyut olarak tanımlanıyor. Kavramsal boyutta, çocuk ya da yetişkinler duygularını ayırt etmeye ve dile getirmeye çabalasa da bunu başaramıyor. Etkisel boyut olarak tanımlanan ikinci boyuttaysa, bu sorundan muzdarip olan kişiler duygularını kendi içlerinde tanımlayabiliyor ancak bunları gösterme de ve tepki vermede sorun yaşıyorlar. Bu kişiler aynı şekilde ilişki içinde oldukları kişilerin hislerinin anlamakta ve empati kurmakta da güçlük çekiyor ve bu nedenle duygusal yanıt vermekte yetersiz kalıyorlar. Bu özellikleri nedeniyle sağlıklı ilişkiler kuramıyor ve kolay arkadaş edinemiyorlar.

aleksitimi-neden-ortaya-cikar.jpg


Aleksitimi Neden Ortaya Çıkar?

Aleksitimi'nin neden ortaya çıktığını anlamak için öncelikle beynin işleyişine bakmak gerekiyor. İnsan duygularını iç içe duran kutular gibi düşünebiliriz. Bu durumda en içteki, en küçük kutu bedensel tepkilerimizi simgeliyor. Örneğin derste sözlü sınava kalkıp, heyecanlandığımızda ellerimizin terlemesi, sesimizin titremesi bedensel tepki sınıfına giriyor. Beynimiz bu bedensel tepkileri kodluyor ve dıştaki kutulara da duyguları yerleştiriyor. Ve biz bir dahaki sefere ellerimiz terlediğinde, sesimiz titrediğinde ve kalbimiz hızlı attığında heyecanlandığımızı anlıyoruz. Oysa aleksitimi hastaları bedenlerinin verdiği fizyolojik tepkileri asla duygularla ilişkilendiremiyor onları sadece birer tepki hatta birer sağlık sorunu gibi algılıyorlar. İlerleyen dönemlerde gerçekten de çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Yani bir öğrenci sözlü sınava kalktığında başta terleme, kalp atışlarında hızlanma gibi şeyler yaşasa da sınavın sonlarına doğru bunların hiçbiri kalmıyor. Fakat aleksitmik kişilerde bu tepkiler artarak devam ediyor.

aleksitimi tedavisi.jpg


Aleksitimi Tedavisi Mümkün Müdür?

Bilişsel davranışçı terapiler yani psikoterapi, kişilerin bu duygu veya ifade yetersizliğini kavrayabilmelerine, bunun kaynağını anlayabilmelerine, ortaya çıkan fiziksel belirtilerle de daha kolay baş etmelerine yardımcı olabiliyor. Peki ya siz, kendinize bu sorunla baş etmek için bir şeyler yapabilir misiniz? Uzmanlar, duygusal farkındalığa varmanın, sadece aleksitimi muzdarip olanlar değil aslında her bir birey için son derece önemli bir yolculuk olduğunu belirtiyorlar.

aleksitimi tedavisi-mumkun-mudur.jpg

Önerilen İçerik;

 Kişilik Bozukluğu Nedir? Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.