• DOLAR5,32320.13
 • EURO6,06820.81
 • ALTIN209,6850.52
 • BIST93.6160.34

Tortikolis Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tortikolis Hastalığı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde boyun eğrisi veya dönük boyun olarak da bilinen tortikolis hastalığı, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte uzmanlara göre tortikolis hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 11.05.2017 14:43

Tortikolis her 100 çocuktan birinde görülen boynun eğik veya dönük olması durumudur. Doğum sırasında ya da sonradan kazanılmış olabilir. Boyunun bir tarafındaki kasın diğer taraftan kısa olmasından dolayı kaynaklanır. Sağ boyun kısmında sıkça rastlanır. En sık görülen tipi konjenital muskular tortikolis formudur. Genellikle makat gelişi olan çocuklarda görülür.

Tortikolis Hastası Bebek

Tortikolisin nedeni tam olarak bilinmese de bu rahatsızlığın yaşanmasında ailesel faktörler ve yatkınlıklar çok önemlidir. Bunun yanında kalça çıkığı, doğuştan çarpık ayak ve boyun omurlarının çıkığı gibi birçok rahatsızlıkla birlikte görülebilir.

Tortikolis Teşhisi
Tortikolis doğum sonrasındaki 2 - 4. haftalarda ortaya çıkmaya başlar. Bebek başını bir tarafa doğru eğik tutar. Boyunda el ile hissedilen bir şişlik bulunur ve bebek diğer yöndeki boyun hareketlerini yapmakta zorlanır. Şiddetli görülen vakalarda bebeğin yüz asimetrisinde de kayma olabilir.

Tortikolis Tedavisi
Tortikolis Tedavisi

Tedavisi aktif ve pasif egzersizlerle mümkündür. Bazen hastalık tedavi olmadan da geçebilir ya da tedavi olunmazsa yüz asimetrisini de bozabilir. Tedavi olmamak bir risktir. Bu yüzden uzmanlar mutlaka tedaviyi önerir.

Tedavinin ilk 15 günü önemlidir. Bebeğin aileye yaklaşımı ve tutumu, motivasyonu ve eğitimi tedavinin süresini kısaltır. Bebeklerde ortalama olarak 6-9 ay arasında bir tedavi süreci vardır. Geç teşhis edilen vakalarda ise 1.5-2 yaşına kadar uzayabilir.

Tedavi Egzersizleri
Tortikolis Tedavi Egzersizi 1
İlk egzersizde görseldeki gibi bebek oturmuş ya da sırtüstü yatar pozisyonda iken bir el bebeğin etkilenmemiş tarafındaki omzuna konur. Diğer el nazik bir şekilde bebeğin çenesini etkilenen bölgeye doğru çevirir ve bebeğin çenesinin omuz başına değmesi sağlanır. Örneğin; bebeğin sorun bebeğin sağ boyun bölgesindeyse, bir el sol omzu sabitler ve diğer el çeneyi sağ omuz başına değdirmeye çalışır.

Tortikolis Tedavi Egzersizi 2
Diğer bir egzersizde ise yine görseldeki gibi bebeğin başı etkilenmeyen tarafa doğru eğdirilmeli ve o bölgedeki kulağı omuz başına temas etmesi sağlanmalıdır. Örneğin: Sağ tortikolis var ise sol kulak, sol omuz başına değdirilmelidir.

Aynı zamanda bebeğin genel duruşu da etkilenmiş bölgeye bakar şekilde olmalıdır. Bebek odasında yatarken oyuncakları ve dikkat çekici eşyalar bu bölgeye doğru konulmalı ve bebeğin bakması sağlanmalıdır.

Bu süreler içerisinde bebek sık sık doktor kontrolüne götürülmeli hastalığın tedavisi değerlendirilmelidir. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.