Tortikolis Nedir? Hakkında Bilgi

Tortikolis Nedir? Hakkında Bilgi
06.07.201518:19

Bebeklerde boyun eğrisi veya dönük boyun olarak da bilinen tortikolis hastalığı, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte uzmanlara göre tortikolis hakkında bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 09:47

 Tortikolis Nedir?

Tortikolis her 100 çocuktan birinde görülen boynun eğik veya dönük olması durumudur. Doğum sırasında ya da sonradan kazanılmış olabilir. Boyunun bir tarafındaki kasın diğer taraftan kısa olmasından dolayı kaynaklanır. Sağ boyun kısmında sıkça rastlanır. En sık görülen tipi konjenital muskular tortikolis formudur. Genellikle makat gelişi olan çocuklarda görülür. Tortikolisin nedeni tam olarak bilinmese de bu rahatsızlığın yaşanmasında ailesel faktörler ve yatkınlıklar çok önemlidir. Bunun yanında kalça çıkığı, doğuştan çarpık ayak ve boyun omurlarının çıkığı gibi birçok rahatsızlıkla birlikte görülebilir. Yaşanan bu durumun ardından akıllara gelen sorular ise şöyle, tortikolis belirtileri nelerdir? tortikolis egzersizleri nelerdir? tortikolis nedenleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Tortikolis Hastası Bebek


Tortikolisin Nedenleri Nelerdir?

1. Konjenital(doğumsal) nedenler sıralansa da bizim ülkemizde doğum sırasında yapılan hatalar, küvözde bebeği yanlış pozisyonlayan hemşireler, doğduktan sonra genel kontrol eksikliği, bu alanda fizyoterapist sıkıntısı ve hastanelerin alım yapmaması vs. sebepler daha fazladır.

2. MR, US sonrası skm ve çevre yapılarda kitle(kist, iyi/kötü huylu) bilinen önemli sebeplerindendir. 1/3’ünde görülmekte ve işi zorlaştırmaktadır.

3. Serebral Palsili doğum sonrası istemsiz kasılma sonucu da olacaktır. Bazı durumlar için gözler de kasılarak, o tarafa doğru döner buna çene de eşlik edebilir. Bu vakalar da tortikolis olmayabilir. Ayrım iyi yapılmalıdır.

4. Muskuler(Kas) hastalıkları, nöbetli/ataklı hastalıkların varlığı da tetikleyecektir.

tripkolis-nedenleri.jpeg


Tortikolis Nasıl Anlaşılır?

Tortikolis doğum sonrasındaki 2 - 4. haftalarda ortaya çıkmaya başlar. Bebek başını bir tarafa doğru eğik tutar. Boyunda el ile hissedilen bir şişlik bulunur ve bebek diğer yöndeki boyun hareketlerini yapmakta zorlanır. Şiddetli görülen vakalarda bebeğin yüz asimetrisinde de kayma olabilir.

tortikolis-nasil-anlasilir-001.jpg


Tortikolis Tedavisi Nedir?

Tedavisi aktif ve pasif egzersizlerle mümkündür. Bazen hastalık tedavi olmadan da geçebilir ya da tedavi olunmazsa yüz asimetrisini de bozabilir. Tedavi olmamak bir risktir. Bu yüzden uzmanlar mutlaka tedaviyi önerir.

Tedavinin ilk 15 günü önemlidir. Bebeğin aileye yaklaşımı ve tutumu, motivasyonu ve eğitimi tedavinin süresini kısaltır. Bebeklerde ortalama olarak 6-9 ay arasında bir tedavi süreci vardır. Geç teşhis edilen vakalarda ise 1.5-2 yaşına kadar uzayabilir.

Tortikolis Tedavisi


Tedavi Egzersizleri Nelerdir?

1. İlk egzersizde görseldeki gibi bebek oturmuş ya da sırtüstü yatar pozisyonda iken bir el bebeğin etkilenmemiş tarafındaki omzuna konur. Diğer el nazik bir şekilde bebeğin çenesini etkilenen bölgeye doğru çevirir ve bebeğin çenesinin omuz başına değmesi sağlanır. Örneğin; bebeğin sorun bebeğin sağ boyun bölgesindeyse, bir el sol omzu sabitler ve diğer el çeneyi sağ omuz başına değdirmeye çalışır.

Tortikolis Tedavi Egzersizi 1


2. Diğer bir egzersizde ise yine görseldeki gibi bebeğin başı etkilenmeyen tarafa doğru eğdirilmeli ve o bölgedeki kulağı omuz başına temas etmesi sağlanmalıdır. Örneğin: Sağ tortikolis var ise sol kulak, sol omuz başına değdirilmelidir. Aynı zamanda bebeğin genel duruşu da etkilenmiş bölgeye bakar şekilde olmalıdır. Bebek odasında yatarken oyuncakları ve dikkat çekici eşyalar bu bölgeye doğru konulmalı ve bebeğin bakması sağlanmalıdır. Bu süreler içerisinde bebek sık sık doktor kontrolüne götürülmeli hastalığın tedavisi değerlendirilmelidir. 

Tortikolis Tedavi Egzersizi 2 

Önerilen İçerik: Gut Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
4
1
0
104
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.