Nasır Nedir? Nasır Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nasır Nedir? Nasır Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
03.08.201510:37

Genellikle ayak ve ellerde meydana gelen nasır problemi verdiği rahatsızlık ve neden olduğu kötü görünüm ile bilinmektedir. Nasır oluşumu ve tedavi süreci hakkındaki detayları bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 25.12.2019 09:52

Nasır Nedir? Nasır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle ayak ve ellerde oluşan nasır, kimi zaman ağrılara neden olurken aynı zamanda kötü bir görünüm oluşturuyor. Nasırlar boy ve çeşit bakımında farklılıklar gösterebilirler. Günlük hayatta uzun süre ayakta kalmak, yanlış ayakkabı ve uzun süre kalem tutmak gibi unsurlar nasır oluşumuna neden olmaktadır. Kısacası vücudumuza binen yük, basınç ve sürtünme sonucunda nasır oluşumu görülmektedir. Nasır, vücudumuzu koruma amaçlı oluşan bir tepkimedir. Cilte uygulanan basınç ve sürtünme gibi nedenlerle cildin tahriş olmasını engellemek ve cildi korumak amacıyla vücudumuzun bir nevi koruma mekanizmasıdır. Bölgede tahriş ve yara oluşumunu engellemek adına deri kalınlaşır ve nasır oluşur. Gün içerisinde en çok ağırlık ve basınç uygulanan bölge ayaklar olduğundan dolayı nasır problemi en çok ayaklarda görülmektedir. Ancak uzun süre ve sıkı bir şekilde tutulan kalemde nasıra neden olabilir. Aynı zamanda ayakta oluşan nasırların başlıca nedenleri arasında çıplak ayakla ayakkabı giymek, yanlış ayakkabı seçimi ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek gelir.

nasir-nedir.jpeg


Nasır Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Nasır oluşumunun başlıca nedeni cilt üzerine uygulanan basınç, ağırlık ve sürtünmedir. Cildin tahriş olmasını ve yara oluşumuna karşı vücudumuzun bir tepkimesidir. Deri kalınlaşarak kendini korumaya alır.

nasir-olusumu-nedenleri-nelerdir.jpg


Ellerde Oluşan Nasır

Çeşitli el aletleri, dar ve rahatsız ayakkabı şeçimi, çıplak ayak ayakkabı giymek, uzun süre yürümek ve ayak parmaklarındaki şekil bozuklukları nasır oluşumuna neden olan başlıca faktörler arasındadır. Aynı zamanda ayağın fazla kemikli olması nasır oluşumunu tetikleyen bir faktördür. Ellerde meydana gelen nasırların başlıca nedeni sık kullanılan el aletleridir. Kullanılan kazma, kürek gibi el aletleri ellerde nasır oluşumuna neden olmaktadır. Uzun süre kullanılan bu aletler ellerde sürtünme yaparken aynı zamanda baskı uygulamaktadır. Bu nedenle bu kişilerin nasır oluşumunu engellemek adına eldiven kullanmaları önerilmektedir. Büyük ve kaba el aletlerinin yanı sıra kalem ve gitar gibi aletler nasır oluşumuna neden olmaktadır. Gitar çalarken parmak uçlarının sürekli sürtünmesi ve baskı uygulanması nasır oluşumuna neden olmaktadır.

ellerde-olusan-nasir.jpg


Ayaklarda Oluşan Nasır

Ayaklarda oluşan nasırların başlıca nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Dar ayakkabıların cilde uyguladığı sürtünme ve basıncın yanı sıra tercih edilen bol ve büyük ayakkabılarda aynı etkiye neden olacaktır. Tercih edilen bol veya dar ayakkabılar ayağınıza rahatsızlık vereceği gibi sürtünme ve basınca neden olarak nasır oluşumuna neden olacaktır. Kullanılan dar ayakkabıların yanı sıra uzun süre yüksek topuklu ayakkabıların kullanımı ayaklarda yoğun bir basınca neden olarak nasır oluşumuna neden olacaktır. Aynı zamanda ayakkabının cilde direk temas etmesi ve sürtünmesi nasır oluşumunu hızlandıracaktır. Ayak parmaklarının üst kısmında nasır oluşumuna sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu nedenle çıplak ayakla ayakkabı giymek önerilmemektedir.

Uzun süre koşmak ve yürümek nasır oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Nasır oluşumunu engellemek için doğru ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Koşu yaparken veya yürüyüş sırasında ayağınızı rahatsız etmeyecek ayakkabılar seçilmelidir. Yürüyüş ve koşu için ayrıca satılan ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra pamuklu çorap tercihi ve koşarken doğru adım atmak nasır oluşumunu engelleyen önemli unsurlardır. Ayaklarınızda şekil bozuklukları nasır oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. Ayak parmaklarınızdaki şekil bozuklukları nedeniyle doğru ayakkabıyı bulmakta zorlanabilirsiniz. Kullanıldığınız ayakkabı da ayaklarınızın rahat etmemesini sağlar. Bu durum ayaklarınıza sürekli bir sürtünme ve basınç uygulanmasına neden olacaktır.

ayaklarda-olusan-nasir.Jpeg


Nasır Oluşumu Nasıl Önlenir?

  • Nasır oluşan bölgeye karşı hassas ve özenli davranılmalıdır.  Daha fazla sürtünme ve basınç uygulanması engellenmelidir.
  • Doğru ayakkabı şeçimi oldukça önemlidir. Ayak yapınıza uygun ve rahat bir ayakkabı seçmelisiniz. Aynı zamanda pamuklu çorap tercih etmelisiniz. Çoraplar her gün değiştirilmeli ve temiz kullanılmalıdır.
  • Ayak bölgesinde oluşan nasırı ponzo taşı ile temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Ayakkabı bağcıklarını ayağınızı sıkmayacak ve ayağınıza baskı uygulamayacak şekilde bağlayın. Aksi halde gün içinde şişen ayaklarınızın baskı görmesine neden olabilir.
  • Ellerde oluşan nasırları engellemek için uzun süre el aleti kullanan kişilerin eldiven kullanmaları gereklidir. Aynı zamanda el bakımlarında özenli olmalı ve gün içerisinde ellerini nemlendirici kremler ile nemlendirmeyi ihmal etmemelilerdir.

nasir-olusumu-nasil-onlenir.jpg


Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur nasırın iltihaplı olup olmadığıdır. Nasırlar genellikle ponzo taşı veya benzeri aletlerle temizlenirler. Ancak iltihaplı nasırlar kazındığında  kanama ve iltihap akıntıları görülmektedir. Nasır bantları reçetesiz satıldığından pek önerilmemektedir. İçeriğindeki salisilik asit nedeniyle tahriş edici özelliğe sahiptirler. Bu nedenle yanlış uygulanan bu bantlar sağlıklı derinin dökülmesine ve tahriş olmasına neden olur. Bu bantları dolaşım bozukluğu ve şeker hastalarının kullanması oldukça sakıncalı olabilir. Ancak bilinçli ve doğru kullanım ile nasırın üzerindeki baskıyı azaltır ve iyileşmesini hızlandırırlar. Nasır bantlarını kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan onay ve bilgi almalısınız. Ancak nasır tedavisindeki en önemli unsur bölgedeki baskıyı azaltmaktır. Aksi halde nasır oluşumunu tekrar edebilmektedir.

nasir-nasil-tedavi-edilir-001.jpg

Önerilen İçerik; Ayak Bakımı Nedir & Püf Noktaları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
3
2
3
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.