Suriye' deki Süleyman Şah Kimdir

Suriye' deki Süleyman Şah Kimdir
13.05.201512:54

Suriye' de bulunan Süleyman Şah Türbesi hakkında çokça merak edilen konular var. Peki, Süleyman Şah Kimdir?

Haber güncelleme tarihi 27.03.2017 15:23

Uzun süre gündemde yer alan ve taşınmasıyla birçok tartışmaya neden olan Süleyman Şah Türbesinin tarihi, kime ait olduğu ve farklı isimlendirmeleri hakkında 3 önemli sorunun cevabını sizler için araştırdık.

 

Süleyman Şah Türbesinin Tarihi Önemi

Türbe, Türk tarihinin yedi yüzyıllık döneminin en önemli şahsiyetlerinden birine aittir. Süleyman Şah’ın Türbesi Türkler tarafından 15. yüzyıldan itibaren bir ziyaretgâh olarak kutsanmış. Cumhuriyet döneminde ise yurt dışındaki tek toprak parçamız olduğu için ayrıca önemlidir.

 

Türbede Yatan Şahsiyetlerin Kim Olduğu Tartışması

Süleyman Şah’ın yatıp yatmadığı tartışılmaktadır. Osmanlılar Süleyman Şah’ı dedeleri olarak kabul ediyorlar.Yani Osman Gazi’nin dedesi olarak. Bir rivayete göre türbede yatan Kutalmışoğlu Süleyman Şah’tır; fakat ikisi de olmayabilir çünkü Kutalmışoğlu Süleyman Şah Halep’te yatıyor. İmadüddün Zengî olduğu da söylenmekte fakat o da Rakka’da yatıyor. Burada yatan her kimse büyük ihtimalle Osmanlıların büyük dedelerinden biridir. Ünlü tarihçi Halil İnalcık, Gündüz Alp’ın dedelerinden biri olduğunu söylemektedir. Enverî’ tarihinde ki şecerede diğer şecerelerden farklı olarak Süleyman Alp diye biri geçiyor. O olma ihtimalinin olduğu söyleniyor fakat her ne olursa olsun orada yatan kişinin, Türk tarihinin en önemli isimlerinden birisi olduğu bir gerçektir.

 

Süleyman Şah Türbesinin Çeşitli İsimlendirmeleri

Süleyman Şah Türbesi'nden, Türk mezarı, Mezar-ı Yörük olarak da bahsedilmektedir. O bölge Türkmen bölgesidir ve bu adlandırmalar buna dair işaretlerdir. Türklerin oynadıkları rolden kaynaklanmaktadır. Türbe, Türkmenlerce sıtmalılara ve hasta olan atlara deva bulmak maksadıyla da yüzlerce yıl ziyaret edile gelmiştir.

 

Neoldu. Com/ Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
4
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.