Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Tedavisi
23.06.201504:47

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni neden olur? Topuk dikeninin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu içeriğimizde topuk dikeninden muzdarip insanlar için bilinmesi ve uygulanması gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 04.08.2019 22:48

Topuk Dikeninden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Topuk dikeni, topuğun alt tarafında kalsiyum yoğunlaşmasıyla meydana gelen sert yapıda bir çıkıklıktır. Adını bir dikeni andırması sebebiyle alan hastalık röntgenle görüntülenebilecek kadar belirginse teşhis konulabilir. Ancak bazı dikenler çok küçük olabildiği için teşhis zordur. Aslında bu şikayetle doktora başvuranlar yaklaşık yüzde 5 oranındadır. Çünkü genel itibarıyla topuk dikeni sorunu yaşayanlar bu ağrıyı hissetmeyebiliyor.

topuk-dikeni-belirtileri.jpg


Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni hastalığı çoğu zaman belli bir belirti göstermez. Yalnız şikayet edilen bölgede enfeksiyon görülüyorsa ve sporsal faaliyetler esnasında sızı, uyandığınızda ağrı hissediyorsanız topuk dikeniniz var demektir. Topuk dikeni sızısı diğer ağrı şikayetlerine göre biraz farklıdır. Şöyle ki; gereğinden fazla istirahat etseniz de ağrı devam eder. Hatta ağrıyan ayağınızla yürümeye çalıştığınızda ağrı daha da artış gösterir. Topuk dikeni, ayak tabanlarındaki bir zarın topuğa yapıştığı alanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kişinin yürümesi gerektiğinden, sürekli tekrarlanan efor, topuk bölgesinde ağrılara neden olur. İlk ve en önemli semptom, topuk ağrısıdır. Hastalar, ilk birkaç saat içinde yataktan çıktıktan sonraki ilk birkaç adımda şiddetli ağrı hissederler.

topuk-dikeni.Jpeg

Sanki ağrıya bastığında topuğun altında bir çivi gibidir. Günlük hayatta yürürken, ağrı yavaş yavaş azalır. Topuk dikeninin anor belirtisi, uzun yürüyüşlerin sonunda büyüyen bir ağrının ortaya çıkmasıdır ve istirahat halindeyken bile devam eder. Evde kullanılan yumuşak tabanlı terlikler topuk dikeni tanısında çok önemlidir. Tanı hastanın hikayesine ve hastanın klinik durumuna dayanır. Topuk dikeni teşhisi durumunda, hastaya ilk olarak ağrı yaratan aktivitelerden kaçınılması önerilir. 

topuk-dikeni-neden-olusur.jpg


Topuk Dikeni Neden Oluşur?

Kişi kısa zamanda fazla kilo alıyorsa topuk dikeni rahatsızlığına davetiye çıkarmış oluyor. Ayrıca yanlış ayakkabıların tercih edilmesi ve farklı antrenman çeşitlerinin uygulanması topuk batmasına neden olabiliyor. Uzmanlar, topuk batması şikayetinin çoğunlukla genç bireylerde gözlendiğini ifade ediyor. Ayakkabı seçiminde ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi topuk dikeni riskini daha da azaltır. Uzmanlar, yürüyüş ve duruş bozukluklarının topuk dikeni tehlikesini yükselttiğini savunuyor. Bilhassa ağır sporların ve ayağı yoran iş rejiminin topuk dikenine sebep olabileceğini kaydeden uzmanlar, özellikle diyabet hastalarının ve ayağı düztaban olanların topuk batması riskini daha çok taşıdığını belirtiyor.

proloterapi-yontemi.jpg


Topuk Dikeni Tedavisi

Uzmanlar bu hastalığın vaktinde tedavi edilmemesi durumunda çeşitli eklemlerde kireçlenmeler meydana gelebileceğini söylüyor. Topuk dikeni hastaları tedavi olmadıkları takdirde ayak kaslarında kuvvet eksikliği hissedebilirler. Bunun nedeni ise ayakların yürüme işlevini tam olarak yerine getirmemesidir. Ayrıca topuk dikeni rahatsızlığı yaşayanların yürüyüş şeklinde de ciddi bir değişiklik meydana gelir. Bu sebeple hastalığın tedavisi kısa süre içerisinde yapılmalıdır. Topuk batması için en çok uygulanan ve fayda sağlayan yöntemlerin başında ‘proloterapi yöntemi’ geliyor. Sıkıntılı bölgeye uygulanan ve özel bir yapıya sahip olan proliferant solisyon ağrının temelini bularak bedenin tamir görevi yapan hücrelerini faalleştirerek topuk dikeni rahatsızlığı ile karşı karşıya olan bölgeyi iyileştiriyor. Aşağı yukarı 3-5 seansta topuk batması tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

topuk-dikeni-tedavisi.jpg


Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Masaj uygulaması, ayak parmaklarını çekerek topukta 5 dakika soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremlerle yapılmalıdır. Bu uygulama günde 4-5 kez tekrarlanmalıdır. Masaj uygulaması ile yumuşak tabanlı ayakkabıların kullanılması sonucunda çoğu hasta ek tedavi gerektirmeden şikâyetlerinden kurtulmaktadır. Ancak şu durumda unutulmamalıdır; topuk iyileşmesi, bir gün içinde olmayacağı için yavaş yavaş başlayan bir hastalıktır. En sık uygulanan tedavi yöntemleri, topuk altında enjeksiyonlardır.

topuk-dikenine-ne-iyi-gelir.jpg

Enjeksiyondan önce hasta, işlem sırasında ağrıyı önlemek için topuk veya ayak bileği ilaç enjekte edilir. Burada hastanın kendi kanından hazırlanan bir kortizon iğnesi veya PRP enjeksiyonu kullanılır. PRP, hastanın kendi kanının hazırlanmasını ve iyileşmesini sağlayan bir yöntemdir. Enjeksiyonların amacı iyileşmeyi hızlandırmak ve iyileşen dokunun topuğunda ağrıyı azaltmaktır. Bu uygulamadan sonra ağrı büyük ölçüde geçer. İlk uygulamadan sonra, devam eden ağrılı hastalarda iğne 10-15 gün sonra tekrar enjekte edilebilir. Çoğu hasta ameliyat gerektirmeden iyileşir.

kortizon-ignesi.jpg


Topuk Dikeni İçin Neler Yapılabilir?

Topuk dikeninin tanısında öncelikli olarak ortopedik muayene çok önemlidir. Tanı hasta öyküsüne ve hastanın klinik durumuna göre konulmaktadır. Muayene sırasında topuğunun altına bastırıldığında ağrı hissediliyorsa, röntgen istenmektedir. Topuk dikeni teşhisi konulması durumunda hastaya ilk olarak ağrıyı yaratan aktivitelerden uzak durması önerilir. Topuk dikeni olan hastalar; evde yalınayak yürümemeli, yumuşak tabanlı bir terlik kullanmalı ve sert tabanlı ayakkabılar yerine mümkünse spor ayakkabıları tercih etmelilerdir.

topuk-dikeni-icin neler-yapilabilir.Jpeg

Bu önlemlerin dışında, silikon topuk desteklerinin kullanılması da tavsiye edilebilir. Masaj ve soğuk uygulamasından fayda görmeyen hastaların tedavisinde başka birçok seçenek bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en sık uygulanılanı, topuğun altından enjeksiyon yapılmasıdır. Enjeksiyondan önce hastanın işlem sırasında ağrı duymaması için topuktan ya da ayak bileğinden uyuşturucu iğne yapılır. 

Önerilen İçerik;

 Plantar Fasiit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
2
3
113
4
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.