Soğuk Algınlığı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
15.10.201515:33

Gribe oranla daha hafif geçirilen soğuk algınlığı neden olur ve nasıl tedavi edilir? İşte soğuk algınlığı hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 16.01.2022 10:15

Soğuk Algınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Soğuk algınlığı özellikle kış aylarında kendini gösteren ve halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, hapşırma, burun akıntısı gibi belirtiler gösteren hastalıktır. Bu içeriğimizde soğuk algınlığı hastalıklarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere sunuyoruz. Aynı zamanda içeriğimizden soğuk algınlığına iyi gelen doğal besinleri de öğrenebilirsiniz.

İşte soğuk algınlığı hakkında bilgiler ve doğal tedavi yöntemleri...

Soğuk Algınlığına İyi Gelen 7 Bitkisel Ürün Önerisi

Soğuk algınlığı genelde hafif geçirilen bir hastalıktır ve bazı bitkisel ürünleri kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. İşte soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel ürünler.

1. Ihlamur

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Ihlamur bitkisi vücudu rahatlatıcı etkisinin yanı sıra soğuk algınlığı hastalıklarına karşı bağışıklığı kuvvetlendirir ve bronşların açılmasını sağlar. Bu sayede rahat nefes alabilir ve hastalığın etkilerini azaltabilirsiniz. Kış aylarında ıhlamur çayı tüketimi vücut sağlığı açısından da önemlidir. Ayrıca ıhlamur çayı içerisine bal karıştırarak tüketirseniz öksürük sorununa da çözüm bulmuş olursunuz.

✅ Soğuk algınlığından korunmanızı sağlayacak ıhlamur çayları için:

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

2. Tarçın - Bal Karışımı

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Tarçının nefes açıcı etkisi sayesinde soğuk algınlığı hastalıkları sırasında rahat nefes alıp verme sağlanmaktadır. Ayrıca antioksidan etkisi olan tarçın, boğazda biriken mikropların da yok edilmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandıran tarçın, gribal enfeksiyonların iyileşme sürecini de aynı oranda arttırmaktadır.

✅ Kısa sürede soğuk algınlığını atlatmanızı sağlayan tarçın çayları için:

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Zencefil - Bal Karışımı

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Vücut sağlığına birçok faydası ile bilinen zencefil bronşların tıkanması ve öksürük problemlerine iyi gelmektedir. Akciğerlerin temizlenmesine de katkı sağlayan zencefilin acı tadını azaltmak için bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

✅ Anında etki ederek öksürüğe iyi gelen zencefil çayları için:

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. Ekinezya Çayı

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Akciğer sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinen ekinezya çayı günlük tüketildiği takdirde soğuk algınlığı hastalıklarına karşı direnç oluşturmaktadır. Nefes açıcı etkisi olduğu bilinen ekinezya çayı, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında oluşan halsizlik durumunu da ortadan kaldırır.

✅ Nefes açıcı etkisiyle soğuk algınlığı etkilerini en aza indiren ekinezya çayları için:

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

5. Pastil

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Kış aylarında soğuk algınlığı hastalığına yakalanmamak için takviye gıdalardan biri olan pastil, içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde vücudun direnç kazanmasını sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

6. Nane Limon

soğuk algınlığına ne iyi gelir

C vitamini açısından zengin bir karışım olan nane limon ikilisi içerdiği antioksidanlar sayesinde mikropları öldürerek soğuk algınlığı hastalıklarından korur. Ayrıca nane limon sayesinde bronşlar açılır ve nefes alıp verme kolaylaşır.

✅ Kısa sürede soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olacak nane limon çayları için:

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

7. C Vitamini

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli bileşenlerden biri olan C vitamininin özellikle soğuk algınlığı hastalıkları sırasında bolca alınması gerekmektedir. Limon, portakal ve mandalina gibi besinlerde bolca C vitamini bulunmaktadır.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

8. Kelle Paça Çorbası

soğuk algınlığına ne iyi gelir

Doğal bir antibiyotik kaynağı olan kelle paça çorbası, içerdiği vitaminler sayesinde birçok hastalığa şifa olmaktadır. Baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, grip ve soğuk algınlığından kurtulmak hatta bu hastalıklara yakalanmamak için kelle paça çorbası içilmelidir.

Baş ağrısına karşı kelle paça çorbası oldukça etkilidir. Fakat her yerde bu çorbayı bulamayabiliriz. Dilerseniz "Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Besinler" adlı içeriğimize göz atarak bu ağrıyı azaltan diğer doğal ağrı kesicileri inceleyebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk Algınlığı

Üst solunum yollarını doğrudan etkileyen viral bir enfeksiyon hastalığı olan soğuk algınlığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda akut, nezle veya faranjit olarak bilinen soğuk algınlığı, virüs nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Sıkça grip ile karıştırılan soğuk algınlığı aslında gripten farklıdır ve daha hafif seyreder.

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığında yüksek ateş söz konusu değildir. Hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığının sıkça tekrarlamasına ve kolayca bulaşmasına neden olmaktadır.

Soğuk Algınlığı Kimlerde Görülür?

Soğuk Algınlığı

Yapılan araştırma sonuçlarına göre okula giden çocuklar yılda 12, yetişkinler ise 7 kez soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı, hapşırma, öksürme ve aynı havayı soluma gibi durumlarda kişiden kişiye kolayca bulaşmaktadır. Bu nedenle okul çağındaki çocuklarda sıkça rastlanılmaktadır. Vücudumuz soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüslere karşı bir direnç geliştiremediği için yıl içinde sıkça soğuk algınlığı problemiyle karşı karşıya geliriz. Özellikle yaşlı, çocuk, kronik hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sıkça soğuk algınlığına yakalanırlar.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir?

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığını grip ile karıştırmamak gereklidir. Grip, burun, bronşlar ve akciğerler dahil olmak üzere tüm üst solunum yollarını etkileyen, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu viral enfeksiyondur. Soğuk algınlığına oranla daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı ise influenza virüsünün dışındaki diğer virüslerin neden olduğu hafif seyirli bir enfeksiyondur. Hastalık influenza virüsünden dolayı kaynaklanmıyor ancak üst solunum yollarını etkiliyorsa bu durum soğuk algınlığı olarak nitelendirilir.

Soğuk Algınlığı Nasıl Bulaşır?

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı toplumda oldukça sık görülen üst solunum yolları hastalığıdır. 1-3 gün arasında değişen kuluçka süresi ile çoğalma gösterir. Hapşırma, öksürme, tokalaşma, öpüşme ve aynı havayı soluma gibi durumlarla bulaşmaktadır. Vücuda giren virüs yüzünden burunda tahriş, kuruma, yanma ve kaşıntı hissedilir. Daha önce vücutta yayılma gösteren virüs, burunun iç yüzeyine tamamen yayılır. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilen kuluçka süresinden sonra boğazda yanma ve ağrı hissedilir. Sonrasında ise burun akıntısı, hafif kırgınlık ve hapşırık gibi belirtilerle tamamen kendini gösterir.

5 ile 10 gün arasında iyileşme gösteren soğuk algınlığında genellikle yatak istirahatine gerek duyulmaz. Ancak hastalığın bulaşıcı olması ve çok çabuk yayılması nedeniyle soğuk algınlığı bulunan kişinin mümkünse çok fazla toplum içine girmemesi, başkaları ile tokalaşıp öpüşmemesi ve özel eşyalarını başkaları ile paylaşmaması önerilmektedir. Aksi halde çevrede oluşan bir salgın söz konusu olabilir. Bu durumda da iyileşme süreci uzayabilir.

Solunum yolu hastalıklarından birisi olan soğuk algınlığından korunmak için bazın önlemleri almamız gerekiyor. Bu önlemlere "Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı

Genellikle hapşırma, burun akıntısı ve hafif kırgınlık şeklindeki belirtilerle kendini gösteren soğuk algınlığı griple karşılaştırıldığında oldukça hafif seyreden bir hastalıktır. Ancak bağışıklık sistemlerindeki farklılık nedeniyle kişiden kişiye görülen belirtilerin değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. En sık görülen soğuk algınlığı belirtileri boğaz ağrısı, öksürük, hapşırma, boğuk ses, boğaz kuruluğu, burun akıntısı, baş ağrısı ve hafif ateştir. Nadir olarak görülen belirtiler ise aşırı yorgunluk, titreme, kas ağrıları, göz kızarıklığı ve iştahsızlıktır.

Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı hastalığı genellikle 1-7 gün arasında geçirilebilen bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda ise bu süre metabolizma ve bağışıklığa bağlı olarak uzayabilmektedir. Bu durumda soğuk algınlığı ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar bronşit, krup, orta kulak iltihabı, streptokok boğar ağrısı ve KOAH'tır.

Soğuk Algınlığı Tedavisi Nasıl Olur?

Soğuk Algınlığı

Toplumca doğru olarak kabul edilen bir yanlışı düzeltmek gerekirse tıpkı grip tedavisinde olduğu gibi soğuk algınlığı tedavisinde de antibiyotik tedavisinin hiçbir etkisi yoktur. Eğer soğuk algınlığı bir diğer hastalığa neden olduysa doktorunuz antibiyotik tedavisini uygun görebilir. Onun dışında antibiyotik kullanmanız herhangi bir etki sağlamayacaktır. Bazı durumlarda 2-3 hafta sürebilen soğuk algınlığı genellikle 6-7 gün içinde iyileşme gösterir. Bu süreçte bol vitaminli besinleri tercih etmeli ve dinlenmelisiniz. Ancak baş ağrınızı dindirmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Hastaları İçin Öneriler

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığının kesin bir tedavisi yoktur. İyileşme sürecinde kendinizi mikrop ve bakterilere karşı korumalı ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek bol vitaminli besinleri tüketmelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamanız ve hapşırma veya öksürme sırasında kullandığınız mendili sürekli olarak değiştirmeniz iyileşme sürecine olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır. Soğuk algınlığı nedeniyle nefes alıp vermede yaşadığınız zorluğu sıcak duş ile azaltabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce sıcak bir duş almak rahatlamanızı sağlayacaktır. İlaç kullanımı için ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için soğuk algınlığı ilacının kullanımı önerilmemektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
17
44
7
5
3
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.