Toplumsal Cinsiyet Farklılıkları

Toplumsal Cinsiyet Farklılıkları
20.07.201516:57

Cinsiyetler arasında psikolojik, sosyal ve davranışsal açıdan bazı farklar bulunmaktadır. İşte bu farklıların araştırmalara göre incelenmesi...

Haber güncelleme tarihi 11.12.2019 11:47

Kadınlar ve erkekler biyolojik yapıları açısından belirgin olarak farklıdır. Cinsiyetler arasında bazı yönlerden farklar olmakla birlikte bu farklar, genellikle, çok azdır. Ayrıca, her iki cinsiyetin kendi içindeki farklılık düzeyi, cinsiyetler arası farklılık düzeyinden daha fazladır. İşte bunlara göre, toplumsal cinsiyetin araştırmalara göre farklılıklarının incelenmesi.


Toplumsal Cinsiyet Kalıp Yargıları

Kalıp yargılar

Toplumsal cinsiyet kalıpyargıları kadınların ve erkeklerin sahip olduğu düşünülen özelliklere ilişkin genel inançlardır; örneğin, erkekler atılgan ve baskındırlar; buna karşılık kadınlar kibar ve başkalarına karşı düşüncelidirler.

Toplumsal cinsiyet rolleri, erkeğin para kazanması kadının çocuklara bakması gibi erkeler ve kadınlardan beklenen davranışlara ilişkin inançları ifade eder. Bu kalıpyargılar çoğunlukla doğru olmayan aşırı genellemelerdir. 

Kadınlar ve erkekler arasında gerçekten var olan toplumsal cinsiyet farklılıkları konusundaki çalışmalar, genel bir sonuca ulaşmak için ayrı ayrı yapılmış birçok araştırmanın bulgularını istatistiksel olarak birleştiren bir teknik olan meta analize dayanır. Meta analizler, bilişsel, duygu ve iletişim ve sosyal davranış alanlarında uygulanmaktadır.


Toplumsal Cinsiyet ve Bilişsel Beceriler

Bilişsel Beceriler

Kadınlarla erkekler arasında sözel yetenek açısından cinsiyet farklı yoktur. Kadınların matematiksel beceriler, erkekler ise mekansal yetenekler açısından çok az bir üstünlük gösterirler. Genel olarak bakıldığında, standart testlerde alınan puanlarla ölçülen genel zeka açısından kadınlarla erkekler arasında anlamlı fark yoktur. 


Toplumsal Cinsiyet ve Duygu

Cinsiyette Duygu Durumları

Kadınların, erkeklere göre başkalarının söze olmayan mesajarının duygusal içeriğini çözme ve anlama açısından bir üstünlüğü vardır. Ayrıca kadınlar, geleneksel olarak, duygusal emek açısından yoğun işlerde çalışmaktadırlar. Uçuş görevlileri, sekreterler, hemşireler ve kasiyerlerden işlerini yaparlarken çoğunlukla, gerçek duygularının ayarlamaları istenir.


Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Davranış

Sosyal Davranış

Erkeklerle kadınlar, sosyal etkileşimlerinde çeşitlilik gösterirler. Örneğin erkekler, kadınlara göre daha saldırganlar, kadınlar sosyal destek ve bakım sağlama açısından erkeklerden önde olmakla birlikte erkekler, daha sık yardım önerisinde bulunmaya eğilimdedirler. 

Bu alandaki araştırma sonuçlarında büyük farklılık olmasına rağmen kadınlar erkeklere göre biraz daha fazla uyma davranışı gösterirler. Kadınlarla erkekler, liderlik tarzlarında bazı değişiklikler olmakla birlikte, etkili bir liderliğin gerektirdiklerini karşılayabilme yeteneğine eşit düzeyde sahiptirler.

Saldırganlık, yardım etme, uyma ve liderlik alanlarının her birinde çeşitliliğin oluşmasında, toplumsal cinsiyet kalıpyargılarının ve beklentilerinin ne ölçüde rol oynadığı belirsizdir. Örneğin, erkek kahramanlığına ilişkin sosyal beklentiler yüzünden, erkekler daha yardımsever görünürlerken kadınlar da, araştırma sorularının düzenleniş biçimine bağlı olarak, daha fazla uyma davranışında bulunuyor gibi görünmektedirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.