Selin Sayek Böke Kimdir? & Hakkında Bilgi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili olan Selin Sayek Böke, 1972 yılında doğmuştur. Selin Sayek Böke hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.
Selin Sayek Böke Kimdir? & Hakkında Bilgi

Selin Sayek Böke Biyografisi

24 Ağustos 1972 yılında New York da dünyaya gelen Selin Sayek Böke, evli ve iki çocuk annesidir. Türk akademisyen olarak tanınan Selin Sayek Böke, Mert Böke ile 2002 yılında evlenmiştir. Aynı zaman da ekonomist ve siyasetçi kimliği ile bilinen Selin Sayek Böke, pek çok dalda ödüle sahiptir.

Selin Sayek Böke Biyografisi


Selin Sayek Böke’nin Eğitim Hayatı

1993 yılında ODTÜ İktisat Bölümü’nden mezun olan Selin Sayek Böke, 1993-1999 yılları arasında Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü.

Selin Sayek Böke’nin Eğitim Hayatı


Selin Sayek Böke Çalışma Hayatı

Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını aldı. Selin Sayek Böke, 1999-2001 yılları arasında Bentley College’da Yardımcı Doçent olarak çalıştıktan sonra 2001-2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi. Selin Sayek Böke, 2003 yılından beri Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak görev almaktadır.  2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini sürdürdü. 2013-14 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Selin Sayek Böke, 2011 yılından itibaren TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Selin Sayek Böke’nin çalışma Hayatı


Selin Sayek Böke’nin Ödülleri

Selin Sayek Böke’nin yaptığı bilimsel çalışmalar birçok uluslararası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır. Bilimsel katkıları aynı zamanda 2007 yılında Almanya’daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ‘Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri oldu. 2011 yılında da Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü aldı. Selin Sayek Böke25. ve 26. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili olarak meclise girmiştir. Böke, aynı zamanda CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsüdür.

 Selin Sayek Böke’nin Ödülleri

Önerilen İçerik;

CHP Meclis Üyeleri - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri

NeOldu.com

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.