Perthes Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Perthes Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
01.04.201617:44

Çocuk ortopedisinin en önemli hastalıklarından biri olan perthes hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 04.01.2019 17:15

Perthes Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk ortopedisinde sık karşılaşılan önemli hastalıklardan biri olan perthes hastalığı, femur başı olarak adlandırılan uyluğun en üst kısmındaki top şeklindeki kemik bölgesinin kan akımının bozulması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Femur başı kemiğinde nekroz olarak adlandırılan kemik ölümü gerçekleşir. Daha sonrasında buna bağlı olarak nekrotik kemiğin uzaklaştırılıp yeni kemik oluşumu ile seyreden bir süreç başlar.

perthes-hastaligi-.jpg

Perthes hastalığı, femur başı epifizinin kanla beslenmesinin bozulması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Beslenmesini yitiren kemiğin o bölgesi canlılığını yitirir ve durum avasküler nekroz olarak tanımlanır. Ölü olan bu bölüm bir yandan vücut tarafından yenilenirken diğer yandan femur başı doğal olarak zayıflar. Bu durumda yeni oluşan ve dayanıksız kemik dokusu günlük aktiviteler sırasındaki yüklenmelere karşı dayanamayarak kırılır.  

perthes-hastaligi-filmi.jpg

1910 yılında Legg, Calve ve Perthes adındaki üç bilim adamı birbirinden bağımsız olarak bu hastalığı tanımlamıştır. Hastalık kısaca “Perthes hastalığı” olarak anılsada asıl adı “Legg-Calve-Perthes hastalığı" şeklindedir. Perthes hastalığı genellikle 2-10 yaş aralığındaki çocuklarda görülmektedir. Kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarında 4 kat daha fazla görülür. Perthes hastası çocuklar genellikle çok hareketli ve hiperaktif yapıya sahip çocuklardır. Genellikle aksama ve topallama gibi şikayetlerle kendini gösteren perthes hastalığı, çocuk ortopedisinin en önemli hastalıklarından biridir. Kalça eklemini doğrudan etkileyen perthes hastalığı, topallama ve aksamanın yanı sıra ağrıya neden olur. Her hastalıkta olduğu gibi perthes hastalığında da erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

perthes-hastaligi-hakkinda.jpg


Perthes Hastalığı Neden Olur?

Perthes hastalığının nedenlerine dair pek çok teori bulunmakla birlikte henüz kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte travma, pıhtılaşma bozuklukları, beslenme yetersizlikleri ve genetik faktörlerin perthes hastalığının oluşumunda etkili olabileceği ifade edilmektedir. Perthes hastalığına neden olduğu düşünülen faktörleri kısaca sıralayalım;

 • Büyüme geriliği
 • Genetik etkenler
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • Beslenme yetersizliği
 • Travma
 • Arteriyel anatomi
 • Yoğun sigara dumanına maruz kalma
 • Hipofibrinolisis (Plasminojen Aktivatorü)
 • Trombofili

perthes-hastaligi-neden-olur.jpeg


Perthes Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Perthes hastaları genellikle topallama, aksama, kalça ve diz ağrısı problemi ile doktora başvurmaktadır. Belirtilerde kimi zaman şiddetlenmeler görülürken kimi zaman hafifleme söz konusu olur. Perthes hastalığı bulguları ile doktora başvuran çocuklara yapılan muayenelerde eklem hareketlerinin kısıtlı olduğu ve eklem hareketleri sırasında ağrı meydana geldiği gözlemlenir. Hastalığın ileri safhalarında ise bacak çapında incelme ve bacak boyunda kısalma meydana gelir.

cocuklarda-bacak-boyu-kisalmasi-001.jpg

Perthes hastalığının temel belirtileri ağrı, topallama ve hareket kısıtlılığıdır. Perthes hastası çocuklar ağrı olan kalça tarafına göre daha sağlam ve uzun süre basarlar. Buna bağlı olarak çocuğunuz tek bacağı üzerine ağırlık vererek yürüyorsa bir an önce çocuk ortopedisine başvurmalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi perthes hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Perthes hastalığının tedavi edilmemesi durumunda kalça ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Hastalığın ilerlemesi ve osteoartrit oluşması durumunda erken yaşta yapay kalça eklemi takmak için cerrahi müdahale uygulanır.

perthes-hastaligi-belirtileri.jpg


Perthes Hastalığının Tanı ve Tedavisi

Perthes hastalarının büyük çoğunluğu topallama, aksama, kalça ve diz ağrısı gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadırlar. Bu tip şikayetlerle karşılaşılması durumunda öncelikle çocuk ortopedisine başvurulmalıdır. Perthes hastalığının tanısında anemez, fizik muayene ve radyografi yeterli olmaktadır. Ancak tanının kesinleştirilmesi adına MR ve tomografiye ihtiyaç duyulabilir. Perthes hastalığının tedavisindeki başlıca amaç eklem hareket açıklığını korumaktır. Uygulanan tedavi ile femur başını asetabulum (hokka çukuru) denilen kalça eklemi yuva kısmının içinde tutulması sağlanır. Bu sayade eklemin küresel yapıda gelişimi hedeflenir. Eklem hareket açıklığı korunur ki femur başı küresel yapıda gelişebilsin.

kalca-yapisi-001.jpg

Yaklaşık olarak 2 - 2,5 yıl süren perthes hastalığı, hastalık ve tedavi sürecinde hastanın aşırı sportif aktivitelerde bulunması, yüksekten atlaması ve temas sporuna katılması kısıtlanmalıdır. Bu tip kısıtlamaların yanı sıra hastanın günlük aktivitelerinde herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Aktiviteler karşısında alınan önlemlerin yanı sıra ağrılı dönemlerde antiemflamatuvar ilaç kullanımı ve istirahat önerilir. Çocuk ortopedisi tarafından hastanın durumu ve hastalığın derecesine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri sunulur. Femur başı topunu yuvada tutmak için bacaklar açık pozisyonda alçı uygulaması, birtakım ortez kullanımı ve cerrahi uygulamalar tedavi sürecine dahil edilebilir. Ancak hastalığın seyrinin uzun olmasına bağlı olarak alçı ve ortez tedavisi çocukların uyumunu zorlaştırabilir. Buna bağlı olarak genellikle cerrahi müdahale tercih edilir. Uygulanan cerrahi müdahalede femur başının küresel yapıdaki gelişimini sağlamak için asetabulum yuvasının içine yerleşmesi sağlanır. 

Önerilen İçerik;

 Kemik Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
23
0
1
25
0
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.