Sosyalizm Nedir?

Sosyalizm Nedir?
02.07.201515:01

Sosyalizmin anlamı, sosyalizm düşüncesinin ortaya çıkışı ve başlıca düşünürleri hakkında bütün bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 07.06.2017 11:51

İnsanlar arasındaki toplumsal eşitsizliğin temelini özel mülkiyette gören düşünceler 19. yüzyıldan çok önceye kadar gider.

19. yüzyıl sosyalistleri de kendilerinden evvelki eşitlikçi düşünürler gibi yasalar karşısındaki hukuki eşitliği yetersiz buluyor, toplumsal ve ekonomik eşitliğin de sağlanması gerektiğini savunuyorlardı. Başka bir deyişle, bireysel özgürlük, hukuk alanında eşitlik ve yaşama olanağı eşitliğiyle bir arada bulunmalıydı.

Sosyalist düşüncenin, Napoléon savaşları ile 1848 devrimleri arasında kalan evresi için "ütopik sosyalizm" kavramı kullanılır. Comte de Saint-Simon (1760-1825), François-Charles Fourier (1772-1837), Robert Owen (1771-1858) ütopik sosyalizmin başlıca önemli isimleriydi.

Ütopyacı sosyalistler farklı tasavvurlarda bulunsalar da, ortak inançları, mülk sahiplerinin daha eşitlikçi ve özgür bir dünya için haklarından vazgeçmeye ikna edilebilecekleriydi. Mülk sahiplerini, eşitsizliğin, sömürünün, savaşların bulunmayacağı ideal toplumun kurulmasına razı etmek için, temelde akılcı olan insan yapısının ve insani değerlerin yeterli olacağını düşünüyorlardı.

19. yüzyılın ilk yarısında Avrupa kıta ölçeğinde büyük nüfus hareketlerine sahne oldu. Tarımsal nüfus büyük ölçüde kentlere ve sanayiye doğru akmaya başladı. Sanayi ve ticaret gelişmesine paralel olarak, büyük bir çalışanlar kitlesi, kentlerinin çevresinde yoğunlaşmaya başladı.

"Çalışanlar", "işçiler", "emekçiler", "proleterler" gibi terimlerle anılan bu kitle esas olarak hayatını bedenleriyle çalışarak kazanan, ücretini saat hesabı ya da parça başı olarak alan ve mülkiyete sahip olmayanlardan oluşuyordu. Bu geniş yoksul kitle 1830 devrimini izleyen yıllarda toplumsal mücadelelerdeki konum ve rollerine ilişkin kendilerine özgü düşünceler geliştirmeye başladı.

Bu düşüncelerin bir sonucu olarak 1847 yılında kurulan Komünistler Birliği, Alman işçilerinin örgütlenmesinden doğmuş ancak çok kısa sürede bütün Avrupa’ya yayılan uluslararası bir örgüt konumuna gelmişti.

Marx ve Engels

29 Kasım 1847’de düzenlenen kongrede Marx ve Engels programatik bir bildirge hazırlamakla görevlendirildi. "Bütün toplumların tarihi sınıf mücadelelerinin tarihidir" cümlesiyle başlayan ve 1848 devrimlerinin arifesinde Şubat ayında yayınlanan "Komünist Manifesto" Marx ve Engels’in bu görev doğrultusunda kaleme aldıkları metindi.

Bu metin ile birlikte sosyalistler "ütopik" öncüllerinden kopacak, toplumsal eşitliği de sağlayacak, sınıfsız, sömürüsüz bir dünyanın işçi sınıfının mücadelesi ve ilk aşamada iktidara gelmesiyle kurulabileceğini savunmaya başlayacaklardı.

Marksizm olarak da adlandırılan ve Marx’ın sonraki yıllarda yaptığı çalışmaları da içeren ideolojik yaklaşım, 19. yüzyılda siyasal olarak kitleselleşemese de Rusya’da gerçekleşecek olan 1917 Ekim Devrimi ile birlikte 20. yüzyılı belirleyen siyasal akımlardan biri olacaktı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.