• DOLAR6,03683.18
 • EURO6,88813.60
 • ALTIN229,4424.50
 • BIST88.7351.83

Hak Arayış Yolunda: Feminizm

Hak Arayış Yolunda: Feminizm

Neden erkek değil de kadın hareketleri olmuştur? Bu doğrultuda, Feminizm akımının ortaya çıkış amaçları nedir, Feministlerin medyada ki yansımaları nasıldır?

Haber güncelleme tarihi 06.02.2016 15:47

Feminizm temelinde erkeklerin kamusal alanda haklar elde etmesiyle birlikte kadınların bu haklarda yoksun bırakması sonucu ortaya çıkan bir siyasi harekettir. Kadınlar kamusal alanın genişlemesiyle birlikte birçok haktan yoksun kalmıştır. Bu hakların başında seçme ve seçilme hakkı gelmektedir. Kadınlar haklarını savunmak için “kadın hakları hareketi” ile “Kadın Kurtuluş Hareketi” gibi platformlarda bir araya gelmişlerdir. Kadın, Erkek egemen bir toplumda yoksun olduğu; çalışma, sosyal, hukuksal haklarını istiyordu.

Feminizm İngiltere’de ortaya çıkmış bir harekettir. Feodalizmin bitmesi ve kapitalizmin gelişmesiyle birlikte kendilerini toplum tarafından sosyolojik olarak dışlanmış gören orta sınıf kadınlarının çıkarttığı bir harekettir. Kamusal alanın etkin olmasıyla beraber erkeğe verilen, seçme seçilme hakkı, hukuksal, siyasal, ekonomik haklardan yoksun bırakılan kadın, toplum tarafından ikinci plana atılmıştır.

Kadınlar yapmış oldukları hak talepleri üzerine haklarının bir kısmına kavuşabilmişlerdir. Görmezden gelemedim İleri görüşlü hak ve özgürlükten bahseden Avrupa ülkelerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı Türkiye‘ye göre baya geç verilmiş. Türkiye’de 1930 yılında verilen seçme ve seçilme hakkı, İtalya ve Fransa’da 1946’ken, İsviçre’de 1971’de ancak kadınlar bu hakkına kavuşmuştur.

 

Feminizm Akımları

Feminizm de sosyal bilimler gibi kendi içinde farklılıklar barındırır. Liberal, Sosyalist ve Radikal Feminizm olarak ayırmak mümkündür. Bunları kısaca anlatmak gerekirse;

Liberal Feminizm:

Bunlara göre kadın ve erkek eşit olmalıdırlar. Kadın erkeğin girdiği her alana girmelidir. eşit iş ve eşit ücret prensibini talep ederek devletin, kadınların çalıştığı özel ya da kamusal alanlara kreş açarak kolaylaştırması gerektiğini savunurlar. Kısacası bunlara göre, kadın her alanda özgür olmalıdır.

Sosyalist Feminizm:

Kadın, zaten ev içinde çalışıyor ve bir şeyler üretiyor; bunun karşılığını alması gerekiyor.

 

Kadının Ürettikleri Yok Sayılamaz (Ev İçi Üretim)

feminizm emek kadın

Radikal Feminizm:

Sadece kadınların çalışabileceği kuruluşların olmasını, erkeklerle aynı yolda bile yürünemeyeceğini savunurlar.

 

Topluma/Medyaya Göre Feminist

Toplumun içindeki var olan düşünceler medya tarafından yansıtılıyor. Televizyon izlediğimiz zaman, kendimizi veyahut hayalini kurduğumuz bizi görüyoruz. Pembe dizileri bir kenara atayım demeyeceğim çünkü o diziler içinde bizlere öğretilen bir şeyler var; cinsel objeden ileriye gidemeyen, sürekli erkek tarafından aşağılanan, düşünemeyen kadınları göreceksiniz. Medya feminist kadını şu yönde anlatılıyor: Erkeklerin bakmayacağı kadar çirkin olan kadının bundan dolayı erkeklere karşı kötü davranışlar sergileyen kadınlar şeklinde yansıtılıyor. Bilmeyeniniz yoktur. Hababam Sınıfının asabi hocası, Hürrem, tam bir erkek düşmanıdır. Oysaki Feministler, var olan toplumsal düzende ki cinsiyet ayrımcılığından dolayı ortaya çıkmıştır. Bu harekete erkeklerin büyük bir çoğunluğu da destek vermiştir. Bu akımın özünde var olan amaçların değişmesiyle birlikte bugün ortaya çıkış amacından uzaklaşmış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Hakkını Alamayan Herkes "Feminist"olur; Cinsiyet Fark Etmiyor

Karikatür, feminist

 

NeOldu.com / Kader Basayoğul

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.