Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
21.05.201615:46

Safra kesesi iltihaplanması, safra kesesinde oluşan taşlar nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Safra kesesi iltihaplanmasının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair tüm bilinmesi gerekenler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 11:40

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra, karaciğerin altında bulunan armut şeklinde ve yaklaşık olarak 4 cm boyunda olan bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamakla görevlidir. Safra sıvısı ise karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen bir sıvıdır. Safranın bir diğer görevi ise yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini gerçekleştirmesidir. Ayrıca bazı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Safra kesesinin hayati önem taşıyan bir organ olduğu söylenemez. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısı, safra kesesine ihtiyaç duymaksızın doğrudan bağırsağa gönderilebilir. Bu nedenle safra kesesi alınsa da safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Buna bağlı olarak safra kesesinin yokluğu yaşamı tehdit etmez.

safra-kesesi-001.jpg

Tıp dilinde “kolesistit” olarak adlandırılan safra kesesi iltihabı, safra kesesinin taşlar nedeniyle tıkanması sonucunda oluşur. Kese içinde oluşmuş taş veya çamur, safra kesesi kanalının ağzına oturarak tıkanıklığa yol açar ve safra kesesinin boşalmasına engel olur. Bu durumda safra kesesi şişer ve kese duvarında ödem ile birlikte dolaşım bozukluğu meydana gelir. Bazı vakalarda bu, bozulma, çürüme ve delinmeye kadar ilerleyebilir. Safra kesesi iltihaplanmasının %90’ı safra yollarının safra taşı ile tıkanması sonucunda oluşur. Safra taşı ve safranın yığılması kolik olarak adlandırılan kramplı ağrılara neden olur. Ayrıca salmonel kolera, parazitler, verem ve koronar zafiyeti gibi rahatsızlıklar da safra taşı olmaksızın safra iltihabına neden olabilir.

safra-kesesi-tasi-001.JPG


Safra Kesesi İltihabı Neden Olur?

Safra kesesi iltihabına neden olan birçok faktör bulunsa da en sık görülen nedeni safra kesesi taşıdır. Safra kesesi iltihabı vakalarının %90’ı safra taşından kaynaklanır. Safra kanalını tıkayan taşlar safra yoğunluğuna neden olarak iltihaba yol açabilir. Safra kesesi taşının neden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmese de doktorlar genellikle 2 ihtimal üzerinde dururlar. Bunlardan birincisi; safra kesesinin, içeriğini yeterli miktarda sık ve tamamen boşaltmıyor olmasıdır. İkinci ihtimal ise safra sıvısının çok fazla kolesterol veya bilirubin olarak adlandırılan safra boyası içermesidir. Safra taşı erkeklere kıyasla 40 yaş üzerindeki kadınlarda daha çok görülür. Ayırca çok sık doğum yapmış kadınlarda safra taşı riski daha yüksektir.

safra-kesesi-iltihabi-nedenleri.jpg

Safra iltihaplanmasına yol açan nedenlerden bir diğeri ise tümörlerdir. Safra kanalını tıkayacak veya sıkıştıracak büyüklükteki tümörler safra yoğunluğunu arttırır ve bunun sonucunda da iltihaba yol açar. Safra kesesi iltihabı nedenlerinden diğeri ise yaralanmalardır. Herhangi bir yaralanma veya aynı şiddetteki etki sonucunda safra kanalı bükülerek tıkanabilir. Bunun sonucunda da safra kesesi iltihabı meydana gelir. Ayrıca iskemi ve enfeksiyonun da safra kesesi iltihabına yol açtığı bilinmektedir. Ancak bu durum nadiren görülür. Safra kesesinin kanla yeterince beslenememesi (iskemi) sonucunda iltihaplanma meydana gelebilir. Bazen de kan yoluyla taşınan iltihap yapıcı mikroorganizmalar safra kesesi iltihabına yol açabilir.

safra-kesesi-iltihabi.jpg


Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi iltihabının en tipik belirtisi karın ağrısıdır. Karnın üst kısmında hissedilen ağrı, sağ omza, bele veya sağ kürek kemiğinin ucuna doğru yayılım gösterebilir. Safra kesesi iltihabı belirtileri genellikle çok yağlı yemek yedikten sonra meydana gelir. Sürekli tekrarlayan yani kronik safra kesesi iltihabı vakalarında sağ üst karındaki ağrı, yarım saat ile altı saat arasında sürebilir.

safra-kesesi-iltihabi-belirtileri.jpg

Dalga dalga gelen ağrı, hastada mide bulantısına yol açar. Hastaların %60-80’inde bulantı, kusma ve iştahsızlık görülür. Hasta, safranın bulunduğu bölgeye dokunduğunda ağrı hisseder. Ayrıca ateş ve deride sarılık da görülebilir. Ancak derideki sarılıktan önce gözün beyaz kısmında sarılık görülür. Yavaş yavaş ortaya çıkan hastalık 4-7 gün sürebileceği gibi haftalarca da devam edebilir.

 • Kusma
 • Bulantı
 • İştahsızlık
 • Karında gaz hissi
 • Ateş
 • Nabızda yükselme
 • Dışkıda balçık rengi

safra-kesesi-iltihabi-muayenesi.jpg


Safra Kesesi İltihabı Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle hasta muayene edilir ve daha sonra röntgen çekilir. Röntgen veya ultrason gibi incelemelerle tıkanmaya neden olan taşların durumuna bakılır. Ani oluşan safra kesesi iltihabı kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak safra kesesi iltihaplanması söz konusu ise hasta mutlaka doktor takibinde olmalıdır. Aksi halde iltihaplanma nedeniyle kan zehirlenmesi yaşanabilir.

safra-kesesi-ameliyati.jpg

Tıkanıklığa yol açan taşlar, cerrahi müdahale ile alınabilir. Ancak taş oluşumunun tekrarlama riski oldukça yüksektir. Ayrıca ilaç tedavisi ile yalnızca iltihabın belirtileri dindirilir. Safra kesesi iltihabını tamamen ortadan kaldırabilecek ilaç henüz bulunamamıştır. Safra kesesi iltihabının tek çözüm yolu kolesistektomidir. Kolesistektomi, safra kesesinin alınması işlemidir. Ayrıca iltihaplanma olmaksızın hastada sadece safra kesesi taşına rastlansa bile en çok tercih edilen tedavi yöntemi kolesistektomidir. Günümüzde gelişen tıp ile birlikte vücutta açılan 1 cm çapındaki delikten safra kesesi dışarı çıkarılabilir. 

Önerilen İçerik;

 Böbrek Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
118
8
11
5
16
4
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.