Soğuk Algınlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk Algınlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
15.10.201515:33

Sıkça grip ile karıştırılan soğuk algınlığı, gribe oranla daha hafif geçirilen hafif kırgınlık, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu içeriğimizde soğuk algınlığı hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 12.02.2020 09:42

Soğuk Algınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üst solunum yollarını doğrudan etkileyen viral bir enfeksiyon hastalığı olan soğuk algınlığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda akut nezle veya faranjit olarak bilinen soğuk algınlığı, virüs nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Sıkça grip ile karıştırılan soğuk algınlığı aslında gripten farkıdır ve daha hafif seyreder. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığında yüksek ateş söz konusu değildir. Hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığının sıkça tekrarlamasına ve kolayca bulaşmasına neden olmaktadır.

soguk-alginligi-001.jpg

Yapılan araştırma sonuçlarına göre okula giden çocuklar yılda 12, yetişkinler ise 7 kez soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı, hapşırma, öksürme ve aynı havayı soluma gibi durumlarda kişiden kişiye kolayca bulaşmaktadır. Bu nedenle okul çağındaki çocuklarda sıkça rastlanılmaktadır. Vücudumuz soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüslere karşı bir direnç geliştiremediği için yıl içinde sıkça soğuk algınlığı problemiyle karşı karşıya geliriz. Özellikle yaşlı, çocuk, kronik hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sıkça soğuk algınlığına yakalanırlar. Soğuk algınlığını grip ile karıştırmamak gereklidir. Grip, burun, bronşlar ve akciğerler dahil olmak üzere tüm üst solunum yollarını etkileyen, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu viral enfeksiyondur. Soğuk algınlığına oranla daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı ise influenza virüsünün dışındaki diğer virüslerin neden olduğu hafif seyirli bir enfeksiyondur.  Hastalık influenza virüsünden dolayı kaynaklanmıyor ancak üst solunum yollarını etkiliyorsa bu durum soğuk algınlığı olarak nitelendirilir.

grip-ve-soguk-alginligi-farki-.jpg

 


Soğuk Algınlığı Nasıl Bulaşır?

Soğuk algınlığı toplumda oldukça sık görülen üst solunum yolları hastalığıdır. 1-3 gün arasında değişen kuluçka süresi ile çoğalma gösterir. Hapşırma, öksürme, tokalaşma, öpüşme ve aynı havayı soluma gibi durumlarla bulaşmaktadır. Vücuda giren virüs, öncelikle burunda tahriş, kuruma, yanma ve kaşıntı hissedilir. Daha önce vücutta yayılma gösteren virüs, burunun iç yüzeyine tamamen yayılır. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilen kuluçka süresinden sonra boğazda yanma ve ağrı hissedilir. Sonrasında ise burun akıntısı, hafif kırgınlık ve hapşırık gibi belirtilerle tamamen kendini gösterir. 5 ile 10 gün arasında iyileşme gösteren soğuk algınlığında genellikle yatak istirahatine gerek duyulmaz. Ancak hastalığın bulaşıcı olması ve çok çabuk yayılması nedeniyle soğuk algınlığı bulunan kişinin mümkünse çok fazla toplum içine girmemesi, başkaları ile tokalaşıp öpüşmemesi ve özel eşyalarını başkaları ile paylaşmaması önerilmektedir. Aksi halde çevrede oluşan bir salgın söz konusu olabilir. Bu durumda da iyileşme süreci uzayabilir.

soguk-alginligi-nasil-bulasir.jpg


Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle hapşırma, burun akıntısı ve hafif kırgınlık şeklindeki belirtilerle kendini gösteren soğuk algınlığı griple karşılaştırıldığında oldukça hafif seyreden bir hastalıktır. Ancak bağışıklık sistemlerindeki farklılık nedeniyle kişiden kişiye görülen belirtilerin değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

En sık görülen soğuk algınlığı belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Hapşırma
 • Boğuk ses
 • Boğaz kuruluğu
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Hafif ateş

Soğuk algınlığında nadiren görülen diğer belirtiler;

 • Aşırı yorgunluk
 • Titreme
 • Kas ağrıları
 • Göz kızarıklığı
 • İştahsızlık

kis-aylarinda-soguk-alginligi.jpg

Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Hastalıklar :

 • Bronşit
 • Krup
 • Orta kulak iltihabı
 • Streptokok boğaz ağrısı
 • KOAH

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Toplumca doğru olarak kabul edilen bir yanlışı düzeltmek gerekirse tıpkı grip tedavisinde olduğu gibi soğuk algınlığı tedavisinde de antibiyotik tedavisinin hiçbir etkisi yoktur. Eğer soğuk algınlığı bir diğer hastalığa neden olduysa doktorunuz antibiyotik tedavisini uygun görebilir. Onun dışında antibiyotik kullanmanız herhangi bir etki sağlamayacaktır. Bazı durumlarda 2-3 hafta sürebilen soğuk algınlığı genellikle 6-7 gün içinde iyileşme gösterir. Bu süreçte bol vitaminli besinleri tercih etmeli ve dinlenmelisiniz. Ancak baş ağrınızı dindirmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

soguk-alginligi-tedavisi.jpg

Soğuk algınlığının kesin bir tedavisi yoktur. İyileşme sürecinde kendinizi mikrop ve bakterilere karşı korumalı ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek bol vitaminli besinleri tüketmelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamanız ve hapşırma veya öksürme sırasında kullandığınız mendili sürekli olarak değiştirmeniz iyileşme sürecine olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır. Soğuk algınlığı nedeniyle nefes alıp vermede yaşadığınız zorluğu sıcak duş ile azaltabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce sıcak bir duş almak rahatlamanızı sağlayacaktır. İlaç kullanımı için ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için soğuk algınlığı ilacının kullanımı önerilmemektedir.

Önerilen İçerik;

 Hapşırma Nasıl Gerçekleşir ve Önlenebilir Mi?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
17
4
7
5
3
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.